iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Alarm domowy - jaki wybrać?

Powrót
23.04.2021

Ogólna dostępność systemów alarmowych na rynku sprawiła, że są one coraz popularniejszym wyborem do zapewnienia ochrony domów jednorodzinnych i mieszkań. Jednym z podstawowych, a zarazem najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN), który chroni posiadłość nie tylko przed włamaniem, ale również wypadkami losowymi, jak na przykład, zalanie, pożar, czy ulatniający się gaz. W tej chwili alarmy domowe to nie tylko proste instalacje, złożone z centrali i dwóch czujek. Bardzo często sa one intuicyjnymi oraz inteligentnymi instalacjami, posiadającymi wiele funkcji analitycznych, funkcji do zarządzania, monitorowania oraz zdalnego programowania. 

alarm domowy

System alarmowy do domu - od czego zacząć?

Decydując się na montaż instalacji alarmowej, warto wybrać elementy pochodzące od znanego producenta. Będzie to gwarantować ich wysoką jakość, skuteczność działania oraz wieloletnią, bezawaryjną pracę. Dobierając elementy systemu alarmowego, warto skorzystać z rad i doświadczenia profesjonalnych instalatorów. Doradzą oni, jakie produkty wybrać, oraz umiejętnie je zamontują. A zatem od czego zacząć planowanie systemu alarmowego? Po pierwsze należy ocenić poziom zagrożenia i nie chodzi tu wyłącznie o subiektywne odczucia właścicieli domu, ale obiektywną ocenę specjalisty. Najlepiej zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy o przygotowanie projektu instalacji zabezpieczającej budynek. Czynniki, które mogą być wzięte pod uwagę, to przede wszystkim:

  • lokalizacja posiadłości - nie jest to wprawdzie reguła, ale w praktyce na włamanie najbardziej narażone są budynki położone na uboczu, do których łatwiej jest się dostać niezauważonym;
  • kształt budynku i jego wielkość - im większy dom, tym bardziej rozbudowanej instalacji będzie potrzebował, a im bardziej skomplikowana bryła budynku, tym więcej czujek alarmowych należy zainstalować;
  • liczba drzwi i okien - na ataki włamywaczy najbardziej narażone są drzwi i okna, szczególnie tarasowe - te najsłabsze z punktu widzenia bezpieczeństwa miejsca w domu wymagają więc szczególnej ochrony, dotyczy to zwłaszcza tych, które są umieszczone z dala od ulicy;
  • ogrodzenie i zagospodarowanie działki - przykładowo gęsta roślinność na działce ułatwi złodziejowi ukrycie się;
  • profil domowników - okazała rezydencja zamieszkała przez osoby zamożne wymaga większej liczby zabezpieczeń, niż skromny dom, zwłaszcza, gdy właściciele często przebywają poza domem.

Dodatkowe czynniki, na które specjaliści często zwracają uwagę, to możliwość poprowadzenia instalacji przewodowej, sposób informowania o naruszeniu strefy chronionej oraz szczegółowe funkcje systemu alarmowego - czy ma on powiadamiać o wtargnięciu na posesję, czy również o awarii domowych urządzeń? Po uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania, specjaliści dobierają najbardziej pożądane zabezpieczenia. Choć często instalacja alarmowa obejmuje tylko wnętrze budynku, warto zdecydować się na rozszerzoną wersję, czyli zabezpieczenie także ogrodzenia i posesji. Lepiej, aby intruz został wykryty jeszcze przed wtargnięciem do domu, zanim zniszczy okno czy drzwi tarasowe. Tak więc, aby system alarmowy spełniał swoją rolę, powinien być jak najdokładniej dopasowany do wymogów posiadłości i użytkownika, który w niej zamieszkuje.

Alarm domowy - jak działa?

Każda instalacja alarmowa w domu składa się z kilku podstawowych elementów.

Centrala alarmowa - to jednocześnie mózg i serce całego systemu alarmowego. Jest praktycznie bezobsługowa, wymaga jedynie okresowej konserwacji. Centralę powinniśmy umieścić w ciepłym i dobrze zabezpieczonym miejscu, ponieważ to do niej podłączone są przewody pozostałych elementów alarmu. Centrala w przypadku bardziej rozbudowanych systemów umożliwia także obsługę za pomocą telefonu, informowanie o usterkach systemu, czy prowadzenie prostej automatyki, czego najlepszym przykładem jest alarm domowy SATEL.

Czujniki - są to urządzenia odpowiedzialne są za rejestrację wszelkich sygnałów, zarówno tych wywołanych przez ruch człowieka, próbę zbicia szyby lub otwarcia okna, a także wydobywaniem substancji szkodliwych dla zdrowia ludzkiego (gazy, substancje usypiające, dym)

Sygnalizatory - urządzenia, które w sposób dźwiękowy oraz świetlny sygnalizują o wystąpieniu zdarzenia alarmowego, naruszenia strefy bądź próby sabotażu

Manipulatory - urządzenia, dzięki którym możemy zarządzać całą instalacją, uzbrajać oraz rozbrajać system, konfigurować ustawiania, a także monitorować jego pracę

Aby alarm do domu jednorodzinnego mógł prawidłowo spełniać swoje funkcje, należy go uzbroić. Uzbrojenie alarmu oznacza, że działa on trybie aktywnym, czyli wykrywa i sygnalizuje informacje przesłane z czujników w momencie ich zadziałania, a także aktywuje sygnał dźwiękowy lub świetlny i wysyła powiadomienie do użytkownika. Uzbrojenie alarmu może obejmować wszystkie czujniki - jest to zalecane, gdy wszyscy domownicy opuszczają posiadłość - a także poszczególne strefy. Przykładowo, gdy mamy dom piętrowy, możemy aktywować alarm na parterze, wyłączając pierwsze piętro na którym właśnie przebywamy i nie chcemy swoimi zwykłymi czynnościami antagonizować czujników.

Możliwe jest również rozbrojenie alarmu w samym domu, a pozostawienie go uzbrojonym na zewnątrz budynku - jest to tzw. ochrona obwodowa. Najczęściej polega ona na zabezpieczeniu linii przebiegającej przez okna i drzwi zewnętrzne za pomocą czujek magnetycznych, reagujących na ich otwarcie okien. Ich uzupełnieniem mogą być czujki wibracyjne wychwytujące drgania charakterystyczne dla prób sforsowania drzwi lub okien

Rozbrojony alarm nie podejmuje działania, gdy zaistnieje niepożądane wydarzenie, ale nie znaczy to, że można przy nim swobodnie manipulować – centralka wykrywa taką próbę i gdy intruz będzie próbował ją zdjąć ze ściany podniesie alarm. Taką próbę ingerencji w działanie systemu alarmowego nazywa się sabotażem, a rozwiązanie które mu przeciwdziała - działaniem antysabotażowym.

Chroniony może być też teren wokół budynku. Stosuje się do tego aktywne bariery podczerwieni w postaci nadajników wysyłających wiązki promieniowania w kierunku odbiorników, które mogą być od nich oddalone nawet o 50 m. Alarm wywołuje przecięcie wiązek przez poruszający się obiekt. W szczególnych przypadkach w alarmie domowym mogą się znaleźć jeszcze czujki specjalnego przeznaczenia, na przykład maty naciskowe reagujące na próbę podniesienia wartościowego przedmiotu.

monitoring domowy

Alarm domowy - czy warto?

Stworzenie idealnego systemu alarmowego, ściśle dopasowanego do naszych potrzeb oraz specyfiki budynku wcale nie jest proste. Aby system działał skutecznie należy wziąć pod uwagę wiele czynników związanych z montażem urządzeń w odpowiednim miejscu, doborem sprzętu, sposobem zarządzania, a także przyszłymi możliwościami rozbudowy oraz integracji z innymi systemami zabezpieczeń. Bardzo pożądanym rozwiązaniem jest system alarmowy do domu z powiadomieniem na telefon - umożliwia on zdalną obsługę na odległość.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: alarm domowy przewodowy, czy bezprzewodowy? Oba rozwiązania mają swoje zalety i są równie skuteczne w zakresie działania. Instalacja alarmu domowego przewodowego wiąże się z koniecznością kucia ścian i układania okablowania. Najlepiej montaż systemu alarmowego zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu. Gdy nasz dom jest już wykończony i nie możemy sobie pozwolić na rozprowadzenie przewodów, możemy wybrać alarm domowy bezprzewodowy. Sygnał przesyłany jest drogą radiową, a dla zachowania bezpieczeństwa stosowana jest często, tak zwana, dwukierunkowa komunikacja wraz z potwierdzeniami. Alarmy bezprzewodowe są z pewnością rozwiązaniem wygodniejszym i bardziej estetycznym.

Instalację alarmową warto włączyć do systemu tzw. inteligentnego domu (Smart Home). Pozwala to zwiększyć poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie ograniczyć koszty eksploatacyjne domu i znacząco poprawić komfort mieszkania. Najbardziej popularnym przykładem zastosowania takiego połączenia jest automatyczne uruchomienie świateł w całym domu w momencie wykrycia wtargnięcia na posesję, włączenie wentylacji, gdy czujki czadu zasygnalizują uwalnianie tlenku węgla, czy też odcięcie gazu w razie jego wycieku lub zamknięcie dopływu wody podczas zalania.