iVolta

MENU

Waluta:
Zamknij

Bezkontaktowy pomiar temperatury - nowe rozwiązania od Hikvision i Dahua

Powrót
09.10.2020

Wybuch ogólnoświatowej epidemii znacząco wpłynął na rolę monitorowania ruchu osobowego w dużych przestrzeniach. Takie informacje jak liczba osób przebywających na danej powierzchni zamkniętej, czy też stan ich zdrowia, stały się kluczowe dla ogólnego bezpieczeństwa.

Zastosowanie systemów termowizyjnych

Priorytetem dla pracodawców i zarządców obiektów wielkogabarytowych stało się szybkie wykrycie i odizolowanie osób potencjalnie zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Czynnikiem decydującym, a zarazem najprostszym do skontrolowania, okazał się pomiar temperatury ciała. Do podstawowych wyzwań należy natomiast zorganizowanie systemu badania, który będzie działał szybko, bezpiecznie i w sposób zautomatyzowany. Rozwiązaniem, które spełnia te kryteria, jest zastosowanie termowizji.

zdjęcie do artykułu bezkontaktowy pomiar temperatury rozwiązania

Pierwsze systemy analizy obrazu pozwalające na przekazywanie informacji o temperaturze obiektu, zarejestrowanego przez kamerę termowizyjną, wykorzystywano już wcześniej. Jednak dopiero nowe algorytmy sztucznej inteligencji wraz z poprawą jakości przetworników bolometrycznych, pozwoliły na znaczącą poprawę sprawności systemów termowizyjnych. Obecnie produkowane kamery termowizyjne umożliwiają pomiar temperatury z dokładnością do dziesiątych części stopnia Celsjusza i w czasie poniżej jednej sekundy. Dodatkowo zaawansowane oprogramowanie potrafi skutecznie przeanalizować nawet kilkudziesięciu osobom w jednym kadrze kamery.

Kamery termowizyjne HIKVISION

HIKVISION oferuje rozwiązania oparte na kilku modelach urządzeń. Przykładem są kamery bispektralne z serii DS-2TD. Ich praca odbywa się w dwóch zakresach – rejestrują obraz w podczerwieni (pomiar temperatury) oraz w świetle widzialnym (analiza obrazu). Rejestrowany obraz jest analizowany przez dedykowanie oprogramowanie, które przekazuje informacje o temperaturze ciała osoby znajdującej się w polu widzenia obiektywu. Pomiar wykonywany jest w ciągu 1 sekundy, dzięki temu analiza może odbywać się bez zakłóceń ruchu na danym przejściu. Dostępne są modele kamer w wersji bullet (DS-2TD2617B) oraz domed (DS-2TD1217B).

kamery termowizyjne hikvision

Do profesjonalnych zastosowań przeznaczone są zestawy budowane na bazie kamer bispektralnych serii DS-2TD2637. Dzięki zastosowaniu dodatkowego wzorca temperatury (Black Body) uzyskano dokładność pomiaru rzędu +/- 0,3 C°. Sam proces kalibracji ulega w tym przypadku skróceniu a odporność systemu na zakłócenia zdecydowanie wzrasta. Zaletą rozwiązania opartego na tym zestawie jest precyzja pomiaru wraz z utrzymaniem wysokiej przepustowości przejścia. 

System pomiaru temperatury Dahua 

Na bezkontaktowy zestaw pomiaru temperatury firmy Dahua składają się: kamera bispektralna DH-TPC-BF3221-T, wzorzec temperatury “black body” oraz rejestrator wyposażony w algorytmy sztucznej inteligencji. Kamera generuje obraz termiczny i widzialny a także wykonuje pomiar temperatury. “Black body” pełni funkcję urządzenia kalibrującego którego celem jest stworzenie punktu odniesienia dla kamery.

system pomiaru temperatury dahua

Rejestrator IVSS7008-1I wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do wykrywania twarzy, właściwego ulokowania punktu pomiaru temperatury oraz przetwarza bazę przechowywanych danych. W efekcie otrzymujemy błyskawiczny (1 sekunda) i dokładny (+/- 0,3 C°) pomiar temperatury ciała wielu osób naraz, niezależny od innych elementów w otoczeniu generujących ciepło, a także noszonych przez badane osoby masek, kominiarek czy kasków.