Automatyka domowa i inteligentny dom – możliwości i konieczne sposoby na zabezpieczenie

Inteligentne domy i mieszkania stają się coraz popularniejsze na całym świecie, również w Polsce. Inteligentne oświetlenie, systemy sterowania sprzętami elektronicznymi i wiele innych możliwości są wielkim udogodnieniem, ale wymagają skutecznej ochrony. Jak najlepiej się zabezpieczyć?

Inteligentny budynek, dom lub mieszkanie to nie tylko sposób na większą wygodę i komfort życia, ale także oszczędności. Szacuje się, że w 2025 roku na świecie posiadanie inteligentnego domu lub mieszkania będzie standardem. System taki należy jednak zabezpieczyć – ważny jest zarówno zakup urządzeń od sprawdzonego producenta, jak i zmiana haseł, zabezpieczenie oraz wydzielenie sieci Wi-Fi.

Inteligentny dom i automatyka domowa – czy warto zainwestować w taki system?

Gdy na rynku nie było jeszcze rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej, każde urządzenie odpowiadało za własną pracę, a ich obsługa była indywidualna. Najprościej rzecz ujmując, pilot do telewizora służył do obsługi telewizora, pilot do rolet okiennych do ich otwierania i zamykania, a przyciski oświetlenia do sterowania oświetleniem. Wszystko się jednak zmieniło, gdy pojawiły się zaawansowane systemy inteligentnego domu, które wciąż się rozwijają i ewoluują.

Zobacz również: Automatyka do bram skrzydłowych

Czy instalacja inteligentnego domu jest opłacalnym rozwiązaniem? Dla wielu osób to pytanie kluczowe ze względu na fakt, że inteligentne budynki, zarówno domy, jak i mieszkania, nie należą do najtańszych. Zakup odpowiedniego sprzętu może być kosztowny.

Inteligentny budynek może być zarządzany dzięki urządzeniom mobilnym

Należy jednak pamiętać, że jednorazowa większa inwestycja w system inteligentnego domu już po jakimś czasie może się zwrócić, aby później generować oszczędności. Zaawansowane systemy sprawiają, że możliwe jest ograniczenie kosztów użytkowania budynku zwłaszcza w zakresie poboru energii elektrycznej i gazu. Z badań wynika, że instalacja systemu inteligentnego domu może przynieść oszczędności tych nośników energii nawet na poziomie 30%. Inteligentne sterowanie systemem ogrzewania nieruchomości, aktywne zarządzanie światłem dostosowane do indywidualnych potrzeb, które wyłącza oświetlenie w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, to tylko wybrane funkcjonalności oszczędnych systemów inteligentnego budynku. Bardziej zaawansowane systemy są w stanie m.in. zapobiegać zużywaniu się wody, obniżać temperaturę w pomieszczeniach i wyłączać zbędne źródła zasilania na czas wyjazdu. Pełnią również funkcję bezpieczeństwa dzięki możliwemu połączeniu z systemem monitoringu i czujkami alarmowymi.

Zabezpieczenie i ochrona systemu inteligentnego domu

Jeżeli decyzja odnośnie do zakupu systemu inteligentnego domu już zapadła, to czas jeszcze na wykonanie jednej, ważnej czynności – odpowiedniego zabezpieczenia systemu. Już w 2013 roku reporterzy Forbes z pomocą hakera pokazali, jak można przejąć kontrolę nad inteligentnym domem. Co zrobić zatem, aby tego uniknąć i cieszyć się funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem?

Zobacz również: Kontrola dostępu = poprawa bezpieczeństwa

Przede wszystkim należy dokonywać zakupu tylko renomowanego sprzętu, pochodzącego od sprawdzonych marek. Oprogramowania tworzone przez startupy, choć atrakcyjne, mogą być najbardziej podatne na ataki. Po drugie, z badań wynika, że większość użytkowników inteligentnych systemów nie wyposaża je w przewodowe elementy inteligentnego budynku oraz nie wykorzystuje wszystkich opcji związanych z bezpieczeństwem. Dodatkowe szyfrowanie danych, dokonywanie aktualizacji, zmiany haseł i pasm internetowych to tylko wybrane czynności, które po prostu należy wykonywać.

Warto również dodatkowo zabezpieczyć sieć internetową, gdyż to ona jest „furtką do drzwi” inteligentnego systemu. Współcześnie zabezpieczony dostęp do sieci Wi-Fi i WPA2 jest prosty, ale skuteczny. Można wydzielić też dwie osobne sieci Wi-Fi – jedną do kilku komputerów, na których dokonuje się operacji bankowych itp., drugą do pozostałej elektroniki domu.

Może Ci się również spodoba