Czujka ruchu – rodzaje i zastosowanie

Czujka ruchu stała się integralną częścią społeczeństwa. Ich wszechobecność sprawiła, że często nie zdajemy sobie sprawy z ich działania. Początkowo czujka ruchu służyła do wykrycia intruza na terenie zabezpieczonego obiektu. Kiedy produkcja czujek ruchu zaczęła tanieć, zaczęto szukać kolejnych miejsc i pomysłów na ich zastosowanie. Dziś czujkę ruchu można kupić już w zwykłym hipermarkecie i własnymi siłami zainstalować ją w domu.

Czujka ruchu stała się niedrogim, a skutecznym urządzeniem, które zwiększa nie tylko komfort życia, ale także jego bezpieczeństwo. Czujki ruchu najczęściej stosuje się w roli włączników. Służą one do automatycznego zapalenia światła lub klimatyzacji, jeśli ktoś wejdzie do pomieszczenia, otworzenia drzwi w przypadku wykryciu ruchu czy uruchomienia alarmu w chwili wykrycia niechcianego gościa.

Czujka ruchu – jak działa?

Zasada działania czujki ruchu zdeterminowana jest przez zastosowaną technologię. Mechanizm jest jednak podobny niezależnie od rodzaju. Każda czujka ruchu ma określone pole widzenia wyrażane w stopniach i metrach. W danym dla konkretnej czujki polu działania kontroluje ona ruch i w momencie wykrycia zmiany jej czas uruchamia się.


Czujka ruchu z 3 czujnikami firmy ORNO

Czujka ruchu – rodzaje

Czujki ruchu dzieli się na kilka rodzajów ze względu na wykorzystywaną technologią. Przyjmuje się, że podstawowy podział czujek ruchu wygląda następująco:

  • Czujniki aktywne (ultradźwiękowe) – emitują promieniowanie podczerwone lub mikrofalowe, rejestrują zmiany fal odbitych od otoczenia w kontrolowanej strefie. Uruchamiają się w momencie wykrycia zmiany wiązki promieniowania podczerwonego spowodowanej przez ciepło emitowane przez człowieka lub zwierzę.
  • Czujniki pasywne PIR (ang. Passive Infra Red) – zasada działania polega na reakcji na zmiany promieniowania podczerwonego w zasięgu czujki. W odróżnieniu od czujki ruchu aktywnej czujka pasywna nie emituje promieniowania podczerwonego, a jedynie analizuje jego zmiany w kontrolowanej strefie. Uruchomienie następuje w przypadku wykrycia obiektu, którego temperatura jest wyższa od otoczenia.
  • Systemy mieszane – połączenie czujki aktywnej i pasywną. Systemy mieszane potrafią wykrywać zmianę promieniowania podczerwonego i promieniowania mikrofalowego.
  • Systemy laserowe – w tego typu czujnikach wykorzystuje się wiązki laserowe, których każdorazowe przerwania uruchamia system.
  • Systemy oparte na kamerze – wykrycie ruchu opiera się na pojawieniu się obiektu w zasięgu kamery.
Hello, world!
Czujka ruchu PIR CAPTURE-P15 TEXECOM
Czujka ruchu PIR CAPTURE-P15 TEXECOM

Uniwersalne czujka, której rolą jest wykrywanie ruchu intruza wewnątrz chronionej systemem przestrzeni!

Czujka ruchu PIR cyfrowa ISC-BPR2-WP12 BOSCH
Czujka ruchu PIR cyfrowa ISC-BPR2-WP12 BOSCH

Uniwersalne czujka, której rolą jest wykrywanie ruchu intruza wewnątrz chronionej systemem przestrzeni!

Czujka kurtynowa ruchu PIR TI 105 YOTOGI
Czujka kurtynowa ruchu PIR TI 105 YOTOGI

Uniwersalne czujka, której rolą jest wykrywanie ruchu intruza wewnątrz chronionej systemem przestrzeni!

Czujka ruchu – zastosowanie

Czujki ruchu możemy znaleźć niemalże wszędzie. Niewielki koszt instalacji oraz łatwy montaż spopularyzowały czujki ruchu na tyle, że każdy może sobie na nie pozwolić.

Czujki ruchu poza domem

Poza budynkami stosuje się czujki ruchu zewnętrzne, które dostosowane są do pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych i najczęściej służą do sterowania oświetleniem bądź wywołania alarmu dźwiękowego w przypadku wykrycia ruchu intruza.

Czujki ruchu wewnętrzne

W pomieszczeniach czujki ruchu również stosuje się do sterowania oświetleniem, ale także do uruchamiania klimatyzacji czy rozpoczęcia nagrywania kamerą do monitoringu wewnętrznego. Czujki ruchu racjonalizują zużycie energii elektrycznej. Warto zainwestować w czujkę ruchu do domu lub mieszkania i zainstalowania jej w miejscu, które wymaga oświetlenia wyłącznie podczas przechodzenia. Podłączenie takiej instalacji do gniazdka czasowego i ustawienie działania wyłącznie w godzinach nocnych dodatkowo zwiększy komfort użytkowania domowej przestrzeni i zmniejszy rachunki za energię elektryczną.

Czujka ruchu z kątem widzenia 360° firmy ORNO

Czujka ruchu do alarmu

Czujka ruchu do alarmu może nie tylko wywołać alarm dźwiękowy, ale także wykonać zaprogramowane polecenie, na przykład powiadomić firmę ochroniarską lub wysłać powiadomienie SMS do właściciela, a w połączeniu z kamerą uchwycić ruchomy obiekt na klatce zdjęciowej i wysłać maila.

Możesz również polubić…