Czy warto kupić rejestrator cyfrowy do monitoringu?

Rejestrator cyfrowy to urządzenie, którego zadaniem jest zapisywanie danych w postaci cyfrowej. W systemach monitoringu to element niezbędny do prawidłowego działania instalacji. Nagrania z kamer zapisywane są przez rejestrator w wersji cyfrowej na różnego rodzaju nośnikach pamięci. 

Technologie cyfrowe wprowadziły wiele pozytywnych zmian w świecie monitoringu wizyjnego. Jakość nagrań jest znacznie lepsza – można z łatwością dostrzec na nich nawet najdrobniejsze szczegóły. Również obsługa systemu jest znacznie bardziej przyjazna użytkownikowi – wszystko dzieje się szybciej i sprawniej. 

Jak działa rejestrator cyfrowy?

Cyfrowy rejestrator określany jest skrótem DVR (ang. Digital video recording). Urządzenie umożliwia nagrywanie w formacie cyfrowym obrazu z kamer przemysłowych. Nagrania przechowywane są na różnych – wybranych przez użytkowników – nośnikach pamięci. Rejestratory cyfrowe do systemów monitoringu przemysłowego to zaawansowane urządzenia, w których budowie uwzględniono miejsce do podłączenia nawet kilku dysków. Do przechowywania danych warto wykorzystać również rejestrator współpracujący. 

Warto wiedzieć: Monitoring – analogowy czy cyfrowy?

Nowoczesny system monitoringu może zapewniać przestrzeń do zapisu kilkudziesięciu TB danych. Rejestratory analogowe nagrywały obraz na taśmy magnetowidowe. Decyzja o wymianie modelu analogowego na cyfrowy nie wiąże się z koniecznością zakupu nowych kamer. Rejestrator DVR doskonale współpracuje z kamerami analogowymi. Sygnał jest transmitowany do rejestratora za pomocą przewodów. Do jednego urządzenia cyfrowego możesz podłączyć od 4 do 32 kamer. W ten sposób zbudujesz duży system monitoringu przemysłowego. Do monitorowania domu i posesji polecamy rejestrator cyfrowy 8-kanałowy.

Dysk twardy HDD do rejestratorów cyfrowych 4TB dedykowany do pracy w monitoringu wideo firmy SEAGATE
Dysk twardy HDD do rejestratorów cyfrowych 4TB firmy SEAGATE

Zalety rejestratorów cyfrowych do systemów monitoringu

Najważniejsza zaleta rejestratorów cyfrowych to wykorzystanie pełnych możliwości kamery. Obraz w wysokiej rozdzielczości jest kompresowany, więc dane zajmują niewiele miejsca na dysku. Już samo wykorzystanie cyfrowych nośników stanowi duże udogodnienie. Wcześniej przechowywanie kaset bywało bardzo kłopotliwe. Cyfrowy monitoring pozwala jednak na trzymanie danych w chmurze, czyli w przestrzeni wirtualnej. Nowoczesne systemy monitoringu umożliwiają zdalne administrowanie siecią. Z dowolnego miejsca na ziemi jesteś w stanie odtwarzać w czasie rzeczywistym obraz z kamer. Możesz sprawdzać, co się dzieje na monitorowanym terenie, korzystając z przeznaczonej do tego aplikacji na smartfon. 

Interfejsy i porty, w które wyposażone są rejestratory cyfrowe, ułatwiają zgrywanie danych na różne nośniki zewnętrzne. Do wyboru mamy porty USB lub eSATA, możemy więc podłączyć do rejestratora różne urządzenia. Wejścia HDMI, TV i VGA dają użytkownikowi pełną dowolność w kwestii wyboru monitora – sprawdzą się zarówno modele dedykowane, jak i komputerowe czy nawet telewizory. 

Rejestratory cyfrowe kompresują dane w standardzie, który pozwala na zmniejszenie objętości plików o 90%, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Można na nich bez problemu dostrzec najdrobniejsze szczegóły, np. tablice rejestracyjne samochodu lub nominał banknotu w dłoni kasjera. 

Obudowa do rejestratorów cyfrowych CCTV z zabezpieczeniem antysabotażowym firmy PULSAR
Obudowa do rejestratorów cyfrowych firmy PULSAR

Technologia cyfrowa oferuje rozszerzone funkcjonalności, które pozwalają na znaczne uproszczenie pracy osoby administrującej monitoring przemysłowy. Możliwość wykrywania ruchu, identyfikacji twarzy oraz śledzenie obiektów to tylko niektóre z funkcji, które obecnie oferują systemy wizyjne. 

Jedyną wadą rejestratorów cyfrowych może być ich cena – są droższe od urządzeń analogowych. Jednak biorąc pod uwagę ich rozszerzone funkcjonalności, warto zdecydować się na wymianę analogowego modelu na DVR. Jeśli budujesz nowy system monitoringu, wybór nowocześniejszego rozwiązania wydaje się oczywisty.

Zobacz również: Jaki rejestrator monitoringu wybrać?

Może Ci się również spodoba