Czy wideodomofon cyfrowy jest lepszy niż analogowy? Porównanie

Najpopularniejszym typem wideodomofonu wciąż jest urządzenie analogowe. Największą zaletę modelu analogowego stanowi jego niska cena. Wideodomofon cyfrowy jest droższy, ale oferuje znacznie więcej funkcjonalności. Który z nich wybrać?

Wideodomofon to urządzenie, którego zadaniem jest szeroko pojęta kontrola dostępu. Poza dźwiękiem przekazuje również obraz osoby, która chce się dostać na teren posesji lub do wnętrza budynku. Pierwsze wideodomofony były modelami analogowymi, jednak obecnie do wyboru masz też rozwiązania wykorzystujące technologię cyfrową. 

Jak działa wideodomofon analogowy?

Wideodomofony analogowe to stosunkowo proste urządzenia. Transmisja dźwięku i obrazu pomiędzy centralami odbywa się za pośrednictwem cztero- lub sześciożyłowego przewodu. Z Dlatego też absolutnie niezbędne jest tutaj okablowanie. To bardzo popularne rozwiązanie wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Już na etapie budowy można położyć okablowanie od furtki do wnętrza budynku, dzięki czemu nie trzeba płacić więcej za korzystanie z rozwiązania bezprzewodowego. Wideodomofon analogowy składa się z panelu zewnętrznego z kamerą, głośnikiem i mikrofonem. Wewnętrzny panel wyposażony jest w wyświetlacz, na którym użytkownik ogląda obraz, oraz dwukierunkowe audio lub słuchawkę. W dużych domach dla wygody można zainstalować dodatkową centralkę wewnętrzną. 

Unifon do systemów Basic z funkcjami otwarcia drzwi i prowadzenia rozmów

Unifon do systemów Basic, firmy MIWI URMET

Czy wideodomofon cyfrowy potrafi więcej?

Technologie cyfrowe to zupełnie inny standard przesyłania danych. Wideodomofon cyfrowy nie będzie potrzebował własnego okablowania – możesz skorzystać z istniejących instalacji, np. dzwonkowej. Najbardziej zaawansowane technologicznie są wideodomofony IP wyposażone w moduły Wi-Fi do bezprzewodowego połączenia z Internetem. Tego typu sprzęt najczęściej stanowi część instalacji inteligentny dom. Dzięki temu w pełni wykorzystasz możliwości swojego urządzenia. 

Jakie funkcjonalności oferują takie modele wideodomofonów? Panel sterowania jest znacznie bardziej rozbudowany niż w urządzeniu analogowym. Możesz go używać jako zamka szyfrowego przy furtce lub sterować oświetleniem. Wideodomofonem IP steruje się za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne. To przydatna opcja, gdy chcesz zdalnie kontrolować, co dzieje się pod twoją bramą. Korzystając ze specjalnej aplikacji, możesz przeglądać nagrania z kamery domofonu lub zdalnie wpuścić na posesję kuriera. Zakup wideodomofonu IP to spory wydatek. Ma on sens tylko wtedy, gdy zamierzasz wykorzystywać dodatkowe funkcje urządzenia. Jeśli ma służyć wyłącznie do otwierania furtki, lepszym rozwiązaniem będzie instalacja wideodomofonu analogowego lub najprostszego urządzenia cyfrowego. 

Wideodomofon cyfrowy – na czym to polega?

Rozwiązania typu true wireless w świecie wideodomofonów cyfrowych praktycznie nie istnieją. Powód jest prozaiczny – łączność bezprzewodowa zapewnia przesył danych, ale nie dostarcza zasilania. Należy więc wziąć pod uwagę fakt, że chociaż w przypadku instalacji wideodomofonowej nie trzeba kłaść przewodów do przesyłu danych, w bramie musi znajdować się przewód elektryczny, do którego można podłączyć domofon. Nie powinno to stanowić problemu, jeśli masz w furtce oświetlenie, dzwonek lub automatykę bramową.

Monitor IP cyfrowy przeznaczony dla stacji bramofonów drugiej generacji

Biały monitor IP 7 ” z zasilaniem PoE,firmy HIKVISION

Technologię analogową niesłusznie uważa się za przestarzałą. Rozwiązania cyfrowe (szczególnie poleganie na łączności bezprzewodowej) nie zawsze się opłacają. Warto wiedzieć, że kabel poprowadzony w gruncie będzie oferował zawsze tę samą jakość komunikacji. Bez względu na warunki pogodowe i moc sygnału Wi-Fi. 

Wideodomofon to zawsze dobre rozwiązanie, które podnosi poziom bezpieczeństwa na posesji. Jest przydatny, szczególnie gdy w domu są dzieci lub osoby starsze. Dzięki obrazowi z kamery można sprawdzić, czy osoba stojącą przed bramą jest tym, za kogo się podaje. Wybór rozwiązania cyfrowego lub analogowego jest kwestią indywidualną. Każda z opcji ma zalety, wystarczy tylko dopasować funkcjonalności urządzeń do swoich potrzeb.

Zobacz również: Jaki wideodomofon wybrać dla domu wielorodzinnego?

Może Ci się również spodoba