Czym jest i jak działa system przyzywowy?

Systemy przyzywowe, zwane także systemami przywoławczymi, to zaawansowane technologicznie instalacje usprawniające komunikację. Wykorzystuje się je w przemyśle, gospodarce czy sektorze usługowym. Ich szerokie zastosowanie popularyzuje się także w szpitalach, hotelach oraz restauracjach.

Dzięki systemom przyzywowym (przywoławczym) możliwa jest sprawna i efektywna komunikacja w wielu branżach. Wykorzystanie technologii w postaci zaawansowanych paneli, czy nadajników radiowych pozwala na komunikowanie się na duże odległości już za sprawą naciśnięcia jednego przycisku. Instalacje przywoławcze oferują szereg komunikatów, dzięki czemu można je dopasować do konkretnych oczekiwań odbiorców.

Systemy przyzywowe – budowa

System przyzywowy zbudowany jest z gniazda przywoławczego oraz centralki. W zależności od preferencji zamawiającego gniazdo przybiera różne kształty i oznaczenia, najczęściej jednak wyposażone jest w dwa przycisku. Wersja z jednym klawiszem dostępna jest wyłącznie w tańszych wersjach i służy tylko do wyzwolenia alarmu w centralce. Bardziej zaawansowane instalacje przywoławcze pozwalają na montaż gniazd z możliwością wyzwolenia alarmu w kilku miejscach. Przykładowo w szpitalu bądź domu opieki społecznej na jednym przycisku może widnieć ikona przypominająca lekarza, która będzie aktywować alarm w pokoju lekarskim, a na drugim klawiszu znajdować się będzie podobizna pielęgniarki uruchamiająca sygnał dźwiękowy u pielęgniarek. Na rynku dostępne są także radiowe systemy przyzywowe jak też systemy przyzywowe z mikrofonem i głośnikiem pozwalające na przeprowadzenie wstępnego wywiadu, a następnie podjęcie niezbędnych działań. Z rozwiązań tego rodzaju chętnie korzysta sektor medyczny, branża hotelarska oraz duże korporacje.

Systemy przyzywowe – jak działają?

Centralka systemu przyzywowego wyposażonego jest w wyświetlacz informujący o numerze sali bądź pomieszczenia, do którego należy się udać. Zintegrowanie instalacji przywoławczej z elektryką w budynku pozwala na wywoływanie efektów świetlnych w postaci migających lamp czy diod LED.

Systemy przyzywowe – zastosowanie

Systemy przyzywowe wykorzystywane są w wielu branżach. Rozwój technologiczny pozwolił rozszerzyć ich funkcjonalność z tradycyjnej komunikacji werbalnej do wygłaszania komunikatów, a nawet dostęp do telewizji, radia bądź Internetu.

System przywoławczy dla szpitali

Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których można spotkać systemy przyzywowe, są szpitale, domy opieki, hospicja oraz centra rehabilitacyjne. Instalacje przywoławcze pozwalają na błyskawiczny kontakt pensjonariuszy z personelem i poinformowanie o swoich potrzebach. Zwiększa się też w ten sposób bezpieczeństwo osób przebywających pod opieką, ponieważ przyciski przywoławcze znajdują się zazwyczaj pod ręką pacjentów, co pozwala im w każdej chwili poprosić o pomoc. Rozszerzona funkcjonalność systemów przywoławczych pozwala pacjentom na sterowanie telewizorem w sali, kontakt z bliskimi czy skorzystanie z funkcji telefonu.

System przyzywowy w restauracjach i barach

Systemy przyzywowe zainstalowane w restauracjach, barach lub eleganckich hotelach usprawniają komunikację pomiędzy gośćmi a gospodarzami tudzież personelem. System przywoławczy można wykorzystać do prośby o sprzątnięcie pokoju, zmiany pościeli bądź zamówienia śniadania. W restauracjach system przyzywowy uskutecznia poproszenie kelnera do stolika w celu złożenia zamówienia oraz uregulowania rachunku.

Zobacz także: Przyciski alarmowe i napadowe

System przyzywowy w firmach

Systemy przyzywowe w firmach wykorzystuje się w celu lepszej wymiany informacji, łatwiejszego przywoływania pracowników oraz przekazywania ważnych ogłoszeń. Zastosowanie instalacji przywoławczych w dużych i średnich firmach usprawnia kontakt przełożonych z podległymi im pracownikami, co przekłada się na efektywność działań zespołowych i współpracę między działami.

You may also like...