Jak działa czujnik ruchu PIR? Zastosowanie czujki PIR w systemach alarmowych

Instalacja alarmowa, która wykorzystuje czujniki PIR, zapewnia bardzo skuteczną ochronę domowników i mienia. Czujnik PIR to nic innego jak czujnik ruchu działający na podczerwień. Jest niewielkim urządzeniem, które ma szerokie zastosowanie nie tylko w systemach alarmowych. 

Czujniki PIR to urządzenia, które do detekcji wykorzystują wiązkę światła podczerwonego. Ze względu na to, że używa się ich w różnego rodzaju systemach, do dyspozycji mamy kilka typów tych urządzeń. Czujka na podczerwień to model pasywnego czujnika ruchu – doskonale sprawdzi się jako element systemu alarmowego w domu jednorodzinnym. 

Co to jest czujnik pasywny i jak działa czujka PIR?

Zasada działania pasywnych czujników ruchu nie jest skomplikowana. Ich główne zadanie to detekcja i analiza promieniowania, które emitują obiekty na zewnątrz. Czujki pasywne nie przekazują żadnych sygnałów, a jedynie analizują to, co dzieje się w pomieszczeniu. 

Zewnętrzna czujka ruchu PIR + MW firmy Risco Group, odporna na ruch zwierzą o wys. do 70 cm.
Zewnętrzna czujka ruchu PIR + MW
WatchOUT firmy Risco Group

Czujnik PIR wykrywa i analizuje promieniowanie elektromagnetyczne w paśmie podczerwieni, czyli – mówiąc najprościej – wykrywa ciepło. Nie chodzi tutaj tylko o wykrywanie zmian temperatury. Proces jest bardziej zaawansowany. Czujnik PIR wykrywa ciepło emitowane przez ciało ludzkie i odróżnia je od urządzeń, które w czasie pracy również emitują ciepło. Czujka ma zdolność do analizowania otrzymywanych danych. Informację o tym, że w pomieszczeniu pojawił się człowiek, poprzedza analiza wielu czynników, m.in. rozkładu cieplnego. Czujniki PIR potrafią odróżnić ludzi od przebywających w domu zwierząt. Z tego powodu instalacja alarmowa z czujkami PIR będzie najlepszym wyborem dla posiadaczy czworonogów. 

Gdzie zainstalować czujnik PIR?

Ze względu na duży kąt detekcji czujniki PIR doskonale sprawdzają się w domowych systemach alarmowych. Modele na podczerwień będą działały najskuteczniej, jeśli zainstalujesz je na ścianie lub suficie. Czujka powinna być ustawiona prostopadle do stojącego człowieka. Należy pamiętać, że tego typu czujniki ruchu nie emitują promieniowania na zewnątrz, dlatego do każdego pomieszczenia potrzebujesz osobnego sensora. Ważnym kryterium wyboru jest zasięg czujnika ruchu – ten parametr powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, które ma być monitorowane. 

Miejsce montażu czujnika PIR musi być odpowiednie – jego działanie może zakłócać sąsiedztwo gorącego kaloryfera lub dużego przeszklenia. Czujki na podczerwień najlepiej zainstalować w narożnikach od strony okna – to najlepsze miejsce do obserwacji przestrzeni w pomieszczeniu. Pamiętaj, że czujnik ruchu nie może zostać zasłonięty meblami ani grubymi zasłonami. 

Czujka dualna PIR+MW Premier Elite DT TEXECOM, ze zdalnie wyłączaną diodą LED.
Czujka dualna PIR+MW Premier Elite DT TEXECOM

Detekcja ruchu na podstawie obserwacji zmian temperatury w pomieszczeniu nie jest rozwiązaniem, które będzie w 100% nieomylne. Mimo dużej skuteczności i dokładności mogą zdarzać się fałszywe alarmy, wywołanie np. przez uruchomienie farelki ogrzewającej powietrze w pokoju. Prosta czujka PIR może potraktować taki ruch gorącego powietrza jako podstawę do uruchomienia alarmu. 

Czujka PIR jako element systemu alarmowego

Nowoczesne systemy alarmowe, szczególnie te zintegrowane z systemem inteligentny dom, są mocno rozbudowane. Czujniki ruchu, które się w nich stosuje, zostały dopasowane do specyfiki pomieszczenia i wymagań użytkowników. Wykorzystuje się nie tylko czujniki na podczerwień. Do dyspozycji użytkowników są również modele mikrofalowe, laserowe, kontaktrony (czujki otwarcia drzwi i okien), a także czujki dymu, gazu i zalania. Oprócz tego można znaleźć czujniki dualne – to hybrydy czujek PIR i mikrofalowych czujników ruchu. Połączenie urządzenia pasywnego i aktywnego w jednej obudowie zapewnia większą niezawodność tego elementu systemu alarmowego.

Zobacz także: Czujka ruchu – rodzaje i zastosowanie

Może Ci się również spodoba