Jak poprawić jakość sygnału dzięki antenie GSM? Łatwy sposób, dobry efekt

Antena GSM to proste urządzenie o nieskomplikowanej budowie, które służy poprawie odbieranego sygnału GSM. Anteny można podzielić na dwa podstawowe warianty, które różnią się miejscem montażu. W jakich sytuacjach warto zainwestować w to niedrogie urządzenie?

Anteny GSM są świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy na skutek oddalonej lokalizacji nieruchomości lub ograniczeń fizycznych (np. wielu ścian) siła sygnału GSM jest niewystarczająca. Anteny GSM można podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Przy wyborze produktu warto też uwzględnić jego dodatkowe parametry i sprawdzić, czy urządzenie będzie kompatybilne z posiadanym modemem.

Dipol Antena GSM 20-elementowa

Do czego służy antena GSM?

W niektórych budynkach rozmowy przez telefon komórkowy mogą być bardzo kłopotliwe. Użytkownicy narzekają na brak sygnału bądź sygnał przerywany, który w rezultacie nie pozwala na odbywanie komfortowych rozmów przez telefon bez nieprzyjemnych zakłóceń. Słaby sygnał GSM może mieć różne przyczyny, jednak do najczęstszych zaliczyć należy dwie z nich. Pierwszą jest specyfika konstrukcyjna budynku, który w niektórych miejscach ma ograniczoną przepływność sygnału GSM. Takie sytuacje często występują na osiedlach mieszkaniowych, gdzie wiele ścian ogranicza przepływność sygnału. Tłumienie sygnału GSM z nadajników operatorów może występować w hotelach, na lotniskach i w piwnicach. Drugą przyczyną bywa lokalizacja. Dom oddalony od miasta może znajdować się akurat w miejscu, w którym słabo dociera sygnał z anten operatorów. W jednym i w drugim przypadku z rozwiązaniem przychodzi zakup urządzenia, które wzmocni siłę sygnału.

Anteny GSM zwiększają zasięg w każdym miejscu, w którym korzystanie z sieci jest utrudnione. Anteny tego rodzaju są stosunkowo tanimi urządzeniami, które wymagają podłączenia do modemu. Przed zakupem konkretnego produktu warto upewnić się, że będzie pasował do posiadanego już modemu.

Zobacz również: Antena naziemna – jak wykonać montaż samemu?

Anteny GSM – wewnętrzne i zewnętrzne

Wybór anteny poniekąd uzależniony jest od miejsca jej przeznaczenia oraz charakteru problemu z zasięgiem. Jeżeli sygnał GSM jest niski lub niestabilny tylko w jednej części domu lub mieszkania, albo po prostu w jednym pokoju, to wówczas dobrym rozwiązaniem jest zakup wewnętrznej anteny GSM. Takie urządzenia charakteryzują się niedużymi rozmiarami i w zupełności wystarczą, aby nieco poprawić siłę sygnału. Polecane są do mieszkań, a także przedsiębiorcom szukających usprawnienia sygnału w obrębie biura. Anteny zewnętrzne nie zabierają dużo przestrzeni i mogą być umieszczone w dowolnym miejscu. Chociaż większość urządzeń ma takie udogodnienia, to dla pewności warto upewnić się, czy wewnętrzna antena zaopatrzona jest w podstawkę magnetyczną, która znacznie zwiększa fizyczną stabilność jej ułożenia.

Dipol Antena TRANS-DATA LTE

Drugim rodzajem produktów są anteny zewnętrzne, zwykle nie tylko GSM, ale także LTE. Zewnętrzne anteny mogą być przymocowane do ściany budynku, usytuowane na dachu, przy kominie lub zainstalowane przy balustradzie balkonu. Produkty te zwykle oferują jeszcze lepszą poprawę siły sygnału GSM względem anten wewnętrznych. Szczególnie polecane są osobom mieszkającym w domach, w lokalizacjach oddalonych od większych miast.

Zobacz też: Anteny satelitarne SAT

Parametry anten GSM – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając antenę, warto zwrócić uwagę na jej parametry. Po pierwsze, nie każdy modem ma takie samo wejście antenowe – z tej przyczyny, szukając anteny GSM, należy wpierw dokładnie sprawdzić wejście modemu. Po drugie, w przypadku anten wewnętrznych z kablem warto zwrócić uwagę na długość przewodu. Kabel powinien być na tyle długi, aby mógł zapewnić komfortowe umiejscowienie anteny w pobliżu modemu, ale niekoniecznie tuż przy nim (z powodu, przykładowo, ograniczonej ilości miejsca w pobliżu urządzenia). Standardowe częstotliwości pracy anten to 850/900/1800/1900 MHz. Dobrze, jeśli materiał obudowy anteny jest wystarczająco odporny, np. zbudowany z tworzywa ABS.

You may also like...