Jak wybrać samozamykacz do drzwi?

Samozamykacz, spowalniacz, samodomykacz drzwi – pod tymi nazwami możemy spotkać urządzenia, które ułatwiają korzystanie z różnych przejść zabezpieczonych drzwiami. Jak działają i gdzie warto je zainstalować?

Samozamykacz do drzwi to urządzenie, które sprawdzi się w często używanych przejściach. Tam, gdzie ruch jest duży, spowalniacz będzie ułatwiał użytkowanie drzwi, a oprócz tego przedłuży żywotność okuć. 

Co to jest samozamykacz do drzwi i jak działa?

Zasada działania spowalniaczy do drzwi nie jest skomplikowana. Konstrukcja akcesorium opiera się na prostej mechanice i hydraulice. Samozamykacz do drzwi wykorzystuje siłę, którą włożyliśmy w otwarcie drzwi, do tego, aby je powoli zamknąć. Dzięki temu unika się trzaśnięć spowodowanych przeciągami lub zbyt szybkim zamykaniem drzwi. 

Jednocześnie samodomykacze chronią przed utratą ciepła z pomieszczenia. Zamykają się samoistnie, więc nikt z przechodzących nie pozostawi ich otwartych lub niedomkniętych. Instalacja samozamykacza jest więc inwestycją, która pozwala obniżyć koszty ogrzewania w budynku. Najczęściej spowalniacze do drzwi spotkamy w obiektach użyteczności publicznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować je również w domu prywatnym. 

Rodzaje samozamykaczy do drzwi i ich zastosowanie

W ofercie producentów samozamykaczy znajdziesz różnego typu urządzenia. Różnią się one głównie zastosowaniem oraz funkcjonalnościami. Aby wybrać odpowiednie, warto zapoznać się z charakterystyką każdego z dostępnych rozwiązań. 

Samozamykacz do drzwi zewnętrznych

Masa drzwi wejściowych sprawia, że ich zamykanie wymaga użycia nieco większej siły. Z tego powodu, wybierając samodomykacz do drzwi wejściowych, sięgamy po rozwiązania oferujące większą moc. Warto też pamiętać, że takie samozamykacze powinny być kompatybilne z systemem alarmowym i przeciwpożarowym.

Samozamykacz sprężynowy

To podstawowe rozwiązanie, które pozwala na regulację siły i tempa, w jakim drzwi będą się zamykać. Warto rozważyć zakup samozamykacza wyposażonego w zabezpieczenie przeciwwiatrowe. Dzięki temu podczas przeciągów unikniemy trzaskania drzwiami. 

Samozamykacz drzwi ze szkła

Szkło to materiał, który doskonale wygląda we wnętrzach. Niestety łatwo o jego uszkodzenie. Szklane drzwi mogą popękać np. podczas trzaśnięcia spowodowanego przeciągiem. Dlatego należy wyposażyć je w samozamykacz, który będzie stanowił zabezpieczenie przed przypadkowym uszkodzeniem lub działaniem czynników naturalnych. 

Samozamykacz do drzwi przesuwnych

To forma blokady montowana na prowadnicy, zabezpieczająca przed niekontrolowanym zamknięciem drzwi. Stosuje się ją nie tylko w przesuwnych drzwiach tarasowych, lecz także w zabudowach meblowych. Modne obecnie duże przeszklenia wymagają zastosowania samodomykaczy. To ważne dla komfortu użytkowania – duże drzwi ze szkła są ciężkie. Jednocześnie samozamykacz drzwi przesuwnych wspiera bezpieczeństwo i energooszczędność budynku. 

Srebrny samozamykacz nawierzchniowy do drzwi z ramieniem o udźwigu 100 kg firmy ASSA ABLOY
Srebrny samozamykacz nawierzchiowy do drzwi z ramieniem firmy ASSA ABLOY

Jak wybrać samodomykacz do drzwi?

Parametry urządzenia uzależnione są od rodzaju drzwi, ich masy i rozmiaru. Do drzwi z drewna używa się innych samozamykaczy niż do modeli ze szkła. Kolejna ważna cecha to maksymalny kąt otwarcia – mogą otwierać się do kąta 180 stopni lub tworzyć znacznie mniejszy kąt. Spowalniacz zastępuje blokadę, więc podczas otwierania nie musisz się obawiać, że klamka będzie obijać ścianę. 

Samodomykacz drzwi można montować na dwa sposoby – nawierzchniowo lub wewnętrznie. Urządzenie schowane w skrzydle jest droższe, ale nie zaburza estetyki. Wybierając samozamykacz do drzwi zewnętrznych, zwróć uwagę na to, czy spełnia on normy europejskie oraz czy nie zakłóci pracy mechanizmów antywłamaniowych. Spowalniacze sprawdzają się w domach jednorodzinnych, zwłaszcza tam, gdzie są dzieci lub zwierzęta. Warto je zainstalować dla bezpieczeństwa i energooszczędności.

Zobacz również: Kontaktron magnetyczny – co to i do czego służy?

Może Ci się również spodoba