Jaką wiertarkę wybrać do domu? Różne rodzaje i funkcje wiertarek przeznaczonych do zastosowań domowych

Jest tak wiele rodzajów wiertarek, że wybór urządzenia odpowiedniego do potrzeb użytkownika wcale nie jest taki prosty. Wyróżnić można wiertarkę udarową lub bez udaru, młotowiertarkę, wiertarkofrezarkę czy też bardziej tradycyjną wiertarkowkrętarkę. Na tym jednak nie kończą się różne typy tych urządzeń.

Wybór wiertarki warto podzielić na trzy segmenty dotyczące ważnych i pożądanych cech wiertarki (np. funkcja regulacji obrotów, duża moc), sposobu zasilania (wiertarki sieciowe, akumulatorowe) oraz konkretnego rodzaju urządzenia. Do zastosowań domowych nie potrzeba sprzętu wysoce wyspecjalizowanego, dzięki czemu wybór może stać się nieco prostszy.

Wybór wiertarki do domu – na co zwrócić uwagę?

Wiertarka jest tego rodzaju elektronarzędziem, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Potrzeby domowe nie wymagają specjalistycznego sprzętu, a kupowane urządzenie służyć będą zwykle kilka, kilkanaście razy w roku, dlatego już na wstępie wybór staje się nieco ograniczony. Jeżeli szuka się wiertarki amatorskiej, warto odrzucić narzędzia przeznaczone dla profesjonalistów, np. wiertarkofrezarkę, wiertarkę magnetyczną i wiertarkę kolumnową. Wiertarka stołowa również nie znajdzie zastosowania w niewielkich domowych pracach czy nawet podczas remontów. Urządzenia te służą do wykonywania bardziej zaawansowanych czynności, które w najlepszym wariancie mogłyby mieć miejsce w garażu, ale nie w mieszkaniu czy domu.

Przykładem niedrogiej wiertarki, która świetnie sprawdzi się podczas prac remontowych w każdym domu jest wiertarka udarowa Makita HP1640.

Wiertarka udarowa do zastosowań domowych
Wiertarka udarowa firmy Makita, model HP1640

Stając przed wyborem wiertarki do zastosowań domowych, oprócz rodzaju urządzenia, warto już na wstępie zwrócić uwagę na jego funkcje. Poleca się wybór tych najlepszych i najbardziej użytecznych, aby następnie w prostszy sposób móc przeprowadzić selekcję. Bardzo istotną funkcją jest regulacja obrotów, ponieważ nie każdy materiał wymaga takiego samego stopnia nacisku. Niższe obroty mogą sprawdzić się do wiercenia w drewnie (chociaż to też zależy od rodzaju drewna), wyższe doskonale poradzą sobie ze ścianą. Kolejnym parametrem jest moment obrotowy wyrażany w niutonometrach – im będzie on wyższy, tym łatwiej będzie wiercić otwory w wytrzymałych i twardych materiałach. Następnym ważnym parametrem, o którym warto pamiętać, jest maksymalna średnica wiercenia. Czynnik ten wyraża możliwą wielkość wywierconego otworu. Uzależnia także dobór odpowiednich wierteł do zakupionego urządzenia.

Zobacz również: Akcesoria do elektronarzędzi

Zasilanie wiertarki – ważne kryterium wyboru

Ze względu na zasilanie omawiany sprzęt można podzielić na wiertarki elektryczne (sieciowe) i akumulatorowe. Pierwsze do pracy wymagają podłączenia do źródła zasilania. Wyposażone są w kabel, który może utrudniać nieco pracę profesjonalistom zajmującym się zaawansowanymi pracami, ale w zastosowaniach domowych mankament ten nie odgrywa kluczowej roli. Wiertarki akumulatorowe zaś powszechnie uważane są za wygodniejsze w użytkowaniu. Wyższa poręczność umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach. Wadą może być niższa moc urządzeń z akumulatorem. Warto zauważyć, że istnieją także wiertarki ręczne napędzane siłą ludzkich mięśni. Służą głównie do pracy przy delikatnym drewnie.

Najpopularniejsze rodzaje wiertarek domowych

Jednym z głównych dylematów przy zakupie urządzenia jest kwestia tego, czy wybrać wiertarkę udarową, czy wiertarkę bez udaru. Pierwszy rodzaj służy do wiercenia w materiałach twardych, np. w betonie i w twardych cegłach. Dlatego przy zastosowaniach domowych w zupełności powinna wystarczyć wiertarka bez udaru.

Młotowiertarka do zastosowań remontowych
Młotowiertarka firmy Makita, model HR2810

Popularnym rodzajem urządzenia jest także wiertarko-mieszarka. Każde narzędzie tego rodzaju może być wykorzystane do mieszania, jednak w tym przypadku ma się do czynienia ze specjalnie dopasowanymi uchwytami mieszającymi. Praktycznym zastosowaniem cechuje się młotowiertarka oraz wiertarkowkrętarka – ta pierwsza gwarantuje możliwość wbijania i wyciągania gwoździ, druga natomiast sprawdzi się przy przykręcania śrub gwintowanych i podobnych części.

Możesz również polubić…