Jaki rejestrator monitoringu wybrać?

Dzięki coraz niższym cenom i szerokiej gamie dostępnych modeli kamer do monitoringu, wiele osób prywatnych decyduje się na tę formę zabezpieczenia swojej posiadłości. Należy jednak pamiętać, że w skład systemu bezpieczeństwa oprócz kamer wchodzą także rejestratory monitoringu. To właśnie one grają pierwsze skrzypce w przypadku wykrycia jakiegoś incydentu bądź chęci odtworzenia zdarzenia z danego dnia.

Domowy monitoring odstrasza wandali oraz zwiększa psychiczne bezpieczeństwo domowników. Dzięki zainstalowanym kamerom możemy w każdej chwili podejrzeć, co dzieje się w danym miejscu, a w przypadku nieobecności otrzymać powiadomienie e-mail bądź SMS o wykryciu ruchu. Rejestrator monitoringu, np. w formie zestawu do monitoringu zadba zarówno o jakość, jak i szybkość przechwytywanego obrazu.

Dlaczego rejestrator monitoringu jest ważny?

Rejestrator monitoringu odpowiada za dwa kluczowe aspekty nagrywania: jakość, która im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo rozpoznania sprawcy i jego złapania oraz szybkość przechwytywanego obrazu, czyli po prostu płynność nagrania.

Na rynku dostępnych jest wiele rejestratorów monitoringu, choćby rejestratory NVR. Tańsze z nich oferują podstawowe funkcje, prostą konfigurację oraz dobrą jakość obrazu. Modele te nadadzą się do monitorowania na przykład terenów ogródków działkowych czy wiat garażowych. Decydując się na zakup droższych rejestrator do monitoringu, np. rejestratorów cyfrowych Optiva otrzymujemy o wiele więcej. Rejestratory z wyższej półki pozwalają na konfigurację i wywołanie alarmu w przypadku:

  • przekroczenia wyznaczonej linii,
  • wejścia lub wyjścia z zaznaczonego obszaru,
  • porzucenia przedmiotu w danym miejscu,
  • nagłego obrócenia kamery.
Rejestrator NVR (network video recorder) do monitoringu
Rejestrator NVR firmy OPTIVA

Ważne parametry rejestratora monitoringu

Na co zwrócić uwagę kupując rejestrator monitoringu? Jakie są jego najważniejsze cechy i parametry?

Liczba kamer

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest liczba kamer w systemie. Rejestratory monitoringu mają określoną liczbę kanałów. Im więcej kanałów, tym więcej kamer można podpiąć. Popularne rozwiązania:

Dzięki nim można monitorować średnie i duże obiekty, takie jak: hale, garaże podziemne czy domostwa z ogrodem i miejscami parkingowymi. Wybierając rejestrator monitoringu do małego domu bądź ogródka działkowego, warto rozważyć opcję 8-kanałową, która w większości przypadków przy dobrym rozłożeniu kamer doskonale się sprawdza. Najtańszym wariantem jest zakup 4-kanałowego rejestratora. Niestety z biegiem czasu sytuacja może zmusić do instalacji kolejnych kamer, a wtedy trzeba będzie kupić także większy rejestrator.

Zobacz też: Czym jest i jak wybrać najlepszy rejestrator NVR?

Rozdzielczość obrazu

Kamery potrafią rejestrować obraz nawet w jakości 4K. Należy jednak pamiętać, by rejestrator monitoringu także obsługiwał wysokie rozdzielczości. W przeciwnym razie będzie on blokował pełen potencjał kamery i pozwoli na nagrania np. maksymalnie w 720p. Pamiętajmy, że im wyższa rozdzielczość, tym wyższa jakość nagrania, ale także potrzeba zajęcia dużej przestrzeni na dysku twardym.

Przykładowe ekrany służące do monitoringu zewnętrznego

Liczba klatek na sekundę / prędkość nagrywania

Prędkość nagrywania determinuje jakość przechwyconego obrazu. W przypadku rejestrowania miejsc, w których istotna jest płynność ruchu, jak na przykład sklep, biuro czy recepcja warto zdecydować się na jak największą liczbę klatek na sekundę. Monitorując parking podziemny bądź posesje prędkość nagrywania może być niższa.

Jaki rejestrator monitoringu wybrać?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki obszar będzie rejestrowany? Następnie warto pomyśleć nad liczbą kamer podpiętych do rejestratora monitoringu i pozostawieniu ewentualnego zapasu na przyszłą rozbudowę systemu. Ostatnim kryterium będzie cena wybieranego sprzętu. Drogie rejestratory oferują szereg funkcji, które w podstawowym systemie monitoringu są zbędne. Poszukiwania modelu w niższym segmencie mogą okazać się bardziej owocne i zadowalające.

Zobacz również: Jakie wybrać kamery do monitoringu domu?

You may also like...