Kamera IP zewnętrzna i wewnętrzna – najważniejsze cechy

Monitoring domowy nie jest już luksusem. Co więcej, aby go zainstalować i obsługiwać, nie trzeba wzywać brygady fachowców. Te zmiany wprowadziła technologia IP – kamera IP to urządzenie, które oferuje intuicyjną obsługę i doskonałą jakość obrazu.

Technologie cyfrowego rejestrowania obrazu i zaawansowane standardy kompresji danych zdecydowanie uprościły systemy monitoringu. Oczywiście wyłącznie w obszarze instalacji, obsługi i wygodnego przechowywania danych, bo funkcjonalność urządzeń i jakość nagrań znacząco wzrosła. Sprawdźmy, jakie rozwiązania oferują nam dziś kamery IP i dlaczego warto zainstalować domowy monitoring?

Kamera IP – łatwa instalacja to tylko początek korzyści

Monitoring IP instaluje się bez własnego okablowania – w tym celu można wykorzystać istniejącą sieć teleinformatyczną. Jeśli skorzystamy z okablowania PoE, wówczas jednym przewodem przesyłane będą dane i energia elektryczna niezbędna do zasilania systemu. Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania bezprzewodowe, do których zalicza się również modele kamer IP. W tej kategorii znajdziemy urządzenia, które łączą się z rejestratorem za pomocą łączności radiowej, ale potrzebują zasilania, oraz takie, które nie wymagają kabla w ogóle. Kamera zasilana akumulatorem, która ma moduł Wi-Fi i rejestruje nagrania w chmurze, to wyjątkowo uniwersalny sprzęt. Można ją zainstalować nawet tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia okablowania.

Podstawową różnicą między systemami analogowymi a monitoringiem IP jest fakt, że nagrania z kamery IP dostępne są przez Internet i tam też mogą być magazynowane. Dzięki temu możliwy jest podgląd obrazu w czasie rzeczywistym oraz odtwarzanie nagrań z dowolnego miejsca na Ziemi. Tę funkcjonalność szczególnie docenią osoby, które często wyjeżdżają lub zostawiają w domu nastolatki bez opieki. Nie tylko podgląd obrazu, lecz także sterowanie kamerą może odbywać się z poziomu smartfona lub komputera w pracy. W ten sposób będziesz mógł również korzystać z jej dodatkowych funkcji.

Kamery IP umożliwiają podgląd obrazu
w czasie rzeczywistym

Na jakie cechy kamer IP zwracać szczególną uwagę?

Samodzielne zbudowanie monitoringu domowego jest możliwe. Wystarczy dobrze dobrać kamery, rozmieścić je w przemyślany sposób i zainstalować zgodnie z instrukcją producenta. Aby ci to ułatwić, wybraliśmy najważniejsze cechy kamer IP wraz z krótkim opisem.

Wybierając odpowiednie urządzenie, zwróć uwagę na:

  • rozdzielczość – wysoka rozdzielczość pozwala dostrzec więcej szczegółów na nagraniu. Dziś standardem jest Full HD i to wystarczy w domowym monitoringu;
  • kąt widzenia kamery – odpowiada obszarowi, który będzie monitorowany. Powinien być dostosowany do gabarytów i specyfiki monitorowanego pomieszczenia;
  • jasność obiektywu – jeśli jest wysoka, wówczas kamera IP będzie nagrywać czytelny obraz nawet przy słabym oświetleniu;
  • tryb dzień/noc – nagrywanie wyraźnego obrazu nocą jest bardzo ważne, dlatego kamera powinna mieć promiennik IR, który to umożliwia;
  • zapisywanie danych – dobrym rozwiązaniem są kamery z gniazdem na kartę SD lub micro-SD, wówczas nie musisz wykupować miejsca w chmurze, by przechowywać nagrania.

Przydatne funkcje kamer IP

Martwisz się o starszą osobę, która mieszka sama? Kamera IP to rozwiązanie, które pozwoli ci mieć nad nią pieczę, nawet gdy nie zawsze możesz być na miejscu. Co więcej, jeśli wybierzesz kamerę z dwukierunkowym audio, wówczas będziecie mogli się porozumiewać. Wbudowany głośnik i mikrofon przyda się nie tylko w takiej sytuacji – właściciele pupili za pośrednictwem kamery uspokoją stęsknionego psa.

Warto zdecydować się również na kamerę IP z czujnikiem ruchu – w ten sposób za pomocą jednego urządzenia można monitorować większe pomieszczenie. Należy też rozważyć Inteligentne śledzenie obiektu – kamera z taką konfiguracją nie przeoczy żadnego zdarzenia, które rozgrywa się w monitorowanym pomieszczeniu.

Zobacz także: Jak wybrać dobrą kamerę do monitoringu w nocy?

Może Ci się również spodoba