Mikro kamera to nie tylko urządzenie szpiegowskie, ale też świetna alternatywa dla zwykłej kamery.

Mikro kamery to małe, trudne do zauważenia wideorejestratory, które można umieścić niemal wszędzie. Najczęściej kojarzą się z aferami szpiegowskimi lub filmami z Jamesem Bondem. Jednak warto wiedzieć, że mikro kamery mogą po prostu zastępować tradycyjne wideorejestratory.

Mikro kamery pozwalają na nagrywanie w dowolnym miejscu w sposób niezauważalny, jednakże należy pamiętać o tym, że nie zawsze działanie to będzie legalne. Mikro kamery szpiegowskie są idealną alternatywą dla klasycznych zestawów monitoringu domowego – pozwalają bowiem na łatwą instalację i większą szansę zarejestrowania ewentualnych intruzów wchodzących do budynku.

Mini kamera przewodowa do dyskretnego przesyłania obrazu
Mini kamera przewodowa CCD-BU18

Najważniejsze zastosowania mikro kamer – kamery szpiegowskie nie tylko do szpiegowania

Mikro kamery (zwane też minikamerami lub kamerami szpiegowskimi) charakteryzują się bardzo małymi gabarytami. Zdecydowana większość modeli została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić sprawne działanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mikro kamery zwykle mają wodoszczelną obudowę o dużym stopniu odporności mechanicznej. Dzięki temu niestraszne są im trudne warunki atmosferyczne, woda, wiatr i pyły.

Trudno nie zwrócić uwagi na to, że mikro kamery faktycznie mają zastosowanie przede wszystkim szpiegowskie. Wykorzystywane są przez służby, a także przez detektywów. Klienci indywidualni nabywają takie urządzenia również w celu zarejestrowania danego zdarzenia, aby móc posiadać dowód jego zajścia. W tym ostatnim aspekcie prewencyjnie warto jednak przytoczyć przepisy prawne. Aby korzystanie z mikro kamery szpiegowskiej było legalne, należy pamiętać o tym, że na podstawie art. 267 Kodeksu karnego (Dz.U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553) karze podlega osoba, która bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niej nieprzeznaczonej, a także osoba, która w celu uzyskania takich informacji „zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem”. Ponadto, kontrowersje związane z korzystaniem z mikro kamer poza domem jeszcze bardziej zwiększyły się od czasu wprowadzenia przepisów RODO.

Wbrew pozorom jednak mikro kamery nie są wcale rozwiązaniem stosowanym wyłącznie do celów szpiegowskich. Ogromny wybór różnych modeli i jedna cecha wspólna, czyli ograniczone rozmiary, przekładają się na dużą atrakcyjność tego typu produktów. Dodatkowo mikro kamery są bardzo łatwe w montażu. Mogą być umieszczone właściwie w dowolnym miejscu. Co więcej, są trudniejsze do zauważenia, a więc mogą lepiej spełnić swoje zadanie – np. dokładnie zarejestrować wizerunek włamywaczy wchodzących do domu. Możliwe, że zwykłe kamery, które wcześniej zostałyby dostrzeżone przez intruzów, byłyby przez nich zdemontowane lub wizerunek nie utrwaliłby się na skutek innych działań sabotażowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając minikamerę? Najważniejsze parametry

Istnieje bardzo wiele modeli kamer typu mikro. Występują m.in. wersje 2w1, czyli mikro kamery z czujnikami ruchu (czujkami ruchu), które będą świetnym elementem domowego system alarmowego. Wyróżnić warto mikro kamery umieszczane w żarówkach, telefonach czy dziecięcych kamerach. Bardzo ważne jest jednak, aby kamera posiadała możliwość montażu przyściennego.

Istotnymi parametrami są jakość i rozdzielczość rejestrowanego obrazu (zaleca się wybór mikro kamery HD). Ze względu na sposób transmisji danych i zasilania można mówić o mikro kamerach Wi-Fi IP z akumulatorami, które działają w sposób bezprzewodowy, a także przewodowych minikamerach sieciowych, przesyłających rejestrowany obraz poprzez sieć domową. Wyposażając się w zestaw kamer, należy pamiętać o konfiguracji oprogramowania i – jeśli modele tego wymagają – zakupie dysku twardego wraz z centralą alarmową.

Przeczytaj również: Czujka ruchu – zasada działania oraz zastosowanie.

Możesz również polubić…