Oczyszczacz powietrza i nawilżacz powietrza – najważniejsze różnice i cechy obydwu urządzeń

Nawilżacze i oczyszczacze powietrza z pozoru zajmują się tym samym – dzięki nim powietrze jest czystsze, zdrowsze i bardziej przyswajalne dla człowieka. Zastosowanie obydwu produktów jest jednak różne. Podczas gdy jedna maszyna głównie zwiększa poziom wilgotności, druga eliminuje drobnoustroje.

Oczyszczacze powietrza pracują w sposób zautomatyzowany, a ich zadanie polega na oczyszczeniu powietrza ze szkodliwych dla człowieka związków, np. sadzy czy tlenków siarki. Nawilżacze są z kolei polecane w przypadku występowania zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Nie będą jednak działały efektywnie w bardzo dużych przestrzeniach i wymagają bieżącego uzupełniania wody.

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza – czym się różnią?

Rozwój cywilizacyjny i coraz większe zagęszczenie urbanistyczne wraz z często niewprowadzanymi należnie szybko rozwiązaniami eko-grzewczymi sprawiają, że w wielu miastach powietrze jest bardzo zanieczyszczone. W najgorszym wypadku powstaje duszący smog, czyli duże stężenie szkodliwych pyłów. Oczywiście nawet w sytuacji, gdy smogu nie ma, dana ilość substancji niebezpiecznych dla zdrowia znajduje się w powietrzu.

Aby zapewnić sobie możliwość oddychania czystym powietrzem, warto kupić oczyszczacz powietrza. To urządzenie, które znacznie zmniejsza ilość tlenków siarki, tlenków azotu, węgla i sadzy w powietrzu. W zależności od modelu może również eliminować różne inne drobnoustroje.

Nawilżacze powietrza pełnią odmienną funkcję – zgodnie z nazwą nawilżają powietrze, czyli zwiększają stopień wilgoci. Suche powietrze jest ciężkie i trudno się nim oddycha. To warunki szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby płuc oraz alergie.

Oprócz powyższych różnic obydwa urządzenia pracują w nieco inny sposób. Nawilżacz powietrza wyposażony jest w zbiornik wody. Ciecz należy jednak regularnie uzupełniać. Oczyszczacze powietrza zaś pracują automatycznie i nie wymagają bieżących ingerencji. Co jakiś czas należy tylko wymienić filtr, w którym odkładane są nieczystości zebrane z powietrza. Nawilżacze powietrza mają mniejszą efektywność, co sprawia, że nadają się raczej do mniejszych pomieszczeń. Tymczasem oczyszczacze mogą być umieszczone także w dużych przestrzeniach.

zestaw filtrów do oczyszczacza powietrza
Komplet filtrów HEPA do oczyszczacza Cronos Cube

Nawilżacz z oczyszczaczem i oczyszczacz z nawilżaczem – urządzenia wielofunkcyjne

Oprócz powyższych urządzeń na rynku spotkać też można oferty produktów 2w1, które łączą funkcje obydwu. Według niektórych opinii użytkowników tego rodzaju urządzeń taka alternatywa nie jest pozbawiona wad. Oczyszczacz z nawilżaczem nigdy nie będzie tak wydajny w zakresie nawilżania, jak sam nawilżacz (i analogicznie w drugą stronę). Niemniej, biorąc pod uwagę także standardy mieszkaniowe panujące w Polsce, w większości przypadków trudno wymagać od siebie zakupu obydwu sprzętów jednocześnie. Wobec tego urządzenia 2w1 są bardzo przydatne, jednak przed zakupem trzeba się zdecydować, która funkcja jest najważniejsza.

Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Każdy oczyszczacz powietrza różni się dostępnymi opcjami i trybami pracy. Wydaje się jednak, że najistotniejszy jest rodzaj filtra, przez który przechodzi powietrze. Wyodrębnić można m.in. filtry nylonowe, HEPA, nano-silver, węglowe i fotokatalityczne. Bardzo dużą popularnością cieszą się filtry HEPA, ponieważ zatrzymują mikrocząsteczki o wielkości od 0,03 mikrometra, np. kurz lub dym papierosowy.

Jakie są najważniejsze parametry nawilżaczy powietrza?

Stając przed wyborem nawilżacza powietrza, warto zwrócić uwagę także na rodzaj zastosowanych filtrów. W tych urządzeniach pełnią one dwojaką funkcję – jedne oczyszczają powietrze (lecz nie tak efektywnie, jak oczyszczacze), drugie eliminują drobnoustroje z wody ze zbiornika, która następnie trafia do powietrza. Do pozostałych ważnych parametrów zaliczyć należy moc urządzenia, pojemność zbiornika na wodę i opcję higrostatu.

Przeczytaj również: Oczyszczacz powietrza – jak wybrać?

Możesz również polubić…