Optyczne i akustyczne sygnalizatory alarmowe – różnice, sposób działania i zastosowanie

Sygnalizatory alarmowe, akustyczne, optyczne i akustyczno-optyczne służą do informowania właścicieli o powstałym potencjalnym zagrożeniu. Bez sygnalizatorów systemy zabezpieczeniowe byłyby zupełnie nieskuteczne. Jak działają oraz czym różnią się sygnalizatory akustyczne i optyczne?

Sygnalizatory alarmowe są nieodłącznym elementem każdej formy zabezpieczenia obiektu. Akustyczne informują o ewentualnym zagrożeniu poprzez emisję sygnału dźwiękowego. Ten z kolei pełni także funkcję odstraszającą. Sygnalizatory optyczne nie wydają dźwięku, lecz informują o zagrożeniu poprzez światło – wbudowane diody LED lub palniki ksenonowe.

Wewnętrzny sygnalizator akustyczny SATEL

Sygnalizatory akustyczne i optyczne – różnice i charakterystyka urządzeń

Na rynku można spotkać bardzo wiele rodzajów sygnalizatorów. Wciąż najpopularniejsze i najskuteczniejsze wydają się urządzenia akustyczne i optyczne. Na czym polega różnica w ich działaniu?

Sygnalizatory akustyczne informują o incydencie za pomocą dźwięku. Często synonimicznie określa się je mianem „klaksonów”. To urządzenia, które po wykryciu potencjalnego zagrożenia wydają komunikat dźwiękowy. Z jednej strony sygnał pełni funkcję informującą. Przykładowo, w nocy alarm dochodzący np. z garażu skutecznie obudzi domowników i da znać o potencjalnym włamaniu. Z drugiej strony ze względu na to, że dźwięki alarmowe sygnalizatorów akustycznych są bardzo charakterystyczne i głośne, to skutecznie pełnią one też funkcję odstraszającą. Nie zawsze bowiem intruzem jest doświadczony i „profesjonalny” włamywacz. Może to być np. grupa bezdomnych próbujących dostać się do altanki na działce celem schronienia się przed zimnem. Sygnalizator akustyczny może zniechęcić do kontynuowania tego rodzaju czynności. Urządzenia dźwiękowe do zastosowań domowych z reguły wykorzystują poziom głośności rzędu 90 dB, podczas gdy produkty przeznaczone do hal produkcyjnych i magazynowych mogą emitować znacznie wyższy dźwięk, sięgający nawet powyżej 130 dB.

Wewnętrzny sygnalizator optyczno-akustyczny (niebieski) SATEL

Dowiedz się więcej o sygnalizatorach wewnętrznych:
https://ivolta.pl/wewnetrzne/46/produkty/

Inaczej działają sygnalizatory optyczne, które – zgodnie z nazwą – wydają komunikat optyczny. Sygnalizator taki w sytuacji uruchomienia się alarmu zaczyna się intensywnie świecić. Najczęściej produkty te wyposażone są we wbudowane oświetlenie typu LED lub palniki ksenonowe. Diody mogą być różnego koloru – najpopularniejsze są modele o kolorze czerwonym, tradycyjnie kojarzącym się z zagrożeniem, ale na rynku można spotkać także sygnalizatory optyczne niebieskie czy inne. Brak wydawanego dźwięku powoduje, że urządzenia również doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy pragnie się uzyskać informację o ewentualnym, niepożądanym działaniu bez informowania o tym potencjalnego napastnika. Warto wspomnieć, że jeszcze inną grupą sygnalizatorów alarmowych są urządzenia optyczno-akustyczne, które reagują zarówno dźwiękowo, jak i wizualnie.

Zobacz również: ABC Systemy Alarmowego

O czym należy pamiętać, dokonując zakupu sygnalizatora alarmowego? Kluczowe parametry

Przymierzając się do zakupu sygnalizatora, warto zwrócić uwagę na jego pokrywę. Obudowa powinna być na tyle wytrzymała, aby nie uległa potencjalnemu wpływowi czynności wykonywanych przez włamywacza. Poleca się sygnalizatory z dodatkowymi osłonami i pokrywami z silnych materiałów, takich jak np. poliwęglan. Materiały te skutecznie chronią urządzenia także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w przypadku produktów przeznaczonych do alarmowania zewnętrznego.

Dowiedz się więcej o sygnalizatorach zewnętrznych: https://ivolta.pl/zewnetrzne/47/produkty/

Aby montaż urządzenia przebiegał łatwiej, można kupić sygnalizator mający wbudowaną poziomicę lub odchylaną na zawiasach pokrywę. Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia sabotażowe, chroniące przed oderwaniem od podłoża bądź otwarciem pokrywy urządzenia. Niemniej ważny jest rodzaj wbudowanego akumulatora. Ostatecznie można zwrócić uwagę na wygląd urządzenia, pamiętając przy tym, że najbardziej powinna się liczyć funkcjonalność.

You may also like...