Skuteczna ochrona domu przed włamaniem

Złodzieje najczęściej włamują się do domów, korzystając z okien na parterze. Jak je zabezpieczyć, aby zminimalizować ewentualne straty? Jednym z rozwiązań jest instalacja czujników zbicia szyby w oknach i drzwiach tarasowych. 

Czujnik zbicia szyby to niewielkie urządzenie, które po zintegrowaniu z systemem alarmowym uchroni właściciela przed większymi stratami materialnymi. Jak wybrać odpowiednie czujniki i gdzie je zainstalować, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie?

Włamania do domów jednorodzinnych są niestety dość częste. Zazwyczaj dochodzi do nich w okresie urlopowym, ale nie tylko. Złodzieje mogą dostać się do domu również wtedy, gdy jesteś w pracy. Zawodowcy w kilka sekund radzą sobie z zamkami w drzwiach, są nawet w stanie sforsować elektroniczne zabezpieczenia. Jednak większość złodziei stosuje rozwiązania siłowe – wyważają okna lub wybijają szyby. W takiej sytuacji dochodzi nie tylko do naruszenia twojej prywatności i kradzieży mienia, lecz także do dewastacji. Dlatego warto wyposażyć domowy system alarmowy w dobrze dobrane czujniki. 

Czujnik zbicia szyby: zasada działania 

Elektroniczna czujka stłuczenia szkła wychwytuje i analizuje dźwięki o różnych częstotliwościach. Kiedy pojawia się dźwięk o niskiej częstotliwości (uderzenie), a tuż po nim wysoki (odgłos tłuczonego szkła), czujka uruchamia sygnał alarmowy. Dzięki temu można wykryć próbę włamania, zanim złodziej znajdzie się wewnątrz budynku. 

Uruchomienie alarmu po wybiciu szyby spowoduje, że włamywacz spłoszy się i zacznie uciekać. Dlatego też czujka stłuczeniowa to dobry sposób na udaremnienie próby kradzieży i podjęcie działań, zanim dojdzie do większych szkód. 

Urządzenie zostało zaprogramowane w taki sposób, aby mikrofon ignorował dźwięki o wyznaczonych częstotliwościach pochodzące z innego źródła. Wykrywanie i analizowanie amplitudy tych dwóch częstotliwości odbywa się wyłącznie w obszarze chronionym. Zaawansowany czujnik ma również detekcję przecinania szyby diamentem. 

Czujnik zbicia szyby PYRONIX
Czujnik zbicia szkła PYRONIX

Tego typu czujki wykrywają zbicie nie tylko szkła zwykłego, hartowanego i laminowanego, lecz także zbrojonego lub szyb klejonych.

Gdzie zainstalować czujnik zbicia szyby, aby działał skutecznie?

Czujnik zbicia szyby nie powinien znajdować się bezpośrednio przy oknach. Urządzenia tego typu mają zasięg do kilku metrów, można zatem je zainstalować nawet na przeciwległej ścianie pokoju, który mają monitorować. W przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie czujnika zbicia szyby na suficie. Ważne, aby nie znajdował się na granicy swojego zasięgu ani poza nim. Umieszczenie czujki w rogu pomieszczenia może zakłócać jej prawidłowe działanie. Musisz również pamiętać, że bardzo grube zasłony w oknach prawdopodobnie będą tłumić dźwięk rozbijanej szyby. Dlatego w pokojach, w których pracują tego typu czujniki, powinno się zrezygnować z dekoracji okiennych zrobionych z ciężkich tkanin. 

Warto wiedzieć: W jakim miejscu powinien być zamontowany czujnik zbicia szyby?

Jakie czujki warto zainstalować w domu?

Dobrze zaprojektowana instalacja alarmowa to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie. Dzięki niej zmniejszy się ryzyko włamania, nawet jeśli mieszkasz z dala od sąsiadów. Do wyboru masz wiele rodzajów czujników, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania zabezpieczeń. Poza czujkami zbicia szkła możesz zabezpieczyć okna również kontaktronami, czyli urządzeniami informującymi o ich otwarciu, lub czujkami wibracyjnymi, które alarmują o próbie wyważenia okna lub drzwi.

Warto także przemyśleć instalację monitoringu domu i posesji. Zapis z kamer może pomóc w ujęciu włamywacza, nawet jeśli system alarmowy odstraszył go i w konsekwencji nie doszło do kradzieży. Wówczas złodziej odpowie za wyrządzone szkody materialne, takie jak np. zbicie szyby lub zniszczenie rolet. Nie będzie też już zagrażał innym.

Zobacz też: Czym jest i jak wybrać najlepszy rejestrator NVR?

Możesz również polubić…