Smart camera – jak działa inteligentny monitoring domu?

Obecnie inteligentna może być nawet lodówka, nic więc dziwnego, że funkcje smart w kamerach monitoringu nie są marzeniem przyszłości, tylko standardem. Jak działa smart camera? Poznaj jej najciekawsze funkcje. 

Kamery inteligentne nie są żadną nowością. Możliwość programowania całych sekwencji i schematów reakcji monitoringu na konkretne zdarzenia jest dostępna od dawna. Funkcje smart miały szerokie zastosowanie w rozbudowanych sieciach monitoringu, a dziś dostępne są również w monitoringu domowym

Jak działa smart camera?

Za kamery inteligentne uznaje się takie urządzenia, których reakcje na konkretne zdarzenia można dokładnie zaprogramować. Funkcje smart są zatem sposobem na zwiększenie automatyzacji monitoringu. O tym, że coś dzieje się w monitorowanym obiekcie, nie dowiadujesz się już po fakcie – system powiadamia cię o wykryciu konkretnego zdarzenia w czasie rzeczywistym. Dzięki temu poziom bezpieczeństwa wzrasta, szczególnie w domach i na posesjach prywatnych, gdzie nie ma osoby, która mogłaby 24 godziny na dobę prowadzić obserwacji poprzez monitoring. Programowanie trasy patrolowej kamery obrotowej znane było już kilka lat temu, dziś jednak inteligentne kamery IP oferują dużo większy pakiet rozszerzonych funkcjonalności. 

Przykładowa kamera typu smart firmy Hikvision
Przykładowa kamera typu smart firmy Hikvision

Wi-Fi camera smart to świetna propozycja dla osób, które chcą zadbać o większe bezpieczeństwo bliskich. Programowalny sprzęt doskonale sprawdzi się, gdy zechcesz mieć na oku dziecko podczas e-lekcji. Inteligentna kamera umożliwi też zdalną opiekę nad osobą starszą – dzięki funkcjom smart powiadomi cię o konkretnych zdarzeniach. Jeśli wybierzesz urządzenie z dwukierunkowym audio, będziesz mógł porozumieć się z podopiecznym za pośrednictwem kamery. 

Inteligentne funkcje detekcji zdarzeń, czyli co potrafi smart camera?

Inteligentne kamery oferują wiele bardzo interesujących funkcji. Dzięki ich zastosowaniu możesz chronić swoich bliskich i majątek skuteczniej niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście w monitoringu domu nie da się wykorzystać wszystkich możliwości kamer przemysłowych, ale warto wiedzieć, w jakim kierunku zmierzają nowoczesne technologie CCTV. To, co dziś jest standardem w obiektach o wysokich wymogach bezpieczeństwa, jutro prawdopodobnie będzie dostępne w monitoringu domowym.

Funkcje smart – kamera IP: 

  • Wykrywanie wejścia i wyjścia z zaznaczonego obszaru – jeśli intruz znajdzie się w zaprogramowanym wcześniej obszarze i będzie tam przebywał przez określony czas, wówczas kamera wygeneruje alarm lub automatycznie zapisze kadr. 
  • Wykrywanie przekroczenia linii – po przekroczeniu przez intruza wyznaczonych wcześniej linii strzeżonego obszaru system wykona zdjęcie i zapisze je w bazie do wglądu operatora monitoringu. 
  • Wykrywanie nieznanego obiektu – jeśli w zaprogramowanej strefie pojawi się nieznany lub porzucony obiekt i pozostanie w niej przez określony czas, wówczas kamera przekaże do systemu informacje o konieczności wywołania alarmu. Urządzenie zrobi i zapisze też zdjęcie obiektu. 
  • Wykrycie zniknięcia obiektu – w tym przypadku zaznacza się strefę wokół chronionego obiektu; jeśli zniknie on z wyznaczonego obszaru, zostanie wygenerowany alarm.
  • Śledzenie obiektów – kamera zapamiętuje wektor poruszania się obiektu i podąża w jego kierunku. Algorytmu śledzenia są bardzo pomocne i często wykorzystywane w monitoringu ulicznym. 
  • Analiza i wychwytywanie sygnału audio – działa to podobnie do czujki zbicia szyby, choć jest bardziej zaawansowane. Kamera rejestruje nagłe wzrosty poziomu dźwięku i następujący po tym spadek. W sytuacji, która została zaprogramowana, generuje alarm.
  • Detekcja twarzy – system zapisuje zdjęcie osoby wchodzącej. 
  • Wykrycie próby zniszczenia kamery – złodzieje i chuligani często próbują najpierw zniszczyć lub zasłonić kamerę, zanim dokonają przestępstwa. Detekcja nagłej zmiany ostrości, kąta ustawienia kamery lub zasłonięcie obrazu – wszystko to powoduje przesłanie informacji o próbie sabotażu monitoringu. 

Inteligentna kamera, która śledzi ruch i potrafi rozpoznać brak chronionego obiektu w kadrze, to urządzenie, które oferuje znacznie więcej niż rejestrację obrazu. Generowanie alarmów i powiadomień pozwala zareagować natychmiast i zminimalizować straty.

Zobacz również: Kamery IMOU – przegląd kamer do monitoringu domu

Możesz również polubić…