W jakich warunkach się sprawdza bezprzewodowa transmisja danych?

Bezprzewodowa komunikacja między urządzeniami to obecnie standard. Mają zastosowanie zarówno w obiektach przemysłowych, biurowych, jak i domach prywatnych. Jakie warunki należy spełnić, aby bezprzewodowa transmisja danych działała prawidłowo?

Transmisja bezprzewodowa IP 5GHz LOCOM5-24MGW UBIQUITI
Loco M5 pozwala na tworzenie mostów sieciowych. Zastosowanie pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy instalatora.

Transmisja bezprzewodowa jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, dlatego coraz chętniej z niego korzystamy. Istnieją obiekty, w przypadku których wykorzystanie sieci bezprzewodowych nie jest podyktowane wyłącznie wygodą użytkowania. 

W miejscach, gdzie nie ma możliwości położenia okablowania, sieć bezprzewodowa często okazuje się niezastąpiona. Zdarzają się również sytuacje, gdy nie da się już dołączyć nowych urządzeń za pomocą kabla transmisyjnego – wówczas jedynym rozwiązaniem może być transmisja bezprzewodowa.

Informatyzacja obiektów zabytkowych 

Budynki zabytkowe to miejsca, w których tak naprawdę jedyne dostępne rozwiązanie stanowi zastosowanie sieci bezprzewodowej. To miejsca, w których prowadzenie okablowania nie jest możliwe ze względu na wartość historyczną nawet najdrobniejszych elementów architektury i wystroju. Położenie okablowania w ścianach, a nawet poprowadzenie go po nich bardzo często nie jest dozwolone. Z drugiej strony istnieją obiekty, w których konieczna staje się instalacja monitoringu wizyjnego, systemów alarmowych i przeciwpożarowych. Poziom bezpieczeństwa w miejscach uczęszczanych przez dużą liczbę osób rocznie musi być szczególnie wysoki. Właśnie tutaj najlepiej sprawdzi się transmisja bezprzewodowa. Należy jednak pamiętać o stworzeniu takiej sieci bezprzewodowej, która będzie niezawodna i bardzo wydajna. Ważne jest ustalenie dla niej kanałów z możliwie najmniejszymi zakłóceniami. Również częstotliwość powinna być starannie wybierana, szczególnie że obecnie trudno znaleźć miejsce, w którym nie pracuje jednocześnie wiele urządzeń radiowych. 

Rozwiązania dla biznesu

Z transmisji bezprzewodowej korzysta się również w miejscach, w których pracujemy tymczasowo. Wszelkiego rodzaju konferencje, targi i szkolenia to sytuacje, gdy zdecydowanie wygodniej jest skorzystać z rozwiązań bezprzewodowych. Są one powszechnie stosowane w branży eventowej. Szczególnie wtedy, gdy wydarzenie nie jest organizowane w miejscu, gdzie infrastruktura dostosowana została do podpięcia różnego rodzaju urządzeń. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, w których nie możemy skorzystać z kabli sieciowych, np. podczas wydarzeń plenerowych. 

Gdzie jeszcze sprawdzi się transmisja bezprzewodowa?

Transmisja bezprzewodowa ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie chcemy naruszać ścian w celu poprowadzenia okablowania. Zwłaszcza że taka instalacja zawsze wiąże się z bałaganem i kosztami. W końcu nie będziemy kłaść kabli np. w ścianach świeżo wyremontowanego domu. Obecnie większość urządzeń pracuje w standardach bezprzewodowych lub łączy się za pomocą standardu Bluetooth. W warunkach domowych, kiedy planujemy instalację monitoringu IP lub innych systemów bezpieczeństwa, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z łączności bezprzewodowej. 

Transmisja bezprzewodowa radiowa to dziś wysoki standard przesyłu danych. Sieci Wi-Fi oferują taką samą prędkość i wydajność jak standardowe sieci LAN. Decydując się na wykorzystanie transmisji bezprzewodowej do budowy sieci, trzeba zwrócić szczególną uwagę na indywidualne cechy obiektu. Przeszkody fizyczne w postaci ścian i konstrukcji metalowych mogą zakłócać transmisję danych. Również rozmieszczenie i odległości pomiędzy urządzeniami nie pozostają bez znaczenia. Im większy obiekt, tym antena nadawcza powinna być mocniejsza, a punkty dostępowe wybrane bardzo starannie.

Transmisja bezprzewodowa wykorzystywana jest na różną skalę. Jeśli chcemy ją wykorzystywać w przemyśle, konieczne będzie zastosowanie zaawansowanych rozwiązań. Takie sieci muszą być niezawodne i znacznie bardziej stabilne niż te, które na co dzień służą nam w domach. Najistotniejsza jest tutaj nie moc sygnału, tylko niska podatność na zakłócenia i stabilna praca w trybie ciągłym. Mimo że w przemyśle wciąż stawia się głównie na sieci wykorzystujące kable transmisyjne, transmisja bezprzewodowa wciąż się rozwija i zyskuje na wydajności.

Zobacz również: Czym się kierować przy wyborze monitoringu bezprzewodowego?

Możesz również polubić…