Energooszczędne oświetlenie – lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Sterowanie oświetleniem za pomocą czujników to bardzo wygodne i energooszczędne rozwiązanie. Jak działają czujnik ruchu i zmierzchu? Dlaczego warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie w swoim domu?

Obecnie duży nacisk stawia się na ekologię i energooszczędność. Odpowiedzią na to są inteligentne systemy zarządzania oświetleniem oraz innymi sprzętami elektrycznymi w domu i na posesji. Ich zadaniem jest uruchamianie urządzeń tylko wtedy, gdy są one potrzebne. To zdecydowanie wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych domu.

Jak działa oświetlenie z czujnikiem ruchu i zmierzchu?

Zewnętrzne oświetlenie może uruchamiać się automatycznie po zapadnięciu zmroku. To nie tylko energooszczędne, lecz także bardzo praktyczne rozwiązanie. Nie musisz pamiętać o włączeniu oświetlenia – uruchomi się automatycznie, nawet jeśli nie będzie cię w domu. Latem oświetlenie wyłączy się tuż po wschodzie słońca, a więc znacznie wcześniej niż większość ludzi wstaje z łóżka.

Czujnik ruchu będzie powodował włączenie światła w sytuacji, gdy ktoś znajdzie się w jego zasięgu. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku dodatkowych lamp nad drzwiami wejściowymi lub bramą wjazdową.

Jak zorganizować oświetlenie zewnętrzne, wykorzystując czujnik ruchu i zmierzchu? Do lamp, które dają delikatne światło i chcemy, aby oświetlały posesję przez całą noc, montujemy wyłącznie czujniki zmierzchu. Natomiast reflektory o dużej mocy, które są niezbędne ze względu na bezpieczne poruszanie się nocą, powinno się wyposażyć w czujniki ruchu i zmierzchu.

Oświetlenie działające na podobnej zasadzie możemy również zainstalować w domu czy mieszkaniu. Warto zdecydować się na sterowane czujnikami oświetlenie LED na schodach i korytarzach. Delikatne oświetlenie pozwoli bezpiecznie poruszać się nocą po pokojach i nie obudzi innych domowników. To rozwiązanie sprawdzi się, gdy w domu mieszkają małe dzieci i osoby starsze. Światło z czujnikiem ruchu i zmierzchu przyda się również w łazience. Mała lampka nie jest dużym wydatkiem, a z pewnością ułatwi nocną komunikację.

Montaż czujników ruchu i zmierzchu

Do wyboru masz dwa rozwiązania – zakup lamp, które mają już wbudowane czujniki lub montaż tych elementów osobno. Pierwsze rozwiązanie jest wygodne, ale ma swoje wady. Lampa z czujką to droższa opcja niż model tradycyjny, więc w razie jej uszkodzenia poniesiesz wyższe koszty. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest montaż czujników osobno i podłączenie ich do instalacji oświetleniowej. Same czujki nie są kosztowne, a do każdej z nich dołączono szczegółową instrukcję instalacji. Montaż można wykonać samodzielnie, przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności.

Osobom, które nie mają technicznych umiejętności, polecamy zatrudnienie specjalisty, który szybko i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa zainstaluje czujki w lampach. Na rynku dostępne są również ciekawe rozwiązania, takie jak na przykład żarówki, które mają wbudowane czujniki ruchu i zmierzchu. Wystarczy je wkręcić i gotowe. Minusem są oczywiście koszty – jeśli żarówka się przepali, trzeba kupić nową. Tego typu modele mają wysoką żywotność, ale nie należą do tanich.

Młody mężczyzna montujący czujnik ruchu i zmierzchu w domu
Montaż czujników ruchu można wykonać samodzielnie

Inteligentne oświetlenie to rozwiązanie przyszłości

Czujnik ruchu i zmierzchu wykorzystywany jest w instalacjach inteligentnych. Jego zaletę stanowi możliwość dowolnego zaprogramowania działania urządzeń, by zapewnić pełen komfort użytkowania przy wysokiej energooszczędności. Takim oświetleniem można sterować głosowo, zaprogramować określone godziny lub warunki, w jakich uruchomi się automatycznie.

Co więcej, instalacją inteligentną możesz sterować zdalnie – wystarczy smartfon ze specjalną aplikacją. Dzięki temu można np. włączyć światło, gdy nie ma cię w domu. Symulowanie obecności domowników to jeden ze skutecznych sposobów na odstraszenie intruzów, kiedy przebywasz dłużej poza domem.

Zobacz także czujki alarmowe, które są elementem wyposażenia każdego systemu alarmowego.

Może Ci się również spodoba