Wybieramy wideodomofon bezprzewodowy

Technologie przesyłu danych, w tym obrazu, nie wymagają już okablowania. Bezprzewodowo może działać również wideodomofon. Podpowiadamy, jak wybrać urządzenie, które sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w bloku. 

Wideodomofon to urządzenie, które zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo w budynku. Dzięki niemu można nie tylko usłyszeć, lecz także zobaczyć osobę, która puka do drzwi. Instalacja wideodomofonów bezprzewodowych jest łatwiejsza. Czym jeszcze różnią się od standardowych rozwiązań?

Jak działa wideodomofon bezprzewodowy?

Wideodomofony bezprzewodowe i przewodowe mają bardzo podobną budowę oraz sposób działania. Zamiast słuchawki w przedpokoju montuje się panel sterujący z wyświetlaczem, na którym widać obraz z szerokokątnej kamery umieszczonej na zewnątrz. Komunikacja wideo jest jednostronna – osoba znajdująca się w budynku widzi tego, kto chce się dostać do środka. Natomiast głosowo można komunikować się w obu kierunkach. 

Cyfrowy zestaw wideodomofonowy 1-lokalowy CAME
Cyfrowy zestaw wideodomofonowy 1-lokalowy CAME

Łączność między urządzeniami jest realizowana przewodowo lub bezprzewodowo. W tym miejscu warto wspomnieć, że instalacja domofonu bezprzewodowego wbrew pozorom nie oznacza całkowitej rezygnacji z okablowania. Chociaż znacznie ogranicza się ilość kabli, do urządzeń wciąż trzeba doprowadzić zasilanie. To ważna informacja szczególnie dla osób, które chcą zainstalować wideodomofon bezprzewodowy w furtce przy bramie wjazdowej na posesję.

Cechy dobrego wideodomofonu

W epoce technologii IP nie warto sięgać po rozwiązania analogowe. Zwłaszcza że wideodomofon bezprzewodowy ma wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Tego typu modele łączą się z urządzeniami mobilnymi – smartfonami lub tabletami. Wystarczy odpowiednia aplikacja, aby móc zdalnie kontrolować system. Dzięki temu właściciel jest w stanie szybko sprawdzić, kto podczas jego nieobecności chciał się dostać na posesję. 

Funkcja nagrywania

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja rejestrowania wywołania. Kamera wideodomofonu uruchamia się w momencie, gdy ktoś dzwoni do drzwi. Nagranie zapisywane jest na karcie pamięci urządzenia i można je odtworzyć po powrocie do domu. Złodzieje przygotowują się do włamania, m.in. sprawdzając, w jakich porach nikogo nie ma w domu. Jeśli właściciel posesji zauważy, że obca osoba kilka dni z rzędu pojawia się pod bramą wjazdową i sprawdza, czy ktoś jest w domu, należy zastosować dodatkowe środki ostrożności. 

Ochrona przed zniszczeniem

Wybierając wideodomofon, należy zwrócić szczególną uwagę na tę część zestawu, która musi zostać zainstalowana na zewnątrz. Bez względu na to, czy będzie to urządzenie wykorzystywane w domu jednorodzinnym, czy też wideodomofon bezprzewodowy wielorodzinny. Elektronika i optyka kamery powinny być dobrze chronione przed wpływem czynników zewnętrznych, a przy tym wandaloodporne. Wideodomofony bezprzewodowe najczęściej są instalowane podtynkowo – zarówno na ścianie budynku, jak i bramie wjazdowej. 

Wysoka jakość obrazu bez względu na porę dnia

W przypadku budynków przy słabo oświetlonej ulicy warto zainwestować w wideodomofon z kamerą wyposażoną w diodę IR. Dzięki temu obraz z wideodomofonu będzie dobrej jakości, nawet jeśli wejście na posesję pogrążone jest w całkowitych ciemnościach. 

Warto wiedzieć: Czym różni się promiennik EXIR od standardowych promienników podczerwieni?

Sterowanie bramą, powiadomienia

Nowoczesne wideodomofony bezprzewodowe pozwalają na sterowanie bramą wjazdową. To wygodne rozwiązanie – ogranicza się ilość urządzeń, które wchodzą w skład systemu kontroli dostępu w domu. Wideodomofon może również informować właściciela o tym, czy furtka jest zamknięta. W systemach inteligentnych budynków wideodomofon często służy też do sterowania drzwiami wejściowymi lub oświetleniem. 

Brama wjazdowa na posesję
Przykładowa brama wjazdowa na posesję, sterowana nowoczesnym wideodomofonem bezprzewodowym

Wybór domofonu bezprzewodowego IP to najlepsze rozwiązanie w przypadku budynków już istniejących. Nie ma wówczas potrzeby doprowadzania dodatkowego okablowania w celu połączenia wewnętrznego modułu sterującego ze stacją bramową.

Zobacz również: Jaki wideodomofon wybrać dla domu jednorodzinnego?

Może Ci się również spodoba