Wybór wideodomofonu do domu – zalety, rodzaje urządzeń i sposób podłączania

Wideodomofony cieszą się coraz większą popularnością i raczej trudno się temu dziwić. Dzięki temu urządzeniu można widzieć osobę, która dzwoni do drzwi, bramy lub furtki posesji. Zastanawiając się, jaki wideodomofon wybrać, warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami tych produktów.

Wideodomofony można podzielić na wiele rodzajów. Występują w formie podtynkowej i nadtynkowej, mogą posiadać wbudowane zestawy głośnomówiące lub zapewniać dyskrecję poprzez zestaw słuchawkowy. Ze względu na sposób zasilania i przekazywania sygnałów można wyróżnić urządzenia przewodowe i wysokiej jakości wideodomofony bezprzewodowe IP, działające za pomocą sieci Wi-Fi.

Czy warto zdecydować się na zakup wideodomofonu zamiast domofonu?

Można powiedzieć, że wideodomofon to młodszy i nowocześniejszy brat tradycyjnego domofonu. Spełnia wszystkie jego funkcje, ale dodatkowo rejestruje obraz wideo, dzięki czemu osoba znajdująca się wewnątrz budynku jest w stanie zobaczyć, kto dzwoni. Decyzja o zakupie wideodomofonu konieczna jest zwłaszcza w sytuacji, gdy dom znajduje się w nisko zagęszczonym pod względem zamieszkania obszarze. Zaletą korzystania z wideodomofonu jest wówczas nie tylko wygoda, ale przede wszystkim nieocenione bezpieczeństwo. Możemy rozróżnić:

Ceny wideodomofonów zaczynają się już od około stu złotych, ale niektóre, nowocześniejsze modele z wieloma dodatkowymi funkcjami, mogą przekraczać nawet tysiąc złotych. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Inny wideodomofon przyda się w biurze, inny w domu jednorodzinnym. Warto jednak pamiętać, by na bezpieczeństwie zanadto nie oszczędzać.

Rodzaje wideodomofonów – bezprzewodowe Wi-Fi i przewodowe

Ze względu na sposób montażu wideodomofony można podzielić na podtynkowe i zestawy mocowane na powierzchni. W większości przypadków te pierwsze modele mogą być bardziej estetyczne. Wybierając wideodomofon do domu jednorodzinnego, warto rozważyć zakup urządzenia z funkcją głośnomówiącą, która zapewni dodatkową wygodę użytkownikom. Kupując produkt do biura, potencjalnie lepszym rozwiązaniem będzie wersja słuchawkowa, zapewniająca więcej prywatności. Osoby mieszkające w domu wielorodzinnym również znajdą na rynku odpowiednio dopasowane produkty, zapewniające komfort i prywatność poszczególnym użytkownikom.

Zestaw wideodomofonowy ze stacją bramową i monitorem
Wideodomofon Vidos – zestaw ze stacją bramową oraz monitorem

Omawiane urządzenia występują w różnych wariantach rozmiarowych i kolorystycznych. Najważniejszym kryterium wyboru wydaje się jednak sposób zasilania i przekazywania sygnałów. Na tej płaszczyźnie można wyróżnić urządzenia przewodowe (zwykle dwu- lub czteroprzewodowe) oraz wideodomofony bezprzewodowe, czyli wideodomofony IP, działające za pomocą sieci Wi-Fi. Takie zestawy nierzadko wyposażone są w dodatkową słuchawkę bezprzewodową, którą można zabrać do każdego pomieszczenia. Innym często spotykanym udogodnieniem jest czytnik kart RFID, umożliwiający otwieranie bramy do posesji za pomocą breloka lub karty.

Zobacz również: Akcesoria do systemów domofonowych

Chociaż ceny zestawów bezprzewodowych są wyższe, wysoki stopień komfortu korzystania z tych urządzeń sprawia, że stają się warte swojej ceny. Należy jednak pamiętać o tym, że koniecznym warunkiem sprawnego funkcjonowania bezprzewodowych wideodomofonów Wi-Fi jest stabilne i silne łącze internetowe.

Jak podłączyć wideodomofon?

Montaż wideodomofonu różni się w zależności od rodzaju urządzenia. Zdecydowanie najprostsze do instalacji są produkty bezprzewodowe. W przypadku wideodomofonów przewodowych konieczne jest przeprowadzenie kabli od nadajnika do odbiornika, co zwykle wymaga prostych prac budowlanych takich jak skucie i położenie na nowo tynków.

Przy montażu wideodomofonu warto zwrócić uwagę na kąt padania światła. Zewnętrzna kamera wideo nie powinna być narażona na zbyt dużą jasność, która zaburzy wyraźność obrazu.

Może Ci się również spodoba