Zasilacz awaryjny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ochrona danych na komputerze bądź serwerach to nie tylko oprogramowanie antywirusowe oraz wykonywanie backupu. Składa się na nią także ochrona fizyczna przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład burzą, zanikami prądu lub skokami napięcia w gniazdku elektrycznym. W tym celu świetnie sprawdzają się zasilacze awaryjne UPS. Jak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zasilacz awaryjny to peryferyjne urządzenie, które przy kompletowaniu naszego komputera tudzież serwerowni warto uwzględnić w kosztach. Jego zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do podtrzymania pracy podłączonych do niego urządzeń, ale także chroni je przed zakłóceniami występującymi w sieci energetycznej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza awaryjnego?


Zasilacz buforowy liniowy 12V/3A

Czym jest zasilacz awaryjny UPS?

Zasilacz awaryjny UPS (ang. Uninterruptible Power Supply) z wyglądu przypomina mniejszą lub większą skrzyneczkę. Na rynku pojawiają się modele dostosowane do montażu w szafie rackowej (UPS przemysłowe), modele tzw. brickowe, których wygląd nawiązuje do cegły, a które świetnie sprawdzają się w biurach, są także modele przeznaczone do salonu, przypominające bryłą dekoder telewizyjny i wpasowujące się w modernistyczny wystrój mieszkania. Zasilacz awaryjny UPS wyposażony jest w akumulator, który w razie braku prądu podtrzymuje podłączone do niego urządzenia. Dlatego ważne jest, by podczas doboru zasilacza awaryjnego policzyć zapotrzebowanie mocy w razie awarii sieci energetycznej.

Rodzaje zasilaczy awaryjny UPS

Zasilacze awaryjne UPS możemy podzielić ze względu na wielkość, konstrukcję, przeznaczenie czy typ. Najważniejsza jest ostatnia cecha, gdyż to ona w głównej mierze decyduje o cenie.

1. Zasilacz UPS offline – charakteryzuje się niską ceną, zapewnia podstawową ochronę przed zanikiem prądu. Jego kolejna zaleta to niemal bezgłośna praca. Do wad możemy zaliczyć mniejszą odporność na zakłócenia względem modeli online. Zasilacz awaryjny offline świetnie sprawdza się w małych biurach i domach.

2. Zasilacz UPS Line-Interactive – rozbudowana konstrukcja zasilaczy offline. Chroni przed zanikiem prądu w gniazdku oraz zakłóceniami w sieci. Zasilacz Line-Interactive kosztuje nieco więcej niż UPS typu offline. Ze względu na większą liczbę oferowanych funkcji cieszy się dużym powodzeniem.

3. Zasilacz UPS online – charakteryzuje się podwójną konwersją. Typ UPS online zapewnia kompleksową ochronę i dba o prawidłowe napięcie wyjściowe. Stosowany w przypadku urządzeń wymagających nienagannej jakości dostarczanego prądu. Zasilacz awaryjny UPS online idealnie sprawdza się w przemyśle oraz serwerowniach. Z wad musimy wziąć pod uwagę wysoką cenę zakupu i głośną pracę.


Zasilacz impulsowy 12V / 5A

Zobacz również: Zasilacze bez podtrzymania

Na co zwracać uwagę przy zakupie zasilacza awaryjnego UPS?

Wybór odpowiedniego zasilacza awaryjnego nie jest łatwy. Warto się jednak nad nim pochylić, gdyż dobrze dobrany UPS posłuży nam długo i zapewni oczekiwaną jakość. Parametry, na jakie zwracamy uwagę podczas doboru UPS, to:

  1. Przeznaczenie – ważne jest określenie zastosowania naszego zasilacza awaryjnego. Decydując się na zakup UPS do domu, możemy wybrać typ offline i line-interactive o budowie tzw. brickowej. W przypadku inwestycji w UPS dla firmy bądź przedsiębiorstwa nasz wybór powinien sięgnąć na najwyższą półkę w typ online.
  2. Moc zasilacza – odpowiednia moc zasilacza awaryjnego UPS to drugi z najważniejszych parametrów. Producenci podają moc na dwa sposoby: moc czynna wyrażona w watach oraz moc pozorna (VA). Aby obliczyć potrzebną moc, należy zsumować moc czynną podłączonych do zasilacza awaryjnego urządzeń i otrzymany wynik powiększyć o około 20%.
  3. Cena – koszt zasilaczy awaryjnych UPS kształtuje się już od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do zastosowań domowych i małych biur z powodzeniem sprawdzą się tańsze modele.
  4. Czas podtrzymania akumulatorowego – jest to wartość mówiąca o tym, jak długo nasz zasilacz awaryjny podtrzyma podłączone do niego urządzenia w wyniku braku prądu. Przy średniej klasy urządzeniach czas ten wynosi około 5 minut.
    Zobacz też: Zasilacze z podtrzymaniem
  5. Czas przełączenia – reakcja zasilacza UPS na zanik napięcia.
  6. Funkcja zimnego startu – pozwala uruchomić urządzenia, korzystając wyłącznie z akumulatora UPS. Przydatne podczas braku prądu w gniazdku.

Kształt napięcia wyjściowego – idealny kształt napięcia wyjściowego to sinusoida (najczęściej spotykana w modelach UPS typu online).

You may also like...