iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Bosch AVENAR - nowe rozwiązanie SSP

Powrót
22.02.2021

Firmy Bosch nie trzeba nikomu przedstawiać - działa w branży systemów sygnalizacji pożaru już od ponad 80 lat i oferuje sprawdzone rozwiązania zapewniające najlepszą ochronę ludzkiego życia i mienia. Technologie firmy Bosch, wykorzystujące niezawodne systemy powiadamiania o pożarach, umożliwiają wykrycie źródła ognia, zanim się rozprzestrzeni, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia fałszywych alarmów. Każda instalacja spełnia najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa i funkcjonalności, zapewniając przy tym wyjątkową elastyczność i możliwości rozbudowy.

Systemy Sygnalizacji Pożarowej zajmują uprzywilejowaną pozycję w portfolio firmy. Służą one do wykrywania zagrożenia pożarowego, sygnalizowania niebezpieczeństwa oraz wykonywania funkcji sterujących. Dzięki temu zapewniają sprawną ewakuację i zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia, minimalizując straty ludzkie i materialne. Systemy tego typu mają zastosowanie głównie w obiektach komercyjnych i publicznych, gdzie w razie wystąpienia pożaru, skutki mogłyby być szczególnie dotkliwe.

Na System Sygnalizacji Pożarowej składają się przede wszystkim centrala SSP, detektory punktowe, ROPy i odpowiednie moduły funkcyjne. Z racji tego, że to centrala odpowiada za sprawne działanie całego systemu, firma Bosch postanowiła poświęcić więcej uwagi temu rozwiązaniu wprowadzając do oferty nowoczesne kontrolery będące odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby rynku. Gwarantują one nowoczesne funkcjonalności, a jednocześnie zapewniają kompatybilność wsteczną ze wcześniejszymi rozwiązaniami np. kontrolerami FPA-5000. Tak narodziła się rodzina central AVENAR, na którą składają się: AVENAR 2000 przeznaczona do małych i średnich instalacji oraz AVENAR 8000, która sprawdzi się w dużych obiektach.

Centrala AVENAR to mózg Systemu Sygnalizacji Pożarowej. Odbiera i wysyła sygnały między podłączonymi urządzeniami, takimi jak czujki pożarowe, sygnalizatory itp., jednocześnie  monitorując pracę całości. Jest niezwykle elastyczna w zakresie podłączenia elementów pętlowych - użytkownik kupuje jedynie te moduły, których potrzebuje do zbudowania systemu, co w znacznym stopniu wpływa na wydajność i oszczędność. Wersję 2000 można rozszerzyć do maksymalnie czterech modułów pętli LSN, uzyskując w sumie sześć modułów funkcjonalnych. Jest ona w stanie obsłużyć maksymalnie do 512 czujek i/lub ręcznych ostrzegaczy pożarowych. Model 8000 może zostać wyposażony w maksymalnie 46 modułów i do 32 pętli, obsługujących łącznie do 4096 czujek i ostrzegaczy. W przypadku centrali AVENAR 8000 istnieje możliwość zakupu dodatkowego kontrolera FPE-8000-FMR, który może służyć jako klawiatura wyniesiona.

Kluczowym elementem centrali jest kontroler wyposażony w 8-calowy, kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, służący do identyfikacji zdarzeń alarmowych i uszkodzeniowych oraz odpowiadający za sprawną obsługę systemu. Aby dodatkowo usprawnić zarządzanie centralą i uczynić ją przyjazną użytkownikowi, Bosch wyposażył kontroler w graficzny interfejs eMatrix, który pozwala na wyjątkowo intuicyjną obsługę. Zintegrowany 4-portowy switch Ethernet 10/100 Mbps umożliwia bezpośrednie połączenie z systemem zarządzania i usługami zdalnymi. Interfejs central AVENAR występuje aż w 24 językach, co czyni je prawdziwie uniwersalnymi urządzeniami.

Kolejnym ukłonem w stronę wygody użytkownika jest opatentowany panel 18 ikon podświetlanych diodami LED, które informują w sposób graficzny o stanie pracy poszczególnych funkcji systemu.

  • Czerwona ikona LED - alarm,
  • Migająca żółta ikona LED - usterka,
  • Stała żółta ikona LED - funkcja wyłączona,
  • Zielona ikona LED - prawidłowe działanie.

Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie w przypadku, gdy liczy się szybki czas reakcji. Obsługa centrali odbywa się za pośrednictwem 6 przycisków ze stałą funkcją oraz 3 programowalnych klawiszy funkcyjnych umieszczonych na panelu dotykowym.

Kontroler AVENAR dostępny jest w dwóch wersjach: z licencją standard (FPE-2000-SPC i FPE-8000-SPC) oraz premium (FPE-2000-PPC i FPE-8000-PPC). Wybór odpowiedniego rozwiązania ma szczególne znaczenie w przypadku centrali 2000, ponieważ w tym modelu licencja premium daje dostęp do wszystkich funkcji interfejsu eMatrix oraz możliwość sieciowania. Może być połączony w sieć z maksymalnie 32 innymi urządzeniami tego typu, zdalnymi klawiaturami i serwerami OPC. Licencja premium daje również dostęp do funkcji Smart Safety Link - połączenie z DSO przez IP pozwala na pełne zarządzanie ewakuacją z poziomu kontrolera centrali systemu sygnalizacji pożarowej.

W zależności od potrzeb użytkownika, zarówno model 2000, jak również 8000 może być zamontowany na ścianie ( modele FPA-2000-SWM i FPA-2000-PWM) oraz na ramie (FPA-2000-SFM i FPA-2000-PFM), co może się okazać znacznie wygodniejsze w montażu, ponieważ ma ona więcej miejsca na okablowanie, konwertery multimediów i bardziej wydajne akumulatory. Specjalne zestawy montażowe umożliwiają również instalację w szafach 19-calowych typu rack.

Dla zwiększenia komfortu użytkowania, Bosch wprowadził usługi zdalnego łącza, powiadamiania i serwisowania przez bezpieczną chmurę. Zdalne łącze umożliwia połączenie się z centralą SSP i możliwość pełnego zarządzanie nią z dowolnego miejsca na świecie, poprzez oprogramowanie RPS. Z kolei zdalne powiadamianie polega na automatycznym wygenerowaniu sms-a lub e-maila do zdefiniowanych grup odbiorców, w przypadku m.in. awarii lub alarmów. Zdalna konserwacja to usługa automatyzująca tworzenie przeglądów serwisowych poprzez serwis w chmurze. Raport obejmuje m.in. zabrudzenie czujek, czas pracy oraz poziom pola elektromagnetycznego wokół czujników.