MENU

Waluta:
Zamknij

Firma Ropam podpowiada, jak dbać o jakość powietrza w domu

Powrót
07.10.2020

W ostatnich czasach znacząco wzrosła świadomość dotycząca jakości otaczającego nas powietrza. Zaczęliśmy dostrzegać, że to, czym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Unoszące się w powietrzu cząsteczki materii, toksyczne pyły i trujące gazy przedostają się do układu oddechowego i mogą powodować niekorzystne skutki dla zdrowia.

Nie tylko smog

“Smog” to nasze pierwsze skojarzenie, gdy ktoś wspomina o zanieczyszczeniach powietrza. Tymczasem jest to tylko jeden z czynników, który może wpływać na stan naszego zdrowia, do tego dotyczący powietrza na zewnątrz. Okazuje się, że równie niebezpieczne substancje może zawierać powietrze, którym oddychamy wewnątrz budynków, na przykład w biurze lub w domu. Należy do nich, na przykład, doskonale wszystkim znany dwutlenek węgla (CO2). Jego głównym emitentem jest człowiek, dlatego, jeżeli przebywamy w pomieszczeniach, gdzie oprócz nas pracuje więcej osób, pamiętajmy o regularnym wietrzeniu. Jako minimum higieniczne przyjmuje się stężenie CO2 na poziomie 1000 ppm (0,1%). Przy 1400-1500 ppm. odczuwamy pogorszenie jakości powietrza, natomiast stężenie powyżej 2500 ppm (0,25%),uznawane jest już za niebezpieczne. Może wtedy dojść do omdleń, zasłabnięć, a w skrajnych przypadkach do tachykardii i obrzęku mózgu.

Zadbaj o zdrowe powietrze w swoim domu - sprawdź ofertę oczyszczaczy powietrza na ivolta

Niebezpieczne wykładziny

Innym czynnikiem negatywnie wpływającym na jakość powietrza w budynku, są lotne związki organiczne LZO, znane również jako VOC lub TVOC (Volatile Organic Compounds) Są one emitowane są przez większość elementów wyposażenia i wykończenia pomieszczeń  np. dywany, wykładziny, meble, farby, kleje, woski, rozpuszczalniki, środki czyszczące i dezynfekujące oraz kosmetyki. Lotne związki organiczne mają duży wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. W wyniku regularnego wdychania powietrza zanieczyszczonego tymi substancjami, może dojść do podrażnienia oczu, nosa i gardła, bólów głowy, utraty koordynacji oraz nudności. Długotrwałe efekty oddziaływania LZO są o wiele poważniejsze - mogą powodować uszkodzenie wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego, nawet doprowadzić do rozwoju chorób nowotworowych.

 

Kontroluj powietrze, którym oddychasz

Badanie jakości powietrza pod kątem stężenia CO2 i TVOC jest kluczową kwestią dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia. Aby robić to skutecznie, powinniśmy się zaopatrzyć w skuteczne systemy monitorujące. Gotowe rozwiązanie w tym zakresie oferuje firma Ropam.

System NeoGSM-IP-64 z czujnikami RHT-AQ-RN to nowatorskie rozwiązanie w zakresie monitoringu jakości powietrza w pomieszczeniach domu lub biura. Wystarczy ustawić w centrali dopuszczalny poziom stężenia CO2 i TVOC, a gdy zostanie on przekroczony, urządzenie powiadomi nas o tym w wybrany sposób np. poprzez wysłanie SMS-a lub powiadomienie PUSH. Ponadto uruchomi alarm na panelu i aplikacji mobilnej, pokazując poziom stężenia CO2 i TVOC w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, mamy czas na odpowiednią reakcję i możemy uniknąć niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Ponadto, wcześniej zaprogramowana centrala NeoGSM-IP-64 może zareagować w naszym imieniu - na przykład włączyć dodatkowy wentylator, zmienić bieg rekuperacji na wyższy itp. System umożliwia monitoring powietrza w 8 pomieszczeniach jednocześnie.

Oprócz pomiaru jakości powietrza, czujnik RHT-AQ-RN mierzy również temperaturę i wilgotność względną %RH w pomieszczeniu. Dzięki temu możemy kontrolować poziom wilgotności i sterować ogrzewaniem przez termostaty pokojowe wbudowane w centralę.