Samodzielnie zbuduj własny system alarmowy lub zestaw telewizji dozorowej. Skorzystaj z poniższego konfiguratora. Z jego pomocą automatycznie powstanie zapytanie wg. którego nasi doświadczeni pracownicy przygotują najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
Wystarczy kliknąćW ostatnich czasach znacząco wzrosła świadomość dotycząca jakości otaczającego nas powietrza. Zaczęliśmy dostrzegać, że to, czym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Unoszące się w powietrzu cząsteczki materii, toksyczne pyły i trujące gazy przedostają się do układu oddechowego i mogą powodować niekorzystne skutki dla zdrowia.
Nie tylko smog
“Smog” to nasze pierwsze skojarzenie, gdy ktoś wspomina o zanieczyszczeniach powietrza. Tymczasem jest to tylko jeden z czynników, który może wpływać na stan naszego zdrowia, do tego dotyczący powietrza na zewnątrz. Okazuje się, że równie niebezpieczne substancje może zawierać powietrze, którym oddychamy wewnątrz budynków, na przykład w biurze lub w domu. Należy do nich, na przykład, doskonale wszystkim znany dwutlenek węgla (CO2). Jego głównym emitentem jest człowiek, dlatego, jeżeli przebywamy w pomieszczeniach, gdzie oprócz nas pracuje więcej osób, pamiętajmy o regularnym wietrzeniu. Jako minimum higieniczne przyjmuje się stężenie CO2 na poziomie 1000 ppm (0,1%). Przy 1400-1500 ppm. odczuwamy pogorszenie jakości powietrza, natomiast stężenie powyżej 2500 ppm (0,25%),uznawane jest już za niebezpieczne. Może wtedy dojść do omdleń, zasłabnięć, a w skrajnych przypadkach do tachykardii i obrzęku mózgu.
Zadbaj o zdrowe powietrze w swoim domu - sprawdź ofertę oczyszczaczy powietrza na ivolta
Niebezpieczne wykładziny
Innym czynnikiem negatywnie wpływającym na jakość powietrza w budynku, są lotne związki organiczne LZO, znane również jako VOC lub TVOC (Volatile Organic Compounds) Są one emitowane są przez większość elementów wyposażenia i wykończenia pomieszczeń np. dywany, wykładziny, meble, farby, kleje, woski, rozpuszczalniki, środki czyszczące i dezynfekujące oraz kosmetyki. Lotne związki organiczne mają duży wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. W wyniku regularnego wdychania powietrza zanieczyszczonego tymi substancjami, może dojść do podrażnienia oczu, nosa i gardła, bólów głowy, utraty koordynacji oraz nudności. Długotrwałe efekty oddziaływania LZO są o wiele poważniejsze - mogą powodować uszkodzenie wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego, nawet doprowadzić do rozwoju chorób nowotworowych.
Kontroluj powietrze, którym oddychasz
Badanie jakości powietrza pod kątem stężenia CO2 i TVOC jest kluczową kwestią dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia. Aby robić to skutecznie, powinniśmy się zaopatrzyć w skuteczne systemy monitorujące. Gotowe rozwiązanie w tym zakresie oferuje firma Ropam.
System NeoGSM-IP-64 z czujnikami RHT-AQ-RN to nowatorskie rozwiązanie w zakresie monitoringu jakości powietrza w pomieszczeniach domu lub biura. Wystarczy ustawić w centrali dopuszczalny poziom stężenia CO2 i TVOC, a gdy zostanie on przekroczony, urządzenie powiadomi nas o tym w wybrany sposób np. poprzez wysłanie SMS-a lub powiadomienie PUSH. Ponadto uruchomi alarm na panelu i aplikacji mobilnej, pokazując poziom stężenia CO2 i TVOC w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, mamy czas na odpowiednią reakcję i możemy uniknąć niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Ponadto, wcześniej zaprogramowana centrala NeoGSM-IP-64 może zareagować w naszym imieniu - na przykład włączyć dodatkowy wentylator, zmienić bieg rekuperacji na wyższy itp. System umożliwia monitoring powietrza w 8 pomieszczeniach jednocześnie.
Oprócz pomiaru jakości powietrza, czujnik RHT-AQ-RN mierzy również temperaturę i wilgotność względną %RH w pomieszczeniu. Dzięki temu możemy kontrolować poziom wilgotności i sterować ogrzewaniem przez termostaty pokojowe wbudowane w centralę.