iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Monitoring video jako forma zdalnej opieki nad seniorami

Powrót
09.10.2020

W dobie pandemii i utrudnionego kontaktu z bliskimi monitoring może odegrać nieocenioną rolę. Ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 sprawia, że dla dobra naszych bliskich w podeszłym wieku, jesteśmy zmuszeni ograniczyć wizyty w ich domach do minimum. W takim przypadku bezobsługowa kamera pozwalająca na zdalny podgląd, komunikację głosową, a także alarmowanie o niepokojących zdarzeniach, pozwala nam w porę reagować na potrzeby naszych najbliższych.

kamera ip optiva

Wiele firm oferuje rozwiązania domowego monitoringu, prostego w montażu i konfiguracji. Najczęściej nie wymagają one dedykowanego rejestratora i obsługiwane są z poziomu smartfonu z Androidem/iOS lub tabletu. Takie produkty można znaleźć, np. w ofercie firmy Hikvision (pod marką Ezviz), Dahua (pod marką Imou), a także firmy OPTIVA.

Wymagania instalacyjne

Większość kamer zasilana jest z sieci (5 lub 12 VDC), jednak to ogranicza możliwości montażowe, ponieważ uzależnieni jesteśmy od bliskości gniazdka sieciowego lub odpowiednio długich kabli. Znacznie lepszym rozwiązaniem są kamery wyposażone w akumulator, jak, na przykład, model C1C HD marki Ezviz. Kosztują one więcej niż sieciowe i musimy pamiętać o okresowej wymianie baterii, ale niewątpliwym plusem jest, że możemy je zamontować, gdzie tylko chcemy. Kamera bateryjna najczęściej działa w trybie uśpienia i wybudza się dopiero po aktywacji czujki. Taki tryb pracy sprawia, że urządzenie nie potrzebuje wymiany akumulatora nawet przez kilka miesięcy.

kamera ip dahua

Większość kamer wyposażona jest w uniwersalne uchwyty, dzięki którym można je zamontować na ścianie lub suficie. Niektóre z nich, jak na przykład model IPC-C26 marki Dahua, posiadają stopki magnetyczne, umożliwiające przymocowanie do metalowych powierzchni bez konieczności wiercenia.

Intuicyjna obsługa

Proces konfiguracji kamery sprowadza się do podłączenia jej do sieci WiFi. Niezwykle pomocne są w tym aplikacje dostępne na smartfon, zawierające manual często nawigujący użytkownika krok po kroku. Kamerę możemy podłączyć do kilku telefonów, co pozwoli na kontakt z seniorem również innym członkom rodziny.

kamera ip imou

Z poziomu aplikacji możemy ustawić parametry wideo, audio, detekcji i wiele innych. Umożliwi nam ona także podejrzenie obrazu z kamery w czasie rzeczywistym, a oraz przeglądanie nagrań. Do ich przechowywania najczęściej wykorzystywana jest karta SD. Przy obecnych pojemnościach możemy na niej pomieścić zapis wideo z kilku dni, a w trybie alarmowym (wykrywanie wyłącznie ruchu) nawet z kilku tygodni.

Jeżeli obawiamy się uszkodzenia lub kradzieży kamery, możemy przechowywać nasze nagrania w chmurze producenta kamery - taką płatną opcję oferuje w swoich urządzeniach np. Imou

Skuteczne powiadamianie

Kamera powiadomi nas o każdym zdefiniowanym wcześniej zdarzeniu alarmowym. Źródłem alarmu może być wbudowana czujka PIR, detekcja ruchu, algorytm oparty na sztucznej inteligencji lub wejście alarmowe. Niektórzy producenci, jak na przykład Ezviz, dodatkowo posiadają w swojej ofercie dedykowane czujki do wybranych kamer lub specjalnego huba alarmowego. Jeśli mamy telefon w zasięgu sieci WiFi lub 3G/4G możemy na bieżąco otrzymywać alarmy z kamery na smartfon lub tablet.

kamera ip aplikacja na smartfon

Kamery domowego monitoringu mają często wbudowane mikrofon i głośnik, dzięki czemu zapewniają możliwość odsłuchu dźwięku a nawet rozmowy audio. Pozwala to na swobodną komunikację z seniorem, zdalny odsłuch, czy też powiadamianie o nietypowych dźwiękach (rozbicie szkła, itp.)