iVolta

MENU

Waluta:
Zamknij

Oczyszczacz powietrza - czy warto go kupić?

Powrót
10.12.2020

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest filtrowanie powietrza i usuwanie z niego zanieczyszczeń, alergenów, roztoczy kurzu, a niekiedy również nieprzyjemnych zapachów.

Urządzenia tego rodzaju zyskały szczególną popularność w ciągu kilku ostatnich lat – od kiedy w Polsce zaczęto poświęcać uwagę tematowi szkodliwości zanieczyszczonego powietrza, za co w większości przypadków odpowiada smog. To zjawisko atmosferyczne (z angielskiego smoke – dym oraz fog – mgła) występuje zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach – wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzkie, szczególnie w sezonie grzewczym.

W odpowiedzi na rosnący problem zanieczyszczeń, powodujących uporczywe dolegliwości układu oddechowego, mieszkańcy obszarów szczególnie narażonych na działanie smogu, coraz chętniej sięgają po maski antysmogowe oraz właśnie oczyszczacze powietrza. Te ostatnie chronią ludzi w ich własnych domach, gdzie, niestety, zanieczyszczenia również się dostają.

Czym jest smog?

Smog to nic innego, jak chmura zanieczyszczeń, unosząca się nad miastem. Głównym źródłem szkodliwych substancji w powietrzu jest tak zwana niska emisja. Tworzeniu się smogu sprzyja bezwietrzna pogoda I wysoka wilgotność.

Najgroźniejszymi dla człowieka składnikami smogu są pyły zawieszone PM2,5, PM10 oraz benzopiren. Cząsteczki PM10 oraz PM2,5 są bardzo drobne, przez co z łatwością mogą przenikać do układu krwionośnego i oddechowego, powodując dolegliwości ze strony układu oddechowego ( np. astmę oskrzelową) oraz zwiększając ryzyko arytmii i zawałów serca. Benzopiren z kolei jest rakotwórczy. Uszkadza także nadnercza, wątrobę oraz układ odpornościowy i krwionośny.

Dopuszczalnymi poziomami stężeń pyłów PM10 i PM2,5 są odpowiednio 50 i 25 mikrogramów na metr sześcienny (μg/m3). W polskich miastach, niestety, często spotyka się wartości przekraczające normę dwu lub trzykrotnie, a alarm smogowy jest ogłaszany dopiero, gdy poziom pyłów PM10 osiągnie poziom 300 mikrogramów na metr sześcienny, czyli przy sześciokrotnym przekroczeniu limitów.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza pomaga pozbywać się z otoczenia trujących i szkodliwych cząsteczek, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w mieszkaniu. Urządzenie przypomina duży, stojący wentylator, mający często atrakcyjny design. Działa ono nie tylko przeciwko smogowi, ale także przeciw alergenom, nieprzyjemnym zapachom, roztoczom, dymowi papierosowemu i cząsteczkom kurzu.

Działanie urządzenia nie jest skomplikowane. Proces zaczyna się od zainicjowania obiegu powietrza w pomieszczeniu. Zanieczyszczone powietrze wciągane jest do środka przez specjalną kratkę i następnie zostaje poddane filtracji. Większość modeli ma również funkcję jonizacji oraz nawilżania powietrza, co jeszcze bardziej podnosi jego jakość. Powietrze wypuszczane przez oczyszczacz jest czyste i rześkie.

System filtracji

Wyjątkowo istotnym parametrem działania oczyszczacza jest procent mechanicznych zanieczyszczeń, jakie wychwytuje filtr. Optymalna wartość retencji wynosi od 85 do 100%. Do najczęściej wykorzystywanych należą filtry węglowe i HEPA. Najczęściej stosuje się obydwa naraz – każdy z nich wychwytuje bowiem inne elementy.

Filtr węglowy zatrzymuje między innymi lotne związki organiczne i związki zawarte w dymie tytoniowym, pomoże również w eliminacji nieprzyjemnych zapachów. HEPA sprawdza się natomiast w przypadku pyłów PM 10 i PM 2,5, roztoczy, pyłków i zarodników grzybów. Stanowi więc bardzo skuteczne wsparcie w walce ze smogiem i będzie dobrym wyborem dla alergików. Filtry HEPA dzielą się na dwie klasy: H13 (ponad 99,95%) i H14 (ponad 99,995%) – obydwie o bardzo wysokiej skuteczności.

Do zastosowań domowych za wystarczające uznaje się także filtry EPA (E10 - powyżej 85%, E11 - ponad 95% i E12 powyżej 99,5%).

Oczyszczacze Cronos

Wiele zróżnicowanych modeli oczyszczaczy powietrza posiada w swojej ofercie polska marka Cronos. W portfolio firmy znajdują się rozwiązania dla każdego użytkownika, w zależności od indywidualnych potrzeb. Większość oczyszczaczy Cronos wyposażona jest w funkcję jonizacji powietrza oraz wielostopniowy system filtracji, złożony z kilku różnych warstw filtrujących. Posiadają one także tryb pracy cichej, który sprawia, że ich działanie nie zakłóca snu domowników.

Model Cube to kompaktowe, mobilne urządzenia o niewielkich rozmiarach, przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni do 20 mkw. Profesjonalna seria HEPA wyposażona jest w najskuteczniejszy na rynku system oczyszczania, oparty na wysokiej jakości filtrach HEPA. Niektóre urządzenia z tej serii (model HEPA I i HEPA IV) mają wbudowaną lampę UV, która służy do sterylizacji powietrza i powierzchni przedmiotów - pozwala to pozbyć się bakterii i wirusów. Model Gold to ekskluzywne, designerskie urządzenie, w którym zastosowano aż 4 skuteczne filtry oczyszczające powietrze. Dodatkowo posiada ono laserowy czujnik pomiaru powietrza, 3 tryby pracy i 3 tryby nawiewu, aby jak najlepiej dostosować jego działanie do potrzeb użytkownika. Oczyszczacze Cronos dostępne są w różnych stylach i kolorach, dzięki czemu będą pasować do każdego wnętrza.