Nowoczesne kodowanie wideo to nie tylko marketing. Dzięki tej technologii możliwe jest uzyskanie bardzo namacalnych korzyści. Nie tracąc na jakości materiału wideo, możliwe jest zmniejszenie wymaganego zasobu dyskowego. Alternatywnie można uzyskać wydłużenie czasu archwum na dotychczas wykorzystywanym nośniku. Inna ciekawa możliwość to zastosowanie kamer o bardzo wysokiej rozdzielczości (4K) bez zmiany rejestratora. A to wszystko przy nie gorszej a w niektórych przypadkach nawet lepszej jakości obrazu.
Rozwój produktów elektronicznych to ciągła pogoń za coraz wyższą rozdzielczością, od ADSL do 4G lub od oporowych ekranów dotykowych do ekranów OLED. Na samym początku produkty do monitoringu wideo miały rozdzielczość D1, a teraz mają nawet 4K, tj. 25 razy wyższą. W pewnym momencie szybkość rozwoju została wstrzymana przez rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową i przepustowość, wynikające z wyższej rozdzielczości rejestrowanego materiału wideo.
Przykładowo w stosowanych w branży kamerach 4K standardowa szybkość transmisji wynosi 8 Mb/s w przypadku kodeka H.264. W związku z tym do zapisu monitoringu całodobowego z całego tygodnia potrzeba pamięci masowej o pojemności 591 GB. To znacznie więcej niż pojemność dysku twardego komputera. Jednocześnie kamera wymaga łącza o przepustowości co najmniej 20 Mb/s, aby obsługiwać strumieniowanie podglądu na żywo i zapisywanie go w pamięci masowej. To znacznie więcej niż globalna średnia przepustowość połączenia przewodowego i tylko nieznacznie mniej niż średnia przepustowości połączeń w Korei Południowej, w której są najszybsze łącza na świecie.
Aby zrównoważyć potrzeby monitoringu w rozdzielczości HD oraz koszty pamięci masowej i łączy szerokopasmowych, a także umożliwić efektywne przejście z H.264 na H.265, firma Uniview włożyła mnóstwo pracy w opracowanie standardu kodowania HEVC. Wynikiem tych prac było wynalezienie opatentowanej techniki kodowania U-Code. Połączenie techniki U-Code i kodowania H.265 dało początek unikatowej technologii - Ultra 265. Jest to kompletne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić do 95% miejsca i obniżyć koszty pamięci masowej o 75%, zapewniając użytkownikom niesamowitą użyteczność. Co ważne technika U-Code została niedawno zaktualizowana do wersji U-Code 2.0, która jest bardziej wydajna i inteligentna.
Ultra 265 — więcej niż technologia kompresji głębokiej
W odróżnieniu od konwencjonalnych technologii kompresji wideo, które próbują ograniczyć koszty pamięci masowej przez obniżenie rozdzielczości i liczby klatek, technika U-Code 2.0 wykorzystuje „IRP” (inteligentne postrzeganie obszaru) do wykrywania ruchu w każdej klatce. Pozwala to zachować sceny zawierające ważne informacje, a jednocześnie skompresować obszary nieruchome, takie jak trawniki, białe ściany. Zobacz: Rejestratory NVR firmy Uniview seria 3 (ekonomiczna), wykorzystujące kompresję Ultra 265.
Aby ograniczyć wymaganą przepustowość, U-Code 2.0 stosuje dynamiczną technikę grupowania obrazów GOP (Grupa zdjęć), która odpowiada za dynamiczną zmianę interwału czasu pomiędzy istotnymi klatkami GOP, na podstawie analizy trendu różnorodności obrazu. Innymi słowy, ponieważ obraz z monitoringu jest najczęściej statyczny, GOP ulega wydłużeniu, zaś gdy pojawia się ruch, GOP jest skracane. Jednocześnie używa wirtualnych klatek I, aby zachować klatki kluczowe zawierające najważniejsze informacje, tak aby rejestrator NVR mógł wykonywać funkcje dokładnego wyszukiwania klatek i szybkiego odtwarzania.
Ponadto U-Code 2.0 umożliwia stosowanie dynamicznej ilości klatek, czyli kontrolowanie ilości klatek w zależności od treści filmu. Funkcja ta umożliwia automatyczne utrzymywanie wysokiej liczby klatek, gdy monitorowana jest duża ilość ruchomych obiektów. Jeżeli liczba ruchomych obiektów jest niewielka, ilość klatek jest zmniejszana. Koniec z przypadkami utraty szczegółów podczas monitoringu złożonych scen. Koniec z marnowaniem przestrzeni dyskowej, gdy na obserwowanym planie nic się nie dzieje.
Co więcej, technika U-Code 2.0 może być stosowana na wszystkich strumieniach, co oznacza możliwość redukcji zapotrzebowania na przepustowość w przypadku wielu użytkowników. Dzięki połączeniu technik U-Code 2.0 i kodowania H.265 technologia Ultra 265 umożliwia zmniejszenie wykorzystania przepustowości i pamięci masowej maksymalnie do 95%. Zobacz: Rejestratory NVR firmy Uniview seria 5 (zaawansowana), wykorzystujące kompresję Ultra 265.
|
|
|
---|
Zalety kodowania Ultra 265:
- Zwiększona kompresja: Kodowanie Ultra 265 pozwala na uzyskanie nawet 80% oszczędności w stosunku do kodowania H.264. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie wymagań dotyczących przepustowości sieci i pojemności pamięci.
- Poprawiona jakość obrazu: Kodowanie Ultra 265 zapewnia lepszą jakość obrazu niż kodowanie H.264, nawet przy niższej rozdzielczości. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów kompresji, które lepiej zachowują szczegółowość obrazu.
- Wsparcie dla rozdzielczości 4K i 8K: Kodowanie Ultra 265 obsługuje rozdzielczości 4K i 8K, które są coraz bardziej popularne w systemach monitoringu wizyjnego.
Korzyści dla instalatorów z użycia kompresji Ultra 265:
Mniejsze dyski lub dłuższy czas zapisu
W tej samej konfiguracji technologia Ultra 265 wymaga zastosowania tylko jednego dysku twardego do przechowywania nagrań wideo. Natomiast w przypadku kodowania H.264 byłyby to aż cztery dyski twarde. Oszczędność na pamięci masowej wynosi więc 75%. Technologia Ultra 265 daje więc klientom korzyści zarówno w zakresie kosztów pamięci masowej, jak i wdrożenia.
Lepsza jakość zarejestrowanego obrazu
Ponadto Ultra 265 pozwala zachować jakość obrazu zapewnianą przez kodowanie H.265, ograniczyć zakłócenia obrazu spowodowane przez zaawansowaną kompresję, optymalizować rozmycie obrazu, smugi za poruszającymi się obiektami i nierówne krawędzie, a także poprawić precyzję VCA.
4K bez dodatkowych inwestycji
Poza powyższymi ulepszeniami pozwala też wyeliminować przeszkody uniemożliwiające zastosowanie rozdzielczości HD. Umożliwia ona klientom wykorzystanie produktów do monitoringu obsługujących wysoką rozdzielczość, np. 4K, bez konieczności rozbudowy infrastruktury sieciowej i pamięci masowej. Ultra 265 jest najlepszym wyborem dla klientów pragnących wdrożyć produkty obsługujące wysoką rozdzielczość.