iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Monitoring boiska

Monitorowane boisko: nowy standard dla szkół i osiedli?

 

Szacunkowy koszy wybudowania obiektu sportowego mającego charakter publiczny z uwzględnieniem przyzwoitej funkcjonalności (2 boiska do gry) można oszacować na ok. 1 milion złotych netto. Mniej więcej tyle wynosił koszt wybudowania jednego Orlika ze znanego programu Orlik 2012 – poczynione inwestycje są dobrze widoczne w każdej gminie. Niewątpliwymi zaletami tego typu obiektów sportowych są komfort a także bezpieczeństwo, nad którym czuwa zazwyczaj mniej lub bardziej zaawansowany system dozorujący. Niestety, instalowany na boiskach sprzęt sportowy często jest dewastowany wskutek zwykłych wybryków wandali, którzy są szczególnie aktywni na obiektach nie objętych monitoringiem. Efekty tego typu zachowań zna każdy z nas. Monitoring boiska może być przydatny jako:

Monitoring boiska szkolnego, osiedlowego lub jakiegokolwiek innego obiektu sportowego z punktu widzenia ćwiczących na nim osób może być w pewnych sytuacjach niezastąpiony. Kamery na słupach ogrodzenia nie mogą być postrzegane w kategorii zbędnego wydatku – zalety takiego systemu dozoru są widoczne gołym okiem.

 

Podstawowe elementy systemu

 

Na podstawowy zestaw monitoringu dla boiska składają się:

  1. urządzenie monitorujące obiekt (kamery),
  2. urządzenie rejestrujące obraz z kamer (rejestrator),
  3. urządzenie wyświetlające podgląd (monitor, telewizor itp. - opcjonalne),
  4. zabezpieczenie kamery przed uderzeniami, np. piłek,
  5. dodatki (opcjonalne).

Ad.1. Kamery

 

Urządzeń sprzedawanych na rynku jest w przysłowiowym zakresie: od wyboru do koloru. Dobre kamery są odpowiedzialne za przekazywanie obrazu na urządzenie rejestrujące, dlatego bardzo istotne jest, aby były odpowiedniej jakości. Pod tym pojęciem należy rozumieć szereg parametrów i funkcjonalności, które wynikają przede wszystkim z warunków środowiskowych, w jakich przyjdzie kamerom pracować. Nie da się ukryć, że boisko jest specyficznym obszarem, na którym zwyczajnie może się nie sprawdzić słaby sprzęt. Spróbujmy wytypować ważne z punktu widzenia celu, cechy takiego produktu:

Rzecz jasna, poszczególne modele mogą mieć indywidualne, wyróżniające cechy takie jak np. możliwość ruchu po zaprogramowanej ścieżce, wykrywanie twarzy, itd. Aby mieć pewność co do właściwego wyboru, warto każdą decyzję skonsultować ze specjalistami ze sklepu ivolta.pl.

 

Ad.2. Rejestrator

 

Rejestrator jest urządzeniem, które zbiera informacje podawane z kamer, rejestruje je i/lub przekazuje na podgląd w trybie rzeczywistym na urządzenie wyjściowe, np. monitor. Jedną z podstawowych cech rejestratorów jest ilość kanałów, tj. w praktyce liczba kamer, które można do niego podłączyć. Na tym możliwości rejestratorów się nie kończą – poszczególne modele często są projektowane jako część większego systemu dozoru, można więc do nich podłączyć akcesoria takie jak sygnalizację alarmową, rejestrator wejść/wyjść itp.

 

Z punktu widzenia administratora boiska rejestrator będzie wykorzystywany raczej jako centrum archiwizacji nagrywanego obrazu:  trudno jest oczekiwać, że obiekt sportowy będzie miał stały nadzór osobowy służby ochroniarskiej.

 

Ad.3. Monitory

 

Sens zakupu urządzenia wyświetlającego obraz lub nawet jego podłączanie trzeba rozpatrywać indywidualnie. W wielu przypadkach wystarczy sam rejestrator, np. z wyjściem USB, które umożliwi szybki transfer danych potrzebnych na cele identyfikacji określonego zdarzenia. Z drugiej strony, warto wspomnieć o możliwościach, jakie daje podłączenie rejestratora do np. routera: zainteresowani mogą oglądać monitorowany obiekt bez potrzeby instalowania dodatkowych połączeń kablowych, chociażby poprzez stronę www. Strzeżone osiedle z ogólnodostępnym, bezprzewodowym monitoringiem boiska, placu zabaw etc.? Świetny sposób na podniesienie atrakcyjności inwestycji mieszkaniowych.

 

Ad.4. Zabezpieczenia przed uszkodzeniami

 

W przypadku boisk zapewnienie ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi musi być traktowane wyjątkowo priorytetowo. Ataki sfrustrowanych wandali mogą być „uatrakcyjnione” przez przypadkowe rzuty piłek, kijów, piłeczek itd. Mocniejsze obudowy, solidne wsporniki oraz odpowiednia technika montażu powinny uchronić sprzęt dozorujący przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi i czynnikiem ludzkim.

 

Ad.5. Dodatki

 

W swoim podstawowym zakresie system monitoringu boiska może być wzbogacony o akcesoria dodatkowe, takie jak przedłużacze sygnałów, dzwonki alarmowe, systemy dozorujące wejście/wyjście itp. Warto zapoznać się z szeroką ofertą producentów.

 

INFORMACJA O PEŁNYM WSPARCIU TECHNICZNYM

 

Klienci sklepu ivolta.com mogą liczyć na pełne wsparcie techniczne, które polega na profesjonalnym doradztwie na temat oferty produktowej, możliwości konfiguracji urządzeń, a także wszelkich innych danych potrzebnych do stworzenia idealnego systemu monitorującego szkołę lub dowolną placówkę oświatową. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą stworzyć lub zmodernizować system dozoru w oparciu o potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i personelowi.

 

Nasza infolinia: 22 295 06 06