iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Monitoring przedszkola

Najmłodsi pod okiem kamer

 

Nikomu nie trzeba udowadniać, że najmłodsze dzieci z racji wieku wymagają stałej, trwającej 24 godziny na dobę opieki. Rodzice maluchów rzadko na taki komfort mogą sobie pozwolić, powszechnie więc korzystają (często z uzasadnioną ulgą) z usług przedszkoli i żłobków. Dzieci są pod stałą opieką pań przedszkolanek co nie oznacza, że nie dochodzi do incydentów – zdarzają się decyzje o samowolnych wycieczkach, wypadkach na placach zabaw, a marginalnie nawet  porwaniach. Zainstalowany monitoring przedszkola jest świetnym środkiem zapewniającym bezpieczeństwo najmłodszym, a rodzicom maluchów dającym dodatkowe poczucie pewności. Zalety monitoringu przedszkola rysują się następująco:

Zastosowanie odpowiedniego sprzętu umożliwia wprowadzenie funkcjonalności pod postacią obserwacji podglądu z kamer za pośrednictwem stron www. Dla rodziców jest to niebywale przydatne narzędzie kontroli rodzicielskiej, a także możliwość praktycznego stosowania zasady ograniczonego zaufania w stosunku do personelu przedszkola.

 

Podstawowe elementy systemu

 

Na podstawowy zestaw monitoringu dla przedszkoli składają się:

  1. urządzenie monitorujące obiekt (kamery),
  2. urządzenie rejestrujące obraz z kamer (rejestrator),
  3. urządzenie wyświetlające podgląd (monitor, komputer, smartfon itp.),
  4. dodatki (opcjonalne).

Ad.1. Kamery

 

Wybór rodzaju kamer powinien być rozpatrywany z punktu widzenia celu instalacji systemu i perspektywy osób upoważnionych do oglądania obrazu. Mówiąc najprościej, jeżeli system ma być tzw. otwarty, np. także dla rodziców – potrzebne będzie zastosowania kamer umożliwiających rejestrowanie obrazu raczej w wysokiej jakości (obraz kolorowy, cyfrowy). Jeżeli przedszkole dysponuje własnym placem zabaw, wskazane jest, aby także ten teren został objęty dozorem oczu kamer. Na potrzeby monitoringu zewnętrznego z powodzeniem rolę swoją spełni kolorowa kamera stacjonarna IP, podobny model do zastosowania wewnętrznego można zainstalować w środku obiektu. Czy w tym przypadku trzeba inwestować w sprzęt z najwyższej półki? Niekoniecznie – w przypadku przedszkoli mamy do czynienia z małą powierzchnią objętą dozorem, mniej więcej odpowiadającą domowi z ogródkiem. Budżetowe, solidne modele powinny w takich warunkach sprawdzić się równie dobrze co sprzęt najwyższej klasy.

 

Ad.2. Rejestrator

 

Rejestrator jest urządzeniem, które archiwizuje i przetwarza dane przesyłane z kamer, wyświetlane później na monitorach i komputerach. Nad wyborem konkretnego modelu warto się głębiej zastanowić – nie każdy rejestrator obsłuży sygnał cyfrowy (kamery muszą być w standardzie IP), co za tym idzie – nie będzie możliwe stworzenie wspomnianej wyżej tzw. otwartej sieci. Drugą ważną cechą rejestratorów jest liczba kanałów – są to po prostu ścieżki dla kamer, które można podłączyć do urządzenia. Najskromniejsze rejestratory mają po 4 kanały, te bardziej rozbudowane systemy - nawet 32. Trzeba podkreślić, że aby móc myśleć o założeniu monitoringu dostępnego przez strony www, rejestrator powinien być wyposażony w wejście LAN – w sklepie ivolta.pl ta grupa nosi nazwę NVR, lub po prostu zwie się je „rejestratorami sieciowymi”.

 

Ad.3. Monitory

 

Monitor jest po prostu wyświetlaczem umożliwiającym podgląd rejestrowanego obrazu w czasie rzeczywistym. W zależności od zainstalowanego systemu monitorem może być ekran komputera, telewizor lub nawet smartfonowy panel. Małe instalacje domowe lub te dla przedszkoli nie wymagają kupowania osobnego monitora specjalnie pod cele dozorowe – wszak rzadko który taki obiekt posiada stałą, fizyczną obsługę. W wielu przypadkach monitoring w przedszkolach ogranicza się do traktowania go jako środka prewencyjnego, a po nagrania z rejestratora sięga się jedynie sporadycznie. Czym innym z kolei jest zastosowanie tzw. otwartego systemu IP: rodzice podłączeni do sieci internetowej używają po prostu swoich domowych urządzeń jako monitorów – z punktu widzenia kontroli rodzicielskiej jest to narzędzie nieocenione.

 

Ad.4. Dodatki

 

Przedszkola często rozliczają się z rodzicami według ilości spędzonych w placówce godzin. Monitoring z systemem dozorującym jest w takim wypadku rozwiązaniem idealnym. Instalacja potrzebnego oprzyrządowania polega na podłączeniu do rejestratora systemu kontroli wejść/wyjść, dzięki czemu każde dziecko posiadające kartę jest w stanie w precyzyjny sposób zaznaczyć swoją obecność. O możliwość instalacji dodatkowych urządzeń warto podpytać sprzedawcę.

 

INFORMACJA O PEŁNYM WSPARCIU TECHNICZNYM

 

Klienci sklepu ivolta.com mogą liczyć na pełne wsparcie techniczne, które polega na profesjonalnym doradztwie na temat oferty produktowej, możliwości konfiguracji urządzeń, a także wszelkich innych danych potrzebnych do stworzenia idealnego systemu monitorującego przedszkole lub żłobek. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą stworzyć  system dozoru w oparciu o potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa maluchom, a rodzicom stałą obserwację dziecka za pośrednictwem sieci internetowej.

 

Infolinia: 22 295 06 06