iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Monitoring szkoły

Bezpieczeństwo w szkole monitorowanej

 

Nie da się ukryć, że szkoła z zainstalowanym system monitoringu jest dużo bezpieczniejsza od placówek, które tego typu urządzeń nie posiadają. O zaletach takich rozwiązań zazwyczaj mówi się jednym głosem, próżno jest szukać wypowiedzi krytycznych – szkoła z monitoringiem jest postrzegana jako miejsce przyjazne, nowoczesne i co najważniejsze – wolne od patologii. Zalety monitoringu zainstalowanego w szkole:

Monitoring szkoły jest z pewnością narzędziem niezastąpionym. Żadna ilość dyżurujących nauczycieli nie będzie w stanie konkurować z wszechwiedzącym okiem kamer – ta prawda wydaje się oczywista. Warto podkreślić, że monitoring szkoły jest narzędziem uniwersalnym – sprawdzi się zarówno na obiektach wielko powierzchniowych, jak i tych mniejszych, takich jak np. małe, lokalne placówki oświatowe.

 

Podstawowe elementy systemu

 

Na podstawowy zestaw monitoringu dla szkół składają się:

  1. urządzenie monitorujące obiekt (kamery),
  2. urządzenie rejestrujące obraz z kamer (rejestrator),
  3. urządzenie wyświetlające podgląd (monitor, telewizor itp.),
  4. zabezpieczenie kamery przed aktami wandalizmu,
  5. dodatki (opcjonalne).

Ad.1. Kamery

 

Zaczynając wywód na temat kamer stosowanych w monitoringu szkół, warto mieć świadomość różnorodności oferowanego na rynku sprzętu. W ofercie sklepu ivolta.pl można znaleźć pełną gamę kamer do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych, półprofesjonalnych i profesjonalnych, także pod zastosowania domowe. Kamery „szkolne” powinny się charakteryzować odpowiednimi funkcjonalnościami, które postarajmy się wylistować poniżej:

Rzecz jasna wybór konkretnych parametrów, rodzajów kamer itd. jest sprawą indywidualną i jest zależne od rodzaju dozorowanego obiektu (budynku), możliwości finansowych etc. Przy projektowaniu systemu szkolnego monitoringu koniecznie trzeba mieć na uwadze jego praktyczne wykorzystanie – zaawansowany realny podgląd z możliwością robienia zbliżeń i sterowanie ruchem kamery nie przyda się w szkołach, które nie będą przewidywały otworzenie indywidualnego stanowiska operacyjnego. W wielu przypadkach najprostszym, najtańszym i najbardziej odpowiednim rozwiązaniem może okazać się instalacja przykładowo jednej kamery stacjonarnej zewnętrznej (wejściowej) i innych, piętrowo usytuowanych „oczek”.

 

Ad.2. Rejestrator

 

Rola urządzenia rejestrującego przekazany z kamer obraz jest taka, jak wynika z jego nazwy. Można powiedzieć, że rejestrator jest centralnym ogniwem i sercem całego systemu bezpieczeństwa, jego zadaniem jest odebranie obrazu, ewentualny jego zapis (archiwizacja) i przekazanie na odbiornik – czyli po prostu przykładowy monitor. Przy wyborze rejestratora warto zwrócić uwagę na ilość obsługiwanych kanałów – są to po prostu wejścia oznaczające ścieżki dla zainstalowanych kamer. Dobrą praktyką jest stosowanie rejestratorów z zapasem wejść – pozwala to na realizację planów ewentualnej przyszłej rozbudowy monitoringu.

 

Ad.3. Monitory

 

Urządzenia wyjściowe można określić szerokim pojęciem jako monitory, ponieważ w zasadzie najczęściej rejestrator jest do nich właśnie podłączany. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbiornikiem rejestrowanego sygnału był np. smartfon, do którego obraz trafia za pośrednictwem routera i sieci WiFi. Szkoła z zainstalowanym monitoringiem zapewne będzie miała osobę upoważnioną do obsługi systemu, co nie znaczy, że obraz z kamer musi trafiać wyłącznie na jedno stanowisko. Możliwości instalacji są w zasadzie nieograniczone.

 

Ad.4. Zabezpieczenia

 

W przypadku urządzeń instalowanych w szkołach, warto postawić na wzmocnione obudowy i ogólne, solidne wykonanie poszczególnych urządzeń. Dużą rolę odgrywa także technika montażu – w wielu przypadkach niezastąpione mogą okazać się nieco bardziej solidniejsze wsporniki, słupki etc. Dzieci i młodzież są żywiołem – warto stawiać na mogący się temu przeciwstawić sprzęt.

Ad.5. Dodatki

 

Monitoring szkoły może być częścią większego, sprawnie działającego systemu dozorującego. Rejestratory często posiadają dodatkowe wyjścia, umożliwiające instalację dodatkowych urządzeń kontrolnych i alarmowych, np. sygnalizacji dźwiękowej, rejestratora wejść/wyjść, itp.

 

INFORMACJA O PEŁNYM WSPARCIU TECHNICZNYM

 

Klienci sklepu ivolta.com mogą liczyć na pełne wsparcie techniczne, które polega na profesjonalnym doradztwie na temat oferty produktowej, możliwości konfiguracji urządzeń, a także wszelkich innych danych potrzebnych do stworzenia idealnego systemu monitorującego szkołę lub dowolną placówkę oświatową. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą stworzyć lub zmodernizować system dozoru w oparciu o potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i personelowi.

 

Infolina: 22 295 06 06