Aktywne bariery podczerwieni do systemów alarmowych

Bariery podczerwieni to jedne z bardzo skutecznych elementów zabezpieczania nieruchomości. Przydają się zwłaszcza osobom posiadającym dom, przedsiębiorstwo czy magazyny. Jednak na rynku dostępne są także bariery podczerwieni do zastosowań wewnętrznych. W jaki sposób działa to urządzenie?

Aktywne bariery podczerwieni to przykład efektywnego systemu zabezpieczeń typu barierowego. Bariera składa się z dwóch elementów. Wiązki podczerwieni w częstotliwościach 750–2500 nn przesyłane są przez nadajnik do odbiornika. Powszechnie stosuje się je do zabezpieczania posesji, ogrodzenia i bram wjazdowych. Bezprzewodowe bariery podczerwieni mogą też chronić wnętrza, dzieła sztuki i wartościowe kolekcje.

Czym są bariery podczerwieni i w jaki sposób zabezpieczają nieruchomość?

Aktywne bariery podczerwieni są zaawansowanymi elementami ochrony obwodowej, które mogą być wykorzystywane przez właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych, a także do zabezpieczenia miejsc pracy. Aby ochrona peryferyjna (obwodowa) była skuteczna, konieczne jest zastosowanie najlepszej jakości urządzeń, które potrafią sprawnie funkcjonować w nawet najbardziej trudnych warunkach atmosferycznych.

Elementy ochrony zewnętrznej można pogrupować na cztery obszary. Pierwszym są systemy detekcji wizyjnej, czyli najczęściej kamery monitoringu. Drugim rodzajem są systemy do instalacji w podłożu, które mogą być światłowodowe, elektromagnetyczne lub ciśnieniowe. Przedostatni typ to systemy ogrodzeniowe, np. mikrofalowe systemy elektretowe. Aktywne bariery podczerwieni wraz z kurtynami podczerwieni i barierami mikrofalowymi wchodzą w skład grupy czwartej, czyli systemów barierowych.

Aktywna bariera podczerwieni z 4 wiązkami
Aktywna bariera podczerwieni z 4 wiązkami firmy SATEL

Zgodnie z nazwą systemy barierowe mają na celu stworzenie niewidzialnej bariery, po której przekroczeniu następuje reakcja alarmowa. Bariery podczerwieni składają się zwykle z dwóch elementów: nadajnika i odbiornika. Nadajnik emituje wiązki promieniowania podczerwonego (częstotliwości z zakresu 750–2500 nn) w kierunku odbiornika. W momencie, gdy wiązka promieniowania, niewidoczna dla człowieka, zostaje przerwana, uruchamia się alarm.

Hello, world!

Może Cię zainteresować: Czym kierować się przy wyborze kamery do monitoringu zewnętrznego?

Aktywna bariera podczerwieni – rodzaje i zastosowanie

Bariery podczerwieni to produkty, które różnią się od siebie takimi parametrami, jak m.in. wielkość, kształt i długość nadajników i odbiorników oraz liczba emitowanych wiązek promieniowania podczerwieni, wynosząca zwykle od dwóch do czterech. Produkty dobrej jakości powinny być wyposażone w dodatkowe ułatwienia montażowe, np. możliwość mocowania równoległego, jak i prostopadłego względem ściany.

Bariera podczerwieni z przyssawką do automatycznego strojenia
Bariera podczerwieni z przyssawką o automatycznego strojenia OPTEX

Bezprzewodowe bariery podczerwieni często używane są do zabezpieczania ogrodzenia lub jego newralgicznych części. Przestrzeń objęta ochroną w przypadku niektórych modeli może sięgać aż 500 metrów, dzięki czemu, posiadając dom z ogrodem w kształcie prostopadłościanu, zakup czterech zestawów aktywnych barier podczerwieni może zapewnić wystarczającą i efektywną ochronę całej posesji i każdego skrawka przylegającego do niej terenu. Pewnym ograniczeniem barier jest jednak gęsta mgła – gdy się pojawi, chroniona strefa może ulec skróceniu do 100 metrów. Należy również pamiętać o tym, by nie instalować nadajników i odbiorników bezpośrednio przy drzewach. Spadające liście mogą bowiem generować fałszywe alarmy.

Aktywne bariery podczerwieni mogą mieć także inne zastosowania. Często wykorzystuje się je do ochrony bramy wjazdowej do posesji. Wewnętrzne bariery podczerwieni stworzone są do zabezpieczania przestrzeni wewnątrz budynków. Ustawienie takich barier na czas dłuższej nieobecności w mieszkaniu może skutecznie zabezpieczyć dobytek. Co więcej, urządzenia te sprawdzają się także jako ochrona miejscowa dzieł sztuk i wartościowych kolekcji. Produkty mniejszych rozmiarów mogą być zamocowane nad ramami lub pod szkłem wystawowym.

Zobacz również: Czujka dualna – czym jest i do czego służy?

Możesz również polubić…