iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Nowość OPTIVA - zaawansowane kamery IP

CCTV 19.11.2022
nowosc-optiva-zaawansowane-kamery-ip

Marka OPTIVA istnieje na rynku od 2004 roku i zdążyła sobie zdobyć duże grono zwolenników. Jednym z jej najważniejszych atutów jest połączenie nowoczesnych rozwiązań technicznych z przystępną ceną. Mając na uwadze rosnące potrzeby użytkowników, twórcy marki postanowili dołączyć do oferty interesującą nowość - kamery serii PRO AI.

Inteligentna kamera PRO AI - czym jest?

Jednym z największych wyzwań nowoczesnego monitoringu jest jego precyzja i skuteczność, przy jednoczesnym uproszczeniu obsługi i zminimalizowaniu kosztów. W odpowiedzi na podwyższone oczekiwania użytkowników pojawiły się urządzenia (zarówno kamery, jak i rejestratory) obsługujące zaawansowaną analizę obrazu AI.

Kamery OPTIVA PRO AI wyposażone są w inteligentną analizę obrazu OptiSense. Wykorzystuje ona algorytmy Deep Learning i dostęp do dużych baz danych, aby bezbłędnie rozpoznawać konkretne zdarzenia i na tej podstawie podejmować sprecyzowane akcje (rozpoczęcie nagrywania, wysłanie powiadomienia o wydarzeniu, uruchomienie alarmu). Pozwala to w pewnym zakresie zautomatyzować i uporządkować proces gromadzenia materiału, szczególnie w monitoringu 24/7. Archiwizowanie wybranych zdarzeń oznacza również dużą oszczędność miejsca na dysku i prostsze, szybsze wyszukiwanie zapisanych plików.

Jakie funkcje analityczne posiadają kamery OPTIVA PRO AI?

Tworzenie map ciepła

Jest to funkcja, która pozwala analizować zachowania użytkowników na obszarze objętym detekcją i zwizualizować je za pomocą mapy kodowanej kolorami. Kolory: czerwony, pomarańczowy i różowy oznaczają największe zagęszczenie ruchu osób, a niebieski i zielony - najmniejsze. Poszczególne kolory oznaczają poziomy akumulacji ciepła ludzkiego ciała, dzięki czemu można z dużą skutecznością stwierdzić, które miejsca w monitorowanym obszarze cieszą się największym zainteresowaniem.

Sprawdź ofertę kamer OPTIVA na iVolta.pl

Mapy ciepła są bardzo popularnym narzędziem analitycznym, wykorzystywanym w monitoringu sklepów. Dzięki nim, można śledzić zachowania klientów i zgodnie z pozyskanymi danymi organizować przestrzeń handlową tak, aby skupić zainteresowanie kupujących na wybranych produktach.

Wykrywanie ludzi i pojazdów

Funkcja ta jest bardziej zaawansowanym wariantem detekcji ruchu. Jednak zamiast informować o wszystkich poruszających się obiektach, kamera skupia się wyłącznie na ludzkich sylwetkach i pojazdach. Dzięki temu zostaje zminimalizowane zjawisko fałszywych alarmów. Dodatkowo, w połączeniu z rejestratorem obsługującym analizę obrazu AI, kamera zyskuje możliwość rozpoznawania konkretnych twarzy i tablic rejestracyjnych (LPR).

https://www.youtube.com/watch?v=x9aglMMIgcE

Zliczanie osób

Kamery wyposażone w tę funkcję zyskały dużą popularność w czasie obowiązywania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Ograniczenie liczby osób przebywających w sklepach, urzędach i innych obiektach zwiększyło popyt na urządzenia, które w szybki, skuteczny sposób będą kontrolować ruch w strefie. Kamery OPTIVA PRO AI sygnalizują przekroczenie określonej liczby osób w zdefiniowanym przez użytkownika obszarze, dzięki czemu usprawniają przepływ ludzi w miejscach, gdzie z różnych przyczyn wprowadzone są ograniczenia ruchu.

Ochrona perymetryczna

Kamery OPTIVA wyposażone w technologię OptiSense zapewniają skuteczną ochronę obwodową, dzięki funkcji wykrywania przekroczenia linii i wtargnięcia w obszar. W pierwszym przypadku urządzenie wykrywa każde przekroczenie wirtualnej linii, wyznaczonej przez użytkownika, a w drugim - śledzi ruch pojawiający się w zdefiniowanym obszarze. Funkcje te są wykorzystywane do ochrony przed kradzieżami, włamaniami i aktami wandalizmu, ale również w obszarach z ograniczonym lub wyłączonym dostępem.

https://www.youtube.com/watch?v=hls7MY2L7wQ

Zakres ochrony obwodowej realizowanej przez kamery OPTIVA PRO AI, uzupełnia detekcja pozostawienia w wyznaczonej strefie obiektu lub zabrania go z niej oraz wykrycie nietypowego dźwięku. Obsługa tych zdarzeń pozwala uszczegółowić pracę kamery i jeszcze lepiej dostosować ją do specyfiki obszaru, który ma za zadanie obserwować.

OPTIVA OptiColor - kolorowa obserwacja w nocy

Większość kamer dostępnych na rynku posiada narzędzia, umożliwiające im widzenie w ciemności. Najczęściej jest to podświetlenie diodami podczerwieni, generujące czarno-biały obraz. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są kamery, które w nocy rejestrują obraz w kolorze.

Kamery OPTIVA PRO AI wyposażone są w technologię OptiColor, której kluczowymi elementami są profesjonalny obiektyw F1.0 i wyjątkowo czuły przetwornik obrazu, pochłaniający znacznie więcej światła od swoich tradycyjnych odpowiedników. Dzięki temu, kamera OPTIVA jest w stanie dostarczyć kolorowy obraz w nocy, korzystając wyłącznie z oświetlenia lamp ulicznych. Urządzenie dysponuje również własnym oświetlaczem zbudowanym z diod białego światła LED, który może zostać wykorzystany, gdy zabraknie podświetlenia w otoczeniu.

https://www.youtube.com/watch?v=ghqHgfEThRY

Dzięki zastosowaniu technologii OptiColor, kamery OPTIVA PRO AI świetnie się sprawdzają w monitoringu 24/7. Kolorowy obraz znacznie ułatwia identyfikację podejrzanego intruza lub samochodu, co sprawia, że użytkownik zyskuje wartościowy materiał dowodowy. Kolor jest także jednym z atrybutów, które algorytmy AI wykorzystują do analizy obrazu - dzięki OptiColor rozpoznawanie zdarzeń w nocy będzie tak samo precyzyjne, jak w dzień. Kamery posiadają również wbudowane promienniki IR - wybór trybu nocnego zależy wyłącznie od użytkownika.

Podsumowanie

OPTIVA PRO AI to seria produktów przeznaczonych głównie do budowy całodobowych systemów monitoringu na dużych przestrzeniach, w dynamicznie zmieniających się warunkach. Niemniej jednak sprawdzą się one również do obserwacji, zwłaszcza nocnej, sklepów, firm i parkingów. W połączeniu z rejestratorem obsługującym analizę obrazu AI, kamery OPTIVA PRO AI zapewniają szybkie i niezwykle precyzyjne pozyskiwanie kluczowych danych z obrazu. Jest to rozwiązanie, które na pewno warto rozważyć przy budowie systemu monitoringu. 

Udostępnij: