iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Aktywne bariery podczerwieni do systemów alarmowych

Inteligentny dom 11.12.2019
aktywne-bariery-podczerwieni-do-systemow-alarmowych

Bariery podczerwieni to jedne z bardzo skutecznych elementów zabezpieczania nieruchomości. Przydają się zwłaszcza osobom posiadającym dom, przedsiębiorstwo czy magazyny. Jednak na rynku dostępne są także bariery podczerwieni do zastosowań wewnętrznych. W jaki sposób działa to urządzenie?

Aktywne bariery podczerwieni to przykład efektywnego systemu zabezpieczeń typu barierowego. Bariera składa się z dwóch elementów. Wiązki podczerwieni w częstotliwościach 750–2500 nn przesyłane są przez nadajnik do odbiornika. Powszechnie stosuje się je do zabezpieczania posesji, ogrodzenia i bram wjazdowych. Bezprzewodowe bariery podczerwieni mogą też chronić wnętrza, dzieła sztuki i wartościowe kolekcje.

Czym są bariery podczerwieni i w jaki sposób zabezpieczają nieruchomość?

Aktywne bariery podczerwieni są zaawansowanymi elementami ochrony obwodowej, które mogą być wykorzystywane przez właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych, a także do zabezpieczenia miejsc pracy. Aby ochrona peryferyjna (obwodowa) była skuteczna, konieczne jest zastosowanie najlepszej jakości urządzeń, które potrafią sprawnie funkcjonować w nawet najbardziej trudnych warunkach atmosferycznych.

Elementy ochrony zewnętrznej można pogrupować na cztery obszary. Pierwszym są systemy detekcji wizyjnej, czyli najczęściej kamery monitoringu. Drugim rodzajem są systemy do instalacji w podłożu, które mogą być światłowodowe, elektromagnetyczne lub ciśnieniowe. Przedostatni typ to systemy ogrodzeniowe, np. mikrofalowe systemy elektretowe. Aktywne bariery podczerwieni wraz z kurtynami podczerwieni i barierami mikrofalowymi wchodzą w skład grupy czwartej, czyli systemów barierowych.

Aktywna bariera podczerwieni z 4 wiązkami firmy SATEL

Zgodnie z nazwą systemy barierowe mają na celu stworzenie niewidzialnej bariery, po której przekroczeniu następuje reakcja alarmowa. Bariery podczerwieni składają się zwykle z dwóch elementów: nadajnika i odbiornika. Nadajnik emituje wiązki promieniowania podczerwonego (częstotliwości z zakresu 750–2500 nn) w kierunku odbiornika. W momencie, gdy wiązka promieniowania, niewidoczna dla człowieka, zostaje przerwana, uruchamia się alarm.

Udostępnij:

Zobacz także