iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Alarm bezprzewodowy lub przewodowy, a może hybrydowy?

SSWiN 26.03.2021
alarm-bezprzewodowy-lub-przewodowy-a-moze-hybrydowy

Wszystkie systemy alarmowe w z góry przewidzianych sytuacjach mają za zadanie poinformować właściciela lub otoczenie o konkretnym zdarzeniu. Wybierając odpowiedni system alarmowy, musimy zastanowić się, jaka forma zasilania będzie dla nas najwygodniejsza i która z nich będzie niezawodna.

Wszystkie typy alarmów emitują sygnały świetlne i dźwiękowe, mogą także generować powiadomienia SMS do wybranych osób. I chociaż różnią się sposobem zasilania, nie zmienia to ich skuteczności. Każde z proponowanych rozwiązań ma swoje zalety, dlatego przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z tym, co mamy do dyspozycji. 

Alarm przewodowy hybrydowy: zalety i przeznaczenie

Instalacja alarmowa przewodowa zbudowana jest podzespołów połączonych ze sobą przewodami transmisyjnymi. Hybrydowa natomiast pozwala na dodanie do instalacji przewodowej wybranych elementów bezprzewodowych, takich jak czujniki ruchu oraz kontaktrony.

Zestaw przewodowej centrali alarmowej Perfecta 16 firmy Satel (widok od środka)

Instalacje alarmowe oparte z pełnym lub częściowym okablowaniem oparte są na wyłącznej drodze transmisji, co czyni je mniej podatnymi na zakłócenia. Modele z funkcją hybrydową są łatwe do rozbudowania, szczególnie że wybór dostępnych podzespołów bezprzewodowych jest bardzo szeroki. Alarmy przewodowe to modele tańsze w zakupie i eksploatacji. Są stale zasilane energią elektryczną i nie wymagają wymiany akumulatorów. 

Warto wiedzieć: Jakie kable są zalecane do montażu systemów alarmowych?

Montaż instalacji przewodowej najlepiej zaplanować przy projektowaniu budynku lub dużym remoncie. Położenie okablowania wymaga bowiem ingerencji w ściany. Jeśli zdecydujemy się na komponenty podtynkowe, ich instalacja w istniejącym obiekcie wiązać się będzie z wykuwaniem otworów. Instalacja hybrydowa to rozwiązanie do budynków, w których systemy alarmowe mogą być w przyszłości rozbudowane o dodatkowe komponenty. Ze względu na brak zakłóceń w komunikacji pomiędzy urządzeniami alarmy przewodowe najlepiej sprawdzają się w dużych obiektach. Instalacje przewodowe montuje się najczęściej w budynkach przemysłowych, komercyjnych i biurowcach. W domach prywatnych lepiej zainstalować je podczas budowy lub większego remontu. Pamiętaj, że do kosztów instalacji alarmu przewodowego w już istniejącym budynku należy doliczyć koszty ułożenia przewodów w ścianach.

Jak działa alarm bezprzewodowy i w jakich budynkach sprawdzi się najlepiej?

Alarm bezprzewodowy opiera się na komponentach mających własne zasilanie. Innymi słowy, zawiera urządzenia na baterie. Daje to duże możliwości, jeśli chodzi o wybór miejsca instalacji. Montaż modelu bezprzewodowego jest bardzo prosty i nie wymaga ingerencji w ściany, ponieważ nie musimy prowadzić przewodów. Dzięki temu taki alarm można zainstalować w już istniejącym budynku, a w razie np. przeprowadzki zdemontować i przenieść w nowe miejsce. 

Bezprzewodowa czujka uniwersalna firmy SATEL

Systemy bezprzewodowe dobrze sprawdzają się w domkach letniskowych i na działkach ROD. Wyjeżdżając, możemy wyłączyć prąd na posesji i pozostawić uzbrojony alarm. To dobre rozwiązanie do mieszkania w bloku i wynajętego lokalu. Zapewniamy sobie bezpieczeństwo i chronimy mienie firmy, bez konieczności prowadzenia przewodów w ścianach. Alarm bezprzewodowy ma tę zaletę, że można łatwo rozbudować system o dodatkowe komponenty. Ze względu na możliwość wystąpienia zakłóceń w komunikacji bezprzewodowej między urządzeniami, alarmy tego typu są odpowiednie do zabezpieczenia mniejszych powierzchni – domów jednorodzinnych, domków letniskowych, małych biur, sklepów i lokali usługowych. 

Alarmy przewodowe, hybrydowe i bezprzewodowe mają te same możliwości, jeśli chodzi o programowanie czy sygnalizowanie zagrożeń. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb obiektu.

Jaki alarm do domu 2022? Najważniejsze informacje

Jaki alarm do domu sprawdzi się najlepiej w 2022 roku? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Jaki alarm do domu? Przewodowy czy bezprzewodowy?

Zarówno alarm bezprzewodowy, jak i przewodowy ma swoje wady i zalety. Alarm domowy bezprzewodowy jest przede wszystkim szybki i znacznie prostszy w montażu niż warianty przewodowe. Nie są konieczne też różnego rodzaju przeróbki okablowania, co dla wielu osób jest ogromnym atutem. Wybierając alarm bezprzewodowy, warto zdawać sobie sprawę z tego, że komunikacja w takim systemie odbywa się za pośrednictwem drogi radiowej. Konieczny więc jest dobry zasięg i brak zakłóceń w pobliżu. Wśród polecanych modeli tego typu znajduje się m.in. alarm bezprzewodowy Satel, który można skonfigurować w wielu opcjach, zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Jeśli chodzi o system przewodowy, przede wszystkim wyróżnia się on bardzo dużą stabilnością. Wymaga jednak od użytkowników dokładnego przemyślenia i szczegółowego zaplanowania montażu. Dobrze zaprojektowany przewodowy system alarmowy będzie nam mógł służyć nawet przez wiele lat. 

Ile kosztuje system alarmowy w domu?

To, ile kosztuje system alarmowy w domu, w głównej mierze zależy od tego, na jaki model urządzenia się decydujemy oraz w jakim systemie pracuje – przewodowym czy bezprzewodowym. Podstawowy system alarmowy, wyposażony w alarm bezprzewodowy GSM to z reguły koszt rzędu kilku tysięcy złotych. W większości przypadków alarm bezprzewodowy jest droższy, jednak decydując się na niego, unikniemy kłucia w ścianach oraz innych przeróbek, co znacząco może ograniczyć wydatki

Ile kosztuje miesięcznie ochrona domu?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się agencje ochrony domu. Takie rozwiązanie to świetny sposób na całodobową ochronę przed włamaniem lub innymi naruszeniami prawa, jednak dla osób, które nie chcą przepłacać, prywatna ochrona może być zbyt kosztowną opcją. Ile kosztuje miesięcznie ochrona domu? Ceny są zróżnicowane w zależności od konkretnego regionu i zakresu oferowanych usług, trudno więc wskazać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Alarm domowy bezprzewodowy lub przewodowy może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Ile prądu zużywa alarm w domu?

Decydując się na system alarmowy w domu, trzeba wziąć pod uwagę to, że instalacje tego typu zużywają stosunkowo dużo prądu, co trzeba będzie uwzględnić w planowaniu budżetu. Do obliczenia poboru prądu stosuje się jednostkę zużycia energii elektrycznej, czyli kilowatogodzinę (kWh). Jedna kilowatogodzina mówi nam o tym, ile energii zostało zużyte przez urządzenie z mocą jednego kilowata, pracujące bez przerwy w czasie jednej godziny. Zużycie prądu przez bezprzewodowy alarm zależy od jego stopnia zaawansowania i liczby dodatkowych funkcji. Zakładając, że na nasz system będzie składać się centrala alarmowa, kilka pasywnych czujek ruchu oraz manipulator, rocznie zużyje on około 30 kWh.

Zobacz również: Manipulatory do systemu alarmu domowego - rodzaje

Udostępnij: