Bezdotykowe przyciski wyjścia były do tej pory stosowane wyłącznie w pomieszczeniach o ograniczonym dostępie. Obecnie to najlepsze rozwiązanie, aby chronić zdrowie pracowników i ciągłość działania firmy.
Ochrona mienia i zdrowia pracowników to priorytet w każdej firmie. Nowoczesne technologie niosą nam w tej materii spore wsparcie. Jednym z takich rozwiązań jest instalacja bezdotykowych przycisków wyjścia.
Jak działa bezdotykowy przycisk wyjścia?
Bezdotykowy przycisk wyjścia to urządzenie, które pozwala na otwarcie drzwi za pomocą ruchu ręki. Zasada działania tego mechanizmu opiera się na czujniku podczerwieni. Aby otworzyć drzwi, wystarczy zbliżyć dłoń do przycisku na odległość kilku do kilkunastu centymetrów. Czujnik podczerwieni rejestruje polecenie, a przycisk zwalnia zamek i drzwi otwierają się. Urządzenie jest łatwe w obsłudze – kolor podświetlenia przycisku wyraźnie sygnalizuje, że zamek został zwolniony i drzwi będą otwarte.
Takie rozwiązanie nie tylko ułatwia komunikację w budynku, jest to przede wszystkim skuteczna ochrona zdrowia pracowników. Te niewielkie urządzenia współpracują z domofonami, wideodomofonami lub szyfratorami. Bezdotykowy przycisk wyjścia do domofonu zastępuje standardowe klamki, przyciski i panele dotykowe, co pozwala na wygodne sterowanie drzwiami bez kontaktu z potencjalnie zanieczyszczonymi powierzchniami. Drzwi sterowane elektrycznie i wyposażone w bezdotykowe przyciski wyjścia najczęściej posiadają wygodne uchwyty zamiast standardowych klamek. Warto wspomnieć również o funkcji estetycznej tego rodzaju urządzeń. Dyskretne i minimalistyczne – doskonale pasują do nowoczesnych przestrzeni biurowych i przemysłowych.
Bezdotykowy przycisk wyjścia – ograniczenie dostępu
Bezdotykowy przycisk wyjścia to element systemu ochrony, który skutecznie ogranicza dostęp osób nieuprawnionych do wybranych pomieszczeń. Zabezpiecza się w ten sposób np. drzwi otwierane z jednej strony, czyli jednostronnie chronione. Bezdotykowy przycisk wyjścia tego typu montowany jest w drzwiach chronionych zworą elektromagnetyczną lub elektrozaczepami.
Jeśli wymagane jest ograniczenie dostępu do pomieszczeń, stosowane są bardziej zaawansowane systemy. Bezdotykowy przycisk wyjścia nie tylko otwiera drzwi – w tym wypadku elektrozamek zwalniany jest na ściśle określony czas. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne opuszczenie pomieszczenia i szybkie ponowne zablokowanie dostępu dla osób niepowołanych. W przypadku zaawansowanych systemów kontroli dostępu każde otwarcie drzwi jest rejestrowane.
Skuteczna ochrona personelu
Przycisk wyjścia na podczerwień można z powodzeniem zastosować jako alternatywę dla tradycyjnych sposobów otwierania drzwi z elektrozamkiem. Do tej pory takie przyciski stosowane były w placówkach medycznych czy laboratoriach. Jednak obecnie, kiedy ochrona zdrowia pracowników jest najwyższym priorytetem, warto przemyśleć instalację tych urządzeń również w innych branżach.
Gdzie sprawdzą się najlepiej? Bezdotykowe przyciski wyjścia znajdą swoje zastosowanie w przedszkolach, żłobkach czy biurowcach. To wygodne rozwiązanie może znacząco wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa gości hotelowych. Warto zaplanować ich instalację już na etapie planowania inwestycji deweloperskiej. Przyciski wyjścia na podczerwień świetnie sprawdzają się we współpracy z wideodomofonem. To wprost idealny wybór do nowoczesnego apartamentowca.
Bezdotykowy przycisk wyjścia wspiera bezpieczeństwo i ułatwia komunikację w budynku. Warto przemyśleć jego zamontowanie nie tylko w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy BHP. Poza tym, że wpływa na ochronę pracowników i klientów, podnosi także ich komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Zobacz także: Wybór wideodomofonu do domu – zalety, rodzaje urządzeń i sposób podłączania