Systemy kontroli dostępu wymagają wykorzystania odpowiednich czujników, weryfikatorów i akcesoriów, które zapewniają wysoki standard bezpieczeństwa. Stosuje się je w budynkach o rozszerzonych standardach bezpieczeństwa – placówkach medycznych, zakładach przemysłowych itp.
Przycisk bezdotykowy to urządzenie, które nie tylko pozwala na wygodne odblokowanie zamka, lecz także podnosi poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego w obiektach o różnym przeznaczeniu. Dzięki takim rozwiązaniom możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnych wirusów wśród personelu oraz zapewnić płynne działanie systemów kontroli dostępu do wybranych pomieszczeń w budynku.
Jak działa przycisk bezdotykowy otwarcia drzwi?
Przycisk otwarcia drzwi to niezbędny element systemu kontroli dostępu. Jego instalacja jest konieczna w świetle obowiązujących przepisów BHP. To, jaki typ przycisku wybierzesz, zależy od przeznaczenia pomieszczeń i tego, jaki standard bezpieczeństwa chcesz zapewnić osobom korzystającym z przejść o ograniczonym dostępie.
Bezdotykowy przycisk otwarcia drzwi instaluje się przy wyjściach ze stref jednostronnie chronionych. Dana osoba może z nich wyjść, używając jedynie przycisku. Zakłada się bowiem, że dostała się ona do wnętrza, korzystając z nadanego kodu dostępu lub została wprowadzona przez kogoś uprawnionego do wejścia. Przycisk bezdotykowy to urządzenie, które po zbliżeniu dłoni zwalnia elektrozamek, aby znajdująca się wewnątrz osoba mogła opuścić chronioną strefę. Przykładem takiego sprzętu jest przycisk wyjścia firmy YOTOGI. Zwolnienie zamka trwa zaledwie kilka sekund – to czas wystarczający, aby swobodnie przejść przez drzwi. Takie przyciski instalowane są najczęściej w drzwiach blokowanych zworą elektromagnetyczną, z elektrozamkiem lub elektroryglem. W systemach kontroli dostępu każde wejście i wyjście jest rejestrowane, a administrator ma dostęp do wygenerowanych raportów.
Bezdotykowe przyciski wyjścia działają, wykorzystując światło podczerwone. Najważniejszym elementem tego urządzenia jest czujnik podczerwieni. Jeśli zbliżymy do niego dłoń, kontroler zwolni elektrozamek. Przyciski wyposażone są w podświetlenie, które za pomocą kolorów sygnalizuje, czy zamek został zwolniony. Urządzenia te montowane są podtynkowo i wyglądają bardzo nowocześnie, dzięki czemu wpisują się w nowoczesne trendy aranżacji wnętrz.
W jakich miejscach znajdzie zastosowanie bezdotykowy przycisk wyjścia?
Do tej pory tego typu rozwiązania wykorzystywane były w budynkach, w których konieczne było zastosowanie wysokich standardów higienicznych, czyli w szpitalach, ośrodkach badawczych i laboratoriach, zakładach produkujących produkty spożywcze lub farmaceutyki.
Epidemia koronawirusa zmieniła podejście do bezpieczeństwa zarówno w obiektach publicznych, jak i w prywatnych przedsiębiorstwach. Akcenty przeniosły się z ochrony mienia i kontroli dostępu dla osób nieuprawnionych na rygorystyczne przestrzeganie zaleceń sanepidu. Ochrona zdrowia osób przebywających w budynkach jest teraz najwyższym priorytetem. Podnoszenie standardów higienicznych to najlepszy możliwy sposób na zapobieganie rozprzestrzenianiu się groźnych chorób.
Z punktu widzenia biznesowego również ma to swoje uzasadnienie. Czasowe zamknięcie firmy z powodu kwarantanny niesie ze sobą ogromne straty finansowe. Dlatego warto zmniejszyć to ryzyko do minimum, stosując nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Urządzenia, które pozwalają na bezdotykowe, a więc najbardziej higieniczne otwarcie drzwi, to obok systemów termowizyjnych jedno z najrozsądniejszych rozwiązań.
Bezdotykowe przyciski wyjścia z pewnością znajdą zastosowanie tam, gdzie do tej pory wykorzystywane były przyciski dotykowe. Wyjścia z wybranych pomieszczeń w szkołach, przedszkolach lub urzędach także powinny być wyposażone w tę technologię. Wszędzie tam, gdzie przepływ osób jest duży, systemy kontroli dostępu muszą być dodatkowo wzmocnione, również ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne.
Przeczytaj również: Bezdotykowy przycisk wyjścia - zadbaj o ochronę swoich pracowników.