Mówi się, że światłowód jest melodią przyszłości. Jego zastosowanie w usługach telekomunikacyjnych rośnie, a odbiorcy mogą dzięki niemu korzystać z bardzo szybkiej transmisji danych, do tej pory nieosiągalnej na tradycyjnych łączach. Światłowody docierają do coraz większej liczby gospodarstw w Polsce. Czym w takim razie jest osławiony światłowód i jak z niego skorzystać? Do czego służy światłowód? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule.
O pierwszych światłowodach mogliśmy usłyszeć już w 1977 roku, kiedy po raz pierwszy został on wykorzystany w telekomunikacji i na długości 9 kilometrów łączył dwie centrale telefoniczne w Turynie we Włoszech. Rok później struktura ta pojawiła się w Polsce. Przez wiele lat o światłowodach nie mówiono dużo. Zrobiło się o nim głośno dopiero przy oferowaniu przez operatorów Internetu światłowodowego. Dlaczego stał się nagle tak popularny i pożądany?
Co to jest światłowód?
W ostatnich latach rozwój techniki nabrał zawrotnego tempa. Nic więc dziwnego, że duża część osób nie nadąża za nowościami i zwyczajnie się w tym wszystkim gubi. W szczególności dotyczy to starszych osób, dla których samo istnienie internetu jest niemałą zagadką. Co to jest światłowód i do czego służy? Oto najważniejsze informacje, z którymi warto się zapoznać.
Światłowód to najprościej rzecz ujmując przezroczyste włókno szklane z domieszką tworzyw sztucznych, gdzie przesyłanie danych odbywa się za pomocą światła (dokładniej fali światła widzialnego). Kabel światłowodowy ma wiele zalet, wśród nich są: wysoka odporność na warunki atmosferyczne, nieograniczone możliwości przesyłania danych w bardzo zawrotnych prędkościach, stabilność połączenia wykluczająca zakłócenia oraz mała waga i wymiary.
Internet światłowód – co to jest włókno szklane i co warto o nim wiedzieć?
Choć pytanie dotyczące tego, co to jest światłowód, jest bardzo ważne, aby lepiej zrozumieć całą technologię, warto zacząć od nieco bardziej podstawowych rzeczy. Tutaj właśnie nasuwa się pytanie odnośnie do wspomnianego już wcześniej włókna szklanego. Co to jest za materiał? Jest to włókno chemiczne, które otrzymywane jest ze szkła wodnego lub ze stopionego szkła. Można powiedzieć, że jest to forma tworzywa sztucznego. Wykazuje ono znakomite właściwości wytrzymałościowe w bardzo szerokim zakresie temperatur, dzięki czemu może być wykorzystane podczas specjalnych zastosowań, jakim bez wątpienia jest internet. Światłowód to bardzo zaawansowana technologia, a jej potencjał z roku na rok nieustannie rośnie.
Światłowód-internet – co to jest i jak jest zbudowany?
Znajomość budowy światłowodu pozwala lepiej zrozumieć to, w jaki sposób działa taki internet. Światłowód w przekroju wygląda jak przewód, w którym umieszczony jest bardzo cienki rdzeń zbudowany z włókna szklanego. Kolejna warstwa to tzw. płaszcz, który nie przepuszcza światła. Jego zadaniem jest odbijanie fali, która nie traci swojej mocy. Płaszcz jest dodatkowo zabezpieczony specjalną warstwą kevlarową, która chroni go przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
Światłowody dzielimy na podstawie kategorii. Wyróżniamy struktury światłowodów: włókniste, warstwowe, paskowe, ich strukturę modową – światłowód jednomodowy i wielomodowy. Możemy się także spotkać z podziałem ze względu na współczynnik załamania, czyli skokowy i gradientowy oraz ze względu na rodzaj materiału: szklany, plastikowy, półprzewodnikowy.
Zastosowanie światłowodu
Światłowód znajduje bardzo szerokie zastosowanie w szeroko rozumianej technice: telekomunikacji, czujnikach wymagających stabilnej transmisji sygnału, wziernikach czy oświetleniu. Najbardziej znanym i kojarzonym na rynku zastosowaniem światłowodu jest Internet światłowodowy. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych i najpewniejszych sposobów dostępu do Sieci. Możliwości kabli światłowodowych nie są jeszcze w pełni wykorzystywane, a więc w przyszłości możemy się spodziewać jeszcze szybszych prędkości przesyłania danych.
Zasięg światłowodu w Polsce jest bardzo wysoki. Mapy światłowodowe bardzo często zamieszczane są na stronach dostawców Internetu światłowodowego bądź telewizji światłowodowej. W naszym kraju największe pokrycie oferuje Orange Polska – długość sieci światłowodowej wynosi ponad 100 tysięcy kilometrów, co pozwala na skorzystanie z oferty przez ponad 2,5 miliona gospodarstw domowych. Do 2020 roku zasięg technologii światłowodowej ma wzrosnąć dwukrotnie.
Jak podłączyć światłowód?
Jak podłączyć światłowód? To pytanie coraz częściej pada od osób, które na co dzień korzystają z internetu. Wymagania użytkowników z roku na roku stają się coraz większe – podobnie zresztą jak możliwości internetu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób interesuje się tym tematem.
Sieć FTTH, czyli taka, jaka dociera do naszych mieszkań oraz domów, dzieli się na trzy odcinki: dosyłowy, pionowy i poziomy. Podłączenie światłowodu ani trochę nie jest skomplikowane. Sieć dosyłowa odpowiedzialna jest za transmisję danych i doprowadzona została do tzw. Splittera (zwrotnicy elektrycznej), który dzieli sygnał na poszczególnych odbiorców. To właśnie od niego w sieci pionowej za pomocą kolejnych kabli światłowodowych rozchodzi się sygnał do gospodarstw domowych bądź biur. Na każdym piętrze budynku dostawca Internetu światłowodowego instaluje sieć poziomą. Jej początek znajduje się w skrzynce kablowej, kończy zaś w gniazdkach światłowodowych u klientów.
Ostatnim elementem rozprzestrzeniającym Internet tudzież sieć światłowodową jest odpowiedni router. Dobrze dobrany sprzęt pozwoli na uzyskanie deklarowanych przez dostawcę wartości, tym samym na pełne wykorzystanie potencjału łącza.
Zobacz również: Switche PoE marki OPTIVA
Zastosowanie światłowodu w przyszłości
Internet, światłowód i wiele innych zaawansowanych technologii zupełnie odmieniły nasze życie. Co nas jeszcze zaskoczy w najbliższych latach? To, do czego służy światłowód w dzisiejszych czasach, w przyszłości może być jedynie małą częścią znacznie szerszego zastosowania. Sieć światłowodowa z roku na rok rośnie w siłę. Klienci oczekują coraz szybszej transmisji danych ze względu na wysokie obciążenie łącza. Internet światłowodowy pozwala na komfortowe korzystanie z sieci wielu podłączonym do niego użytkownikom. W przyszłości możemy być pewni, że popularność chmury internetowej dotrze do coraz większej liczby użytkowników, co dodatkowo obciąży łącza. Prędkość światłowodu oraz możliwość dostarczenia go do domu klienta pozwala na komfortowe korzystanie z serwisów streamingowych typu Netflix czy Spotify. W zastosowaniach biznesowych stabilność światłowodu sprawdza się przy tworzeniu kopii zapasowych na serwery zewnętrzne. Aktualnie światłowody uchodzą za jedną z najważniejszych technologii przyszłości. Z dużym prawdopodobieństwem już za kilka lub kilkanaście lat opanuje ona niemal każdy sektor współczesnej gospodarki.