iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Czujka dymu - rodzaje i sposób montażu

SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ 15.04.2019
czujka-dymu---rodzaje-i-sposob-montazu

Czujka dymu jest niezbędnym urządzeniem we wszystkich domach i mieszkaniach, w których istnieje ryzyko jego niekontrolowanego wydzielenia. Zatrucie czadem w Polsce jest coraz częstsze i spowodowane jest ogrzewaniem kotłami olejowymi, tradycyjnymi kotłami węglowymi, piecami czy kominkami. Dzięki czujce dymu zapewnimy bezpieczeństwo sobie i naszym bliskim. Warto o to zadbać, gdyż wiele zatruć czadem jest śmiertelnych.

Czujkę dymu można dostać już za kilkadziesiąt złotych. Jest to niewielka inwestycja, jeśli pomyślimy o bezpieczeństwie, jakie zyskujemy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czujników dymu. Który wybrać?

Czym jest czujnik czadu? Montaż a rodzaj urządzenia

Czujnikami dymu nazywamy niewielkich rodzajów urządzenia, które mają na celu ostrzeżenie użytkowników przed przekroczeniem dopuszczalnej ilości danego gazu w powietrzu. Najczęściej jest to czad, czyli tlenek węgla. Nierzadko takie sprzęty one wyposażone w wyświetlacze LCD, które na bieżąco pokazują poziom stężenia gazu. Ważnym elementem konstrukcji urządzenia są także sygnalizatory dźwiękowe lub diody, które włączają się w określonych warunkach, by od razu poinformować o zagrożeniu. Zazwyczaj czujniki dymu są zasilane akumulatorem czy wymiennymi bateriami, choć można też spotkać się z urządzeniami wymagającymi podłączenia do prądu. To kwestia, która ma pewien wpływ na to, jak przebiega montaż czujnika czadu lub innego gazu – w przypadku sprzętów na baterie mamy nieco większe możliwości.

Co istotne, na rynku można znaleźć różne rodzaje czujników dymu. Urządzenie powinno być dobrane między innymi pod kątem jego specyfiki pracy – a dokładniej warunków, w których dany sprzęt działa optymalnie. Warto zwracać uwagą na parametry takie jak powierzchnia, na której funkcje czujnika będą najskuteczniejsze, a także temperaturę czy wilgotność powietrza.

Czujka dymu - jak działa?

Czujka dymu działa nieustannie. Monitoruje ona stan powietrza w domu czy mieszkaniu. W przypadku wykrycia niebezpieczeństwa, czyli chwili, w której normy stężenia objętościowego danego gazu w powietrzu zostaną przekroczone, czujka dymu sygnalizuje zagrożenie głośnym dźwiękiem. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku czadu, który jest bezwonny i niewidoczny dla oka. Dobrze zamontowany i sprawnie działający czujnik czadu wybudzi nawet ze snu. W razie wystąpienia alarmu dźwiękowego, czym prędzej należy przewietrzyć dane pomieszczenie.

Czujka dymu - rodzaje

Czujniki dymu i czadu dzielą się na kilka rodzajów. Najpopularniejszymi z nich są:

    • Optyczna czujka dymu - czujka z wysoką czułością, działa natychmiast po wykryciu dymu. Przewidziana jest do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, w których normalnie nie występuje dym, kurz czy para wodna. Autonomiczna czujka dymu działa na zasadzie pomiaru promieniowanie podczerwonego.
    • Liniowa czujka dymu - stosuje się ją w pomieszczeniach o dużej powierzchni, w których należałoby zastosować duża liczbę punktowych czujek dymu. Liniowa czujka dymu służy do wykrywania pożaru w pierwszej fazie. Działa na zasadzie pochłaniania światła przez dym.
    • Czujka dymu czadu - stosowana w pomieszczeniach użytkowych, gdzie nieustannie przebywają ludzie. Popularna w domach i mieszkaniach ogrzewanych kotłami, piecami i kominkami.
    • Jonizacyjna czujka dymu - zawiera ona elektrody, pomiędzy którymi występuje nieprzerwany przepływ jonów. W chwili pojawienia się dymu przepływ zostaje zakłócony i czujka zostaje uruchomiona. Jonizacyjna czujka dymu charakteryzuje się wysoką precyzją działania.

Czujniki dymu można podzielić także w innych kategoriach. W sklepach dostępne są czujniki, które różnią się od siebie budową, dodatkowymi funkcjami oraz ceną. Są czujniki dymu i gazu, czujniki dymu i czadu czy połączenie czujnika dymu, gazu i czadu w jednym. Produkowane są także czujki z wyświetlaczem pokazujące dokładne stężenie gazów w czasie rzeczywistym. Czujkę dymu należy dobrać zgodnie z potrzebami. Niekoniecznie najdroższa okaże się najlepsza.

Udostępnij:

Zobacz także