iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Gniazdko natynkowe – przeznaczenie i rodzaje produktów. Kiedy warto je zastosować?

TV SAT 04.10.2019
gniazdko-natynkowe--przeznaczenie-i-rodzaje-produktow-kiedy-warto-je-zastosowac

Gniazdka natynkowe, wraz z gniazdkami podtynkowymi, są rodzajami elektrycznych gniazd wtykowych. Przeznaczone są do stosowania w sytuacji, gdy warunki panujące w pomieszczeniu i jego charakterystyka może wpływać negatywnie na działanie klasycznego gniazda podtynkowego. Kiedy warto zdecydować się na gniazdo natynkowe?

Gniazdka natynkowe RTV (jako przykład) świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, których ściany są zbyt cienkie do instalacji gniazda podtynkowego. Największą wadą gniazdka natynkowego zdaje się jego wygląd – wystający ze ściany prostopadłościan niezbyt dobrze komponuje się i ogranicza możliwości aranżacji pomieszczeń. W wersji natynkowej można też odnaleźć różnego rodzaju produkty, np. gniazdka natynkowe RJ45, a nie tylko klasyczne gniazdka elektryczne. Występują również w różnych wariantach kolorystycznych (czarne, białe) i posiadać mogą różną liczbę wejść (np. gniazdka natynkowe podwójne, poczwórne i inne).

Do czego służy gniazdko natynkowe? Charakterystyka

Podobnie jak inne rodzaje gniazd elektrycznych, gniazdko natynkowe umożliwia pobór energii elektrycznej. W praktyce sposób jego działania w żadnym stopniu nie różni się od gniazdka umieszczanego pod tynkiem, w ścianie. Rozpoznać je można po wyglądzie – produkt tego typu wystaje bowiem ze ściany, przypominając plastikowy prostopadłościan.

Gniazdo natynkowe Equip z wejściem RJ-45

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na zastosowanie gniazdka natynkowego? W niektórych pomieszczeniach montaż klasycznych gniazdek podtynkowych może być utrudniony lub niewskazany. W pierwszym wypadku mowa o sytuacji, w której z uwagi na właściwości konstrukcyjne, zainstalowanie gniazdka pod tynkiem jest niemożliwe. Czasem może zdarzyć się tak, że ściana budynku w miejscu, w którym konieczne jest wykonanie montażu gniazdka, jest zwyczajnie zbyt cienka na umieszczenie produktu podtynkowego.

Gniazdo końcowe RTV-SAT z portem RJ-45

Warto wiedzieć: Gniazda końcowe RTV

W pomieszczeniach, w których panuje bardzo wysoki poziom wilgoci, z uwagi na lepszą ochronę kabli, zaleca się instalację właśnie gniazd natynkowych. W rezultacie często spotkać je można w przydomowych altankach, pomieszczeniach gospodarczych czy np. w chłodniach. Co więcej, zastosowanie gniazd natynkowych zalecane jest także w sytuacji, gdy pragnie się szybko i bezinwazyjnie zamocować nowe źródło poboru energii elektrycznej. Montaż gniazdka natynkowego jest bowiem znacznie łatwiejszy względem instalacji odpowiednika podtynkowego.

Zobacz także: Antena naziemna - jak wykonać montaż samemu?

Wady zastosowania gniazd natynkowych

Należy podkreślić, że gniazda natynkowe mają też swoje wady, o których warto wspomnieć. Wbrew pozorom największa wada zainstalowania gniazda natynkowego nie leży w obrębie funkcjonalności, lecz dotyczy… estetyki. Gniazdka te przez to, że wystają ze ściany, w naturalny sposób są mniej atrakcyjne pod względem wizualnym. Z tego powodu powszechnie nie są wykorzystywane ani przez deweloperów, odpowiedzialnych za budowę nowych bloków mieszkalnych, ani przez projektantów domów.

Mały prostopadłościan wystający ze ściany to także ograniczenie przestrzeni. W związku z tym nie zaleca się montażu gniazd natynkowych w tłocznych, małych i bardzo zagospodarowanych przestrzeniach. Instalacja gniazdka natynkowego ogranicza również zdolności adaptacyjne wnętrza i możliwości jego aranżacji, a w kuchni może utrudniać ustawienie położenia blatów, lodówki czy kuchenki z piekarnikiem. Inną wadą jest fakt, że do gniazdek natynkowych nie powinno się podłączać rozdzielników.

Różne rodzaje gniazd natynkowych

Podobnie jak w zakresie gniazd podtynkowych, urządzenia montowane na zewnątrz ściany można podzielić na różne rodzaje. Wyróżnić można między innymi gniazdka z klapką w szczelnej obudowie, które najbardziej pożądane są dla osób poszukujących gniazda do pomieszczenia bardzo wilgotnego. Tego typu produkty, które dodatkowo posiadają także uszczelkę zabezpieczającą, określa się mianem gniazdek hermetycznych. Istnieją także urządzenia z różną liczbą wejść, np. gniazdka natynkowe podwójne, potrójne czy poczwórne. Mogą występować w różnych wariantach kolorystycznych (czarne gniazdka natynkowe, białe, niebieskie i inne). Alternatywnym rodzajem gniazd wykorzystywanych do TV-SAT są gniazda przelotowe.

Złącze kompresyjne kątowe na przewód Triset-113

Na rynku znaleźć można też gniazda z wyrzutnikiem wtyczki, które ułatwiają jej wyjmowanie. Ponadto skutecznie uniemożliwiają wyrwanie gniazda z puszki. Niektóre produkty mogą być wyposażone w ograniczniki przepięć, które bardzo się przydają w sytuacji, gdy konieczne jest podłączenie wrażliwych sprzętów elektronicznych.

Jak można zauważyć, na rynku dostępne są przeróżne rodzaje gniazd, w tym gniazda końcowe czy gniazda podtynkowe, które można dostosować do indywidualnych wymagań i preferencji.

Gniazdka elektryczne – jakie są ich inne rodzaje?

Gniazdka elektryczne to grupa złącz, które wchodzą w skład instalacji elektrycznej. W dzisiejszych czasach niezwykle trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałoby życie bez tych elementów w naszym domu. Choć każdy z nas doskonale wie, jak wygląda gniazdko elektryczne, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele rodzajów gniazd jest dostępnych na rynku. Poza gniazdkami natynkowymi i wspomnianymi też gniazdkami podtynkowymi wyróżnia się:

  • gniazda audio i wideo,
  • gniazda telewizyjne,
  • gniazda telefoniczne i RJ45,
  • gniazda multimedialne,
  • gniazda głośnikowe,
  • gniazda światłowodowe,
  • gniazda/ładowarki USB,
  • gniazda/ładowarki indukcyjne.

Gniazdo natynkowe hermetyczne – co warto o nim wiedzieć?

Gniazdo natynkowe hermetyczne świetnie sprawdzi się w miejscach szczególnie narażonych na działanie wody. Gniazda tego typu są bardzo dobrze zabezpieczone, dzięki czemu styki są chronione przed zalaniem czy dostaniem się wilgoci. Gniazda hermetyczne wyposażone w są specjalną klapkę, którą podczas podpinania kabla wystarczy po prostu podnieść. Gniazda natynkowe hermetyczne bardzo często spotykane są w kuchniach, łazienkach, garażach, piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych oraz wszędzie tam, gdzie o zachlapania nietrudno.

Decydując się na zakup gniazda natynkowego do takiego pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy, które mogą wpłynąć na jego funkcjonalność w codziennym użytkowaniu. Najważniejszą z nich jest oczywiście liczba gniazd. Standardowym produktem jest gniazdo pojedyncze, choć mało kto się na nie decyduje. Klienci sklepów elektrycznych najczęściej wybierają potrójne lub podwójne gniazdo natynkowe, gdyż można do nich podłączyć więcej urządzeń w jednym czasie. Wśród innych kwestii, które również warto dobrze przeanalizować, znajduje się obecność uszczelki, stopień ochrony oraz uziemienie.

Stopień ochrony – jak interpretować oznaczenie gniazda natynkowego?

Gniazda natynkowe, podobnie jak inne rodzaje gniazd elektrycznych, w swoim oznaczeniu skrywają informację na temat stopnia ochrony. Można się spotkać z symbolami takimi jak IP45, IP55 i IP65. IP45 oznacza ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych za pomocą drutu, przed ciałami obcymi o średnicy większej niż 1 mm oraz przed strugą wody 12 l/min. Gniazdka IP45 to standardowe produkty, które najczęściej spotkać można w prywatnych domach. Oznaczenie IP55 wskazuje na ochronę przed tymi samymi czynnikami co IP45, lecz dodatkowo też ochronę przed pyłem, dzięki czemu gniazdka tego typu z powodzeniem mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach gospodarczych lub przemyśle. Gniazdka IP65 są najlepiej zabezpieczone ze wszystkich. Są one w 100% pyłoszczelne, dzięki czemu nic nie jest w stanie przedostać się do środka.

Udostępnij: