iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Interkomy – działanie i zastosowanie w domofonach oraz w jeździe motocyklowej

SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ 20.04.2020
interkomy--dzialanie-i-zastosowanie-w-domofonach-oraz-w-jezdzie-motocyklowej

Interkom to urządzenie komunikacyjne, które najczęściej montowane jest w budynkach, ale istnieją także interkomy przenośne używane m.in. w trakcie podróży motocyklem. Interkomy oferują możliwość nawiązania połączenia bez używania publicznej sieci telefonicznej, co przydaje się w wielu sytuacjach.

Interkomy, które należą do rodziny systemów domofonowych, to stosunkowo proste urządzenia, dzięki którym możliwe staje się nawiązanie komunikacji. Występują w różnych wersjach, wykorzystując różnego rodzaju technologie przesyłowe. Do interkomów stacjonarnych, instalowanych wewnątrz budynku, należą powszechnie dostępne domofony. Wyróżnia się także interkomy na kaski do jazdy motocyklem. W przeciwieństwie do CB radia nie umożliwiają nawiązania kontaktu ze wszystkimi użytkownikami ruchu, co jest z jednej strony wadą, z drugiej zaletą.


Interkom kasowy GENA-05 GENWAY

Co to jest interkom i do czego służy? Mechanizm działania i zastosowanie

Systemy interkomowe są złożone ze stacji abonenckich wyposażonych w mikrofony, głośniki i przyciski nawiązywania połączenia. Instalacje interkomów najczęściej mają charakter stały i stacjonarny. Łączność może być nawiązana wyłącznie w obrębie jednego systemu interkomowego. Liczba rozgałęzień przekłada się na zastosowanie i liczbę osób, które mogą skorzystać z tego rozwiązania.

Złożone, bardziej zaawansowane interkomy mają większą liczbę stacji abonenckich, a do poprawnego działania wymagają także jednostki centralnej. Nawiązywane połączenie pomiędzy stacjami przypominać może komunikowanie się za pomocą transmisji radiowej. Jeżeli chodzi o technologię transmisji sygnału dźwiękowego, to wiele zależy od konkretnego interkomu. Systemy te są bowiem bardzo różne – wiele rodzajów domofonów zalicza się do grupy interkomów (interkomy domowe). Występują również w systemach łączności powietrznej oraz wojskowej. Przy zastosowaniu przez osoby cywilne bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się interkomy bezprzewodowe montowane na kasku i służące do komunikacji m.in. podczas jazdy motocyklem. Z interkomów korzysta się też w trakcie rajdów i wyścigów samochodowych. Kierowca lub pilot komunikuje się z zespołem właśnie za pomocą interkomu rajdowego. Istnieją też interkomy kasowe.

Interkom domowy – w domofonach i nie tylko

Domowe interkomy to obecnie powszechnie używane produkty. Występują w formie domofonów instalowanych przy wejściu do klatki schodowej bloków lub przy bramkach wejściowych na posesje. Największą zaletą tych urządzeń jest łatwa obsługa i brak dodatkowych kosztów eksploatacyjnych (sygnał kierowany jest od jednej do drugiej stacji – nie korzysta się z żadnej sieci telefonicznej). Na uwagę zasługuje również bardzo łatwa instalacja. W przypadku interkomów będących domofonami stacje abonenckie najczęściej określane są unifonami. Takim też produktem jest zainstalowany wewnątrz mieszkania interkom słuchawkowy, np. dwuprzyciskowy – pozwalający na otwarcie drzwi oraz nawiązanie komunikacji, ale tylko po otrzymaniu sygnału od drugiego unifonu (przy wejściu do budynku).

Interkomy kasowe - w dobie ograniczania kontaktów bezpośrednich

Interkomy kasowe są aktualnie produktem pierwszej potrzeby. Pozwalaja na sprawna, bezkontaktową komunikację głosową między poszczegónymi osobami. Przykładowo pomiędzy kasjerem a klientem rozdzielonymi przegrodą lub ścianą. Zaletą rozwiązania jest prostota i szybkość instalacji. Do wykonania w większości przypadków bez pomocy fachowca. Zestaw interkomów kasowych składa się najczęściej z dwóch jednostek z wbudowanym głośnikiem i mikrofonem zamontowanymi po dwóch stronach stanowiska. Komunika cja przewodowa lub radiowa w zależności od typu urządzeń.  Komunikację głosową można nawiązać bez konieczności przyciskania dodatkowych klawiszy czy też przycisków ekranowych. Interkomy kasowe są szczególnie przydatne w takich miejscach jak banki, apteki, recepcje, punkt kasowe, przychodnie, punkty informacyjne itp. czyli w lokalizacjach gdzie istnieje wysokie zagrożenie zakażeniem, napadem itp.

Zobacz także: Manipulatory do systemu alarmu domowego – działanie, funkcje i rodzaje urządzeń

Udostępnij:

Zobacz także