iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Inwerter niezbędny element każdej instalacji fotowoltanicznej. Jak działa i co warto wiedzieć?

TV SAT 20.09.2019
inwerter--niezbedny-element-kazdej-instalacji-fotowoltanicznej-jak-dziala-i-co-warto-wiedziec

Inwerter z pozoru sprawia wrażenie niedużego pudełka z systemem elektrycznym w środku. Jego rola w każdej instalacji fotowoltanicznej jest jednak nieoceniona. Zastanawiając się nad położeniem paneli solarnych, konieczny jest zakup inwertera, który zadba o odpowiednią zmianę parametrów prądu.

Inwertery prądu, inaczej falowniki lub przetwornice, to urządzenia odpowiedzialne za zmianę prądu stałego w prąd naprzemienny. Ponadto inwertery zmieniają wartości częstotliwości i napięcia energii elektrycznej tak, aby wytwarzany w panelach fotowoltanicznych prąd możliwy był do wykorzystywania przez domowe urządzenia elektryczne.

Czym jest inwerter i jak działa?

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze, co można zauważyć, obserwując tak często widoczne na dachach domów panele słoneczne. Każda instalacja solarna nie obyłaby się jednak bez jednego, kluczowego urządzenia. Produktem tym jest właśnie inwerter. Zwany jest także falownikiem, falownikiem sieciowym, inwertorem sieciowym, przetwornicą lub przetwornicą wpięcia w sieć. Wszystkie wymienione nazwy są synonimami tego samego urządzenia – inwertera.

Inwerter Power Walker 1200 PSW

W fotoogniwach paneli słonecznych powstaje energia elektryczna, która nie jest odpowiednia do zasilania żadnych urządzeń domowych. Wynika to z jej odrębnych parametrów – napięcia nominalnego i częstotliwości. Pragnąc wykorzystywać zgromadzoną przez panele słoneczne energię, potrzeba inwertera, który zamienia prąd stały na prąd przemienny. Oprócz tego dostosowuje on napięcie nominalne energii elektrycznej do poziomu 230 V oraz częstotliwość do poziomu 50 Hz. W zależności od rodzaju inwertery wytwarzają prąd przemienny jednofazowy lub trójfazowy. Decydując się więc na instalację matryc fotowoltaicznych, zakup inwertera staje się po prostu konieczny.

Zobacz również: Transformator toroidalny - do czego służy?

Ważną funkcją inwerterów jest także zliczanie ilości energii elektrycznej pobieranej z instalacji fotowoltanicznych i tej, która pobierana jest z innego źródła. Dzięki temu możliwe staje się łatwe obliczenie różnicy pomiędzy energią pobieraną a wykorzystywaną energią wytwarzaną w domu.

W zakresie tego, jak działa falownik, warto dodać, że urządzenie to nie produkuje energii elektrycznej przez cały czas. Rozpoczęcie pracy następuje w sytuacji, gdy podana zostaje minimalna wartość napięcia. Siłą rzeczy podłączony do instalacji solarnej inwerter w zdecydowanej większości przypadków nie będzie aktywnie przetwarzał energii elektrycznej w nocy.

Jak wybrać inwerter i na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze falownika najważniejszą kwestią jest dopasowanie produktu do pożądanych lub już zakupionych paneli fotowoltanicznych. W tym zakresie konieczne jest sprawdzenie parametru minimalnego napięcia śledzenia MPPT. Przykładowo, panele solarne cienkowarstwowe zwykle mają napięcie MPPT rzędu 100 V. Do takiego urządzenia z zupełnością wystarczy mały inwerter. Do większych instalacji konieczny będzie jednak zakup większych przetwornic fotowoltanicznych, których wartość minimalnego napięcia śledzenia może wynosić nawet powyżej 300 V.

Moc inwertera powinna być dobierana także pod kątem szerokości geograficznej. W zdecydowanej większości przypadków panele słoneczne w Polsce przez ponad 60% czasu pracują w trybie „nominalnych warunków pracy”. Przed zakupem inwertera zawsze skrupulatnie należy zapoznać się ze wszystkimi informacjami producenta.

Warto zajrzeć: Stabilizatory napięcia

Ze względu na typ instalacji przetwornicy wyróżnić można inwertery sieciowe i niesieciowe. Pierwszy typ, zwany inaczej on-grid, został przystosowany do współpracy z siecią elektryczną w przeciwieństwie do inwerterów typu off-grid.

Stabilizator napięcia Power Walker z cyfrowym wyświetlaczem

Kluczowym parametrem przy wyborze dobrego jakościowo produktu jest sprawność inwertera. Im większe urządzenie, tym wyższy parametr jego sprawności, który maksymalnie może dochodzić do ok. 98%. Zgodnie z handlowym prawem unijnym parametr ten określany jest jako „sprawność EURO”.

Udostępnij: