iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Jak wybrać samozamykacz do drzwi?

Kontrola dostępu 25.05.2021
jak-wybrac-samozamykacz-do-drzwi

Samozamykacz, spowalniacz, samodomykacz drzwi – pod tymi nazwami możemy spotkać urządzenia, które ułatwiają korzystanie z różnych przejść zabezpieczonych drzwiami. Jak działają i gdzie warto je zainstalować? W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat urządzenia, jakim jest samozamykacz do drzwi.

W dobie nowoczesnych technologii trudno znaleźć coś, co mogłoby nas jeszcze zaskoczyć. Jednak jest kilka urządzeń, których prostota i jednoczesna funkcjonalność naprawdę zachwycają. Takim urządzeniem jest właśnie samozamykacz do drzwi.

Samozamykacz do drzwi to urządzenie, które sprawdzi się w często używanych przejściach. Tam, gdzie ruch jest duży, spowalniacz będzie ułatwiał użytkowanie drzwi, a oprócz tego przedłuży żywotność okuć. Samozamykacze drzwi, jak sama nazwa wskazuje, samoczynnie domykają drzwi, furtki, bramki lub inne elementy konstrukcyjne tego typu po każdorazowym ich otwarciu. Co ciekawe, w tym rozwiązaniu siła napędowa pochodzi od człowieka. Jest ona wyzwalana podczas otwierania skrzydła drzwi, a tym samym sprężania sprężyny domykacza.

Co to jest samozamykacz do drzwi i jak działa?

Zasada działania spowalniaczy do drzwi nie jest skomplikowana. Konstrukcja akcesorium opiera się na prostej mechanice i hydraulice. Samozamykacz do drzwi wykorzystuje siłę, którą włożyliśmy w otwarcie drzwi, do tego, aby je powoli zamknąć. Dzięki temu unika się trzaśnięć spowodowanych przeciągami lub zbyt szybkim zamykaniem drzwi. 

Jednocześnie samodomykacze chronią przed utratą ciepła z pomieszczenia. Zamykają się samoistnie, więc nikt z przechodzących nie pozostawi ich otwartych lub niedomkniętych. Instalacja samozamykacza jest więc inwestycją, która pozwala obniżyć koszty ogrzewania w budynku. Najczęściej spowalniacze do drzwi spotkamy w obiektach użyteczności publicznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować je również w domu prywatnym. 

Podsumowując, samozamykacz do drzwi świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie natężenie ruchu jest bardzo duże. Dzięki temu urządzeniu drzwi zamkną się od razu za wchodzącą osobą, czego korzyści będą najbardziej odczuwalne w chłodniejszych okresach roku.

Rodzaje samozamykaczy do drzwi i ich zastosowanie

W ofercie producentów samozamykaczy znajdziesz różnego typu urządzenia. Różnią się one głównie zastosowaniem oraz funkcjonalnościami. Aby wybrać odpowiednie, warto zapoznać się z charakterystyką każdego z dostępnych rozwiązań. 

Samozamykacz do drzwi zewnętrznych

Masa drzwi wejściowych sprawia, że ich zamykanie wymaga użycia nieco większej siły. Z tego powodu, wybierając samodomykacz do drzwi wejściowych, sięgamy po rozwiązania oferujące większą moc. Warto też pamiętać, że takie samozamykacze powinny być kompatybilne z systemem alarmowym i przeciwpożarowym. Co więcej, samozamykacz do drzwi wejściowych powinien odznaczać się większą wytrzymałością i solidnością konstrukcji niż inne rodzaje tego urządzenia. To ze względu na to, że jest on narażony na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Samozamykacz sprężynowy

To podstawowe rozwiązanie, które pozwala na regulację siły i tempa, w jakim drzwi będą się zamykać. Warto rozważyć zakup samozamykacza wyposażonego w zabezpieczenie przeciwwiatrowe. Dzięki temu podczas przeciągów unikniemy trzaskania drzwiami. 

Samozamykacz drzwi ze szkła

Szkło to materiał, który doskonale wygląda we wnętrzach. Niestety łatwo o jego uszkodzenie. Szklane drzwi mogą popękać np. podczas trzaśnięcia spowodowanego przeciągiem. Dlatego należy wyposażyć je w samozamykacz, który będzie stanowił zabezpieczenie przed przypadkowym uszkodzeniem lub działaniem czynników naturalnych. 

Samozamykacz do drzwi przesuwnych

Samodomykacz do drzwi przesuwnych to forma blokady montowana na prowadnicy, zabezpieczająca przed niekontrolowanym zamknięciem drzwi. Stosuje się ją nie tylko w przesuwnych drzwiach tarasowych, lecz także w zabudowach meblowych. Modne obecnie duże przeszklenia wymagają zastosowania samodomykaczy. To ważne dla komfortu użytkowania – duże drzwi ze szkła są ciężkie. Jednocześnie samozamykacz drzwi przesuwnych wspiera bezpieczeństwo i energooszczędność budynku. Urządzenie, jakim jest spowalniacz do drzwi przesuwnych to gwarancja wielu funkcjonalności, których korzyści będą zauważalne niemalże od razu. Taki samodomykacz drzwi przesuwnych to rozwiązanie, którym z całą pewnością warto się zainteresować. 

Srebrny samozamykacz nawierzchiowy do drzwi z ramieniem firmy ASSA ABLOY

Jak wybrać samodomykacz do drzwi?

Parametry urządzenia uzależnione są od rodzaju drzwi, ich masy i rozmiaru. Do drzwi z drewna używa się innych samozamykaczy niż do modeli ze szkła. Kolejna ważna cecha to maksymalny kąt otwarcia – mogą otwierać się do kąta 180 stopni lub tworzyć znacznie mniejszy kąt. Spowalniacz zastępuje blokadę, więc podczas otwierania nie musisz się obawiać, że klamka będzie obijać ścianę. 

Samodomykacz drzwi można montować na dwa sposoby – nawierzchniowo lub wewnętrznie. Urządzenie schowane w skrzydle jest droższe, ale nie zaburza estetyki. Wybierając samozamykacz do drzwi zewnętrznych, zwróć uwagę na to, czy spełnia on normy europejskie oraz czy nie zakłóci pracy mechanizmów antywłamaniowych. Spowalniacze sprawdzają się w domach jednorodzinnych, zwłaszcza tam, gdzie są dzieci lub zwierzęta. Warto je zainstalować dla bezpieczeństwa i energooszczędności.

Samozamykacze do drzwi zewnętrznych oraz inne rodzaje tych urządzeń są obecnie bardzo rozpowszechnione na rynku, a więc nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego modelu. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w samozamykacz marki Assa Abloy lub Geze.

Samozamykacze ramieniowe – najpopularniejszy rodzaj dostępny na rynku

Jak już wcześniej wspomniano, na rynku znaleźć można wiele typów samozamykaczy drzwi, jednak najpopularniejszym z nich bez wątpienia jest samozamykacz drzwi ramieniowy. Z pewnością każdy z nas spotkał się z tym rozwiązaniem przynajmniej raz w życiu. Ich bardzo dużą zaletą jest prostota działania i niezawodność. Dostępne są w różnych przedziałach cenowych – a więc każdy bez problemu znajdzie coś na miarę swojego budżetu.

Funkcja blokady i funkcja ograniczonego rozwarcia w samozamykaczach do drzwi

Nowoczesny samozamykacz do drzwi może być wyposażony w funkcję blokady oraz w funkcję ograniczonego rozwarcia. Pierwsza z nich jest doceniana przede wszystkim przez właścicieli restauracji, sklepów i magazynów. Dzięki funkcji blokady, możliwe jest chwilowe wstrzymanie pracy samodomykacza, np. na czas przyjmowania dostawy. Drzwi pozostają w ustalonym kącie, przez co przejście poszczególnych osób jest w pełni swobodne. Funkcja ograniczonego rozwarcia pozwala określić maksymalny kąt uchylenia drzwi, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko uszkodzenia skrzydła np. podczas bardzo silnego podmuchu wiatru.

Zobacz również: Kontaktron magnetyczny - co to i do czego służy?

Udostępnij: