System monitoringu opiera się nie tylko na kamerach, lecz także urządzeniach do odtwarzania obrazu. Monitor CCTV stanowi więc jeden z niezbędnych elementów systemu telewizji dozorowej. Czym różni się profesjonalny monitor do kamer IP od telewizora lub monitora komputerowego?
Przy dokonywaniu wyboru monitora do kamer pracujących w systemie CCTV często pada pytanie: model dedykowany do monitoringu czy rozwiązanie budżetowe?
Monitor do systemu CCTV służy do prowadzenia obserwacji w czasie rzeczywistym i odtwarzania nagrań zarejestrowanych na dyskach. Wysokiej jakości obraz, który utrwalają kamery megapikselowe, wymaga zastosowania odpowiednich odbiorników.
Jakie cechy monitora do CCTV są najistotniejsze?
W przypadku gdy system monitoringu pracuje na nowoczesnych kamerach IP, duże znaczenie będzie miała rozdzielczość monitora. Najlepszym wyborem dla kamer FullHD będzie monitor, który obsługuje standard 4K. Wysoka rozdzielczość daje możliwość dostrzeżenia nawet najdrobniejszych szczegółów na nagraniu.
Rozbudowany monitoring CCTV wymaga zastosowania monitora nie tylko o wysokiej rozdzielczości, lecz także dużej przekątnej. Wówczas podgląd obrazu z kilku czy nawet kilkunastu kamer jednocześnie jest zdecydowanie łatwiejszy i skuteczniejszy. Nie bez znaczenia jest również proporcja wyświetlanego obrazu. Kamery IP z przetwornikami megapikselowymi rejestrują obraz w proporcji 16:9. W przypadku systemu opartego na takich kamerach konieczny jest zakup monitora panoramicznego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku monitoringu ze starszymi kamerami – przetwornik warunkuje tu wykorzystanie monitora o proporcjach 4:3. Jeśli zaś chodzi o wielkość monitora do CCTV, przekątna uzależniona jest od stopnia rozbudowania systemu. Im więcej kamer, tym większy monitor jest potrzebny, aby obserwacja była skuteczna. Systemy składające się z wielu kamer, pracujące w budynkach o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa, wymagają instalacji tzw. TV Wall.
Profesjonalny monitor do kamer IP czy może telewizor?
W zależności od specyfiki systemu monitoringu wykorzystuje się cztery rozwiązania: profesjonalny monitor do CCTV, telewizor panoramiczny, standardowy monitor komputerowy lub urządzenia mobilne.
Podstawową różnicą między profesjonalnym monitorem a znacznie tańszym modelem komputerowym jest budowa matrycy. W profesjonalnym monitorze do kamer IP matryca jest przystosowana do wyświetlania obrazu statycznego i ciągłej pracy. Do zalet tego rozwiązania zalicza się przedłużona żywotność matrycy i większa odporność na działanie czynników zewnętrznych (w tym zniszczenia mechaniczne). Te cechy sprawiają, że rozwiązanie profesjonalne jest praktyczniejsze od budżetowego. W monitorach LCD po kilku latach ciągłej pracy piksele wypalają się i konieczny jest zakup nowego odbiornika.
Przyjmuje się, że jeśli monitor pracuje dłużej niż 8–9 godzin na dobę przez wiele lat, wówczas zakup budżetowego sprzętu jest mniej opłacalny. Monitory profesjonalne to rozwiązanie do rozbudowanych systemów, przy których osoba nadzorująca pracuje przez całą dobę.
Modele profesjonalne zostały wyposażone w większą liczbę wejść VGA i HDMI. Co więcej, mają wbudowane głośniki – to kolejny element, którym różnią się od monitorów komputerowych. W tym przypadku alternatywą jest instalacja telewizora 4K z wbudowanym systemem audio.
Monitor do administrowania systemem telewizji dozorowej jest konieczny w obiektach komercyjnych i przemysłowych oraz monitoringach miejskich. Profesjonalne modele są droższe od sprzętów marketowych, jednak w tym przypadku płaci się za wysoką wydajność i żywotność odbiornika. W mniej wymagających systemach oraz domowym monitoringu IP taki wydatek nie jest konieczny. Wystarczą tańsze rozwiązania i posiadany już sprzęt do odtwarzania multimediów. Tego typu rozwiązania są dziś powszechne i pozwalają na podgląd obrazu z kamer z dowolnego miejsca na ziemi. Wystarczy urządzenie mobilne, które zastąpi monitor do kamery IP, np. smartfon, tablet lub laptop z dostępem do Internetu i odpowiednią aplikacją.
Zobacz również: Czym się kierować przy wyborze monitoringu bezprzewodowego?