iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Jaki wybrać router do monitoringu? Jakie jest jego zastosowanie i czy zawsze trzeba go mieć?

SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ 30.09.2020
jaki-wybrac-router-do-monitoringu-jakie-jest-jego-zastosowanie-i-czy-zawsze-trzeba-go-miec

Routery w systemach monitoringu wykorzystywane są przede wszystkim do obsługi tych kamer, które wysyłają dane poprzez sieć, a nie poprzez kabel, czyli w sposób analogowy. Monitoring sieciowy jest coraz bardziej popularny, ale czy to oznacza, że zawsze należy zaopatrzyć się w router Wi-Fi?

Router sieciowy sprawdza się w systemach monitoringu Wi-Fi. Przy wyborze routera do monitoringu warto sprawdzić jego parametry. Kluczowe są rodzaje portów routera, determinujące obsługiwanie lub brak obsługiwania szybkich łączy (np. LTE lub sieć szerokopasmowa).

Kupno routera do monitoringu W-Fi

Routery to urządzenia sieciowe służące do łączenia różnych sieci komputerowych i urządzeń, które pracują w ich obrębie. Produkt ten najczęściej kojarzy się z niewielkich rozmiarów skrzynką, zwykle czarnego lub innego ciemnego koloru. Zdecydowana większość użytkowników internetu posiada takie urządzenie w domu i w biurze. Podstawowym zadaniem routera jest obsługa i konfiguracja przypisanej sieci Wi-Fi, do której użytkownik może się podłączyć. W jej obrębie można przesyłać dane – np. z komputera do komputera. To właśnie ta ostatnia funkcja powoduje, że routery często bywają niezastąpione do obsługi wideorejestratorów cyfrowych, które przekazują zarejestrowane pliki wideo poprzez sieć.

Router WiFi LANBERG AC1200

Czy zakup routera do monitoringu jest konieczny? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W analogowych systemach telewizji przemysłowej routery w ogóle nie są wykorzystywane – dane transmitowane są poprzez tzw. kable transmisyjne, najczęściej do rejestratora zarządzającego pracą całego systemu monitoringu. Inaczej jest w przypadku kamer Wi-Fi. Aby więc mieć pewność, czy dana kamera będzie wymagała do pracy routera Wi-Fi, każdorazowo konieczne będzie dokładne sprawdzenie parametrów i charakterystyki danego wideorejestratora.

Jaki router do kamer Wi-Fi wybrać? Najważniejsze aspekty

Wbrew pozorom router routerowi nierówny. Różnice widoczne są na płaszczyźnie wielu parametrów. Zanim jednak się je oceni i porówna, warto przede wszystkim sprawdzić, jakie rodzaje portów obsługuje dane urządzenie.

Najpopularniejszym i jednocześnie standardowym portem jest ADSL/VDSL. Port zapewnia podłączenie RJ-11. Obecnie większość routerów wyposażonych jest także w port RJ-45. Umożliwia on podłączenie do routera charakterystycznego, białego kabla ethernetowego z czerwoną, plastikową końcówką. Współcześnie wejście to służy także do obsługi łączy szerokopasmowych, dlatego jest bardzo istotne, aby wybierany do monitoringu router je posiadał. Ostatecznie warto zwrócić uwagę, czy router ma wbudowany modem GSM, który pozwala na obsługę sieci LTE. Taki rodzaj łącza zapewni maksymalną prędkość działania całego systemu. To bardzo ważny parametr zwłaszcza wtedy, gdy pragnie się stworzyć system monitoringu Wi-Fi składający się z wielu kamer. Jeżeli wszystkie na bieżąco będą przesyłały do centrali alarmowej (lub bezpośrednio na dysk twardy systemu) rejestrowane pliki wideo, to szybkość transmisji danych staje się niezwykle ważna.

Szybkość internetu, na którą wpływa pośrednio rodzaj posiadanego routera, to ważny parametr dla całego systemu monitoringu. Tym bardziej staje się istotny, jeżeli pragnie się na bieżąco mieć podgląd do kamer. To właśnie od prędkości łącza w największej mierze zależeć będzie to, czy podgląd ten będzie całkowicie płynny, czy będą występowały przerwy.Innym ważnym aspektem przy wyborze routera Wi-Fi do kamer monitoringu jest liczba możliwych kanałów sieciowych z indywidualnych kluczem IP. W zaawansowanych urządzeniach możliwe jest bowiem podłączenie wszystkich kamer do jednego routera tak, by działały zgodnie, ale by każdy wideorejestrator funkcjonował odrębnie. Dzięki tej opcji zyskuje się możliwość nadania każdej z kamer osobnych adresów IP, a co za tym idzie – można skutecznie zwiększyć jej bezpieczeństwo i zmniejszyć podatność na ewentualne działania sabotażowe.

Przeczytaj również: Kamery wewnętrzne- rodzaje i co warto o nich wiedzieć?

Udostępnij:

Zobacz także