O popularności systemów monitoringu wizyjnego nie trzeba wiele pisać. Nie ma w zasadzie osoby, która nie zdawałaby sobie sprawy z korzyści oraz zalet tych systemów. Poczynając od aspektów związanych z bezpieczeństwem i na dodatkowych aspektach typowo użytkowych jak obserwacja dzieci i zwierząt domowych kończąc. Na rynku bez problemu można nabyć gotowe zestawy, jak również poszczególne komponenty, aby taki system sprawnie zbudować.
Dla wielu osób pozostaje jednak dylemat jaką kamerę wybrać i gdzie ją zamontować.
1. Kamery przewodowe lub bezprzewodowe
Pierwszy, bardzo istotny podział gdzie przyszły użytkownik może podjąć decyzję w jaki sposób przesłać sygnał z kamery do rejestratora lub monitora.
Oba sposoby mają swoje wady i zalety. W przypadku transmisji kablowej niewątpliwą zaletą jest pewność i stabilność sygnału. Dopóki nie uszkodzimy kabla system będzie działał. Pogoda czy temperatura nie będą miały wpływu na jakość sygnału. Z drugiej strony kabel trzeba będzie położyć czyli wymagane są prace elektryczno-budowlane.
W przypadku systemu radiowego montaż będzie szybki i bezproblemowy, ale o wysokiej stabilności sygnału niestety możemy zapomnieć. Zmiana wilgotności, zakłócenia od innych urządzeń elektrycznych i pracująca sieć komputerowa wi-fi może skutecznie zakłócić obraz a nawet zupełnie go wytłumić.
2. Kamera z promiennikiem podczerwieni lub bezZestaw kamera + promiennik podczerwieni jest niezwykle wygodnym a przez to popularnym typem kamery stosowanej w systemach monitoringu wizyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest niezależność takiego punktu kamerowego od oświetlenia.
W sytuacji kiedy brakuje światła na planie, kamera włącza promiennik i skutecznie doświetla scenę obserwacyjną. Wadą tego typu rozwiązania jest brak koloru po załączeniu podczerwieni dlatego w sytuacji gdy informacja o kolorze jest istotna należy rozważyć zastosowanie kamery bez promiennika i wyposażyć instalację w dodatkowe oświetlenie. Może to być przykładowo lampa wyzwalana czujnikiem ruchu.
Warto również zwrócić uwagę na elementy występujące na planie. Jeśli są blisko kamery a dodatkowo są jasne (np. biała ściana) to trzeba liczyć się z oślepieniem kamery po uruchomieniu promiennika. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zastosować kamerę bez promiennika i dodatkową lampę.
3. Obudowa kulista czy tulejowa
Jest to kolejny dylemat, przed którym często staje przyszły użytkownik systemu monitoringu. Sama elektronika, układ optyczny i funkcje kamery zazwyczaj są bardzo podobne w obu typach. Przyszły użytkownik powinien jednak brać pod uwagę przede wszystkim poniższe wady i zalety rozwiązań.
Obudowa kulista jest bardziej dyskretna, zazwyczaj wandaloodporna oraz łatwiejsza w montażu na suficie lub podcieniu. Dodatkowo z uwagi na jej kształt, potencjalny intruz nie jest w stanie w prosty sposób określić kierunku obserwacji. Natomiast obudowa tulejowa jest zdecydowanie lepiej widoczna (doskonały walor prewencyjny!) a dodatkowo łatwiejsza w montażu na ścianie, słupach lub wysięgnikach.
Niniejszym informujemy, iż pobranie faktury korygującej w formie elektronicznej przez Klienta poprzez kliknięcie w link "Tak potwierdzam", jest równoznaczne z potwierdzeniem przez Klienta otrzymania przedmiotowej faktury. Dziękujemy i zapraszamy do ewentualnego kontaktu pod numerem22 295 06 06.