iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Kamera termowizyjna – co warto wiedzieć o kamerach do monitoringu na podczerwień?

CCTV 14.11.2019
kamera-termowizyjna--co-warto-wiedziec-o-kamerach-do-monitoringu-na-podczerwien

Kamery termowizyjne działają w zupełnie inny sposób niż klasyczne kamery do monitoringu. To urządzenia, które wysyłają wiązkę promieniowania podczerwonego skanującego obszar znajdujący się przed nimi. W związku z tym kamery na podczerwień IR mogą być stosowane w każdych warunkach.

Kamera termowizyjna rejestruje obraz za pomocą fal podczerwieni, dzięki czemu jest niezwykle skuteczna bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Kamery do monitoringu na podczerwień IR są jednak urządzeniami bardzo zaawansowanymi i droższymi, dlatego zwykle nie są wybierane do monitoringu np. domu jednorodzinnego.

Historia, sposób konstrukcji i działania kamer termowizyjnych IR

Kamery termowizyjne do działania wykorzystują zjawisko niewidzialnego promieniowania podczerwonego. Pod względem fizycznym można powiedzieć, że opierają się na tzw. detekcji fal elektromagnetycznych, których zakres oscyluje między 7 a 14 µm (daleka podczerwień). Sposób rejestrowania opiera się na analizie promieniowania przechodzącego przez soczewkę kamery termowizyjnej. Źródłem rejestrowanego przez te urządzenia promieniowania są wszystkie ciała fizyczne, które emitują promieniowanie i których temperatura przekracza wartość zera bezwzględnego. Przykładowo, ludzkie ciało emituje standardowo promieniowanie o temperaturze ok. 300 stopni powyżej zera bezwzględnego.

Promiennik podczerwieni (oświetlacz) o średnim zasięgu firmy OPTIVA

Początki rozwoju technologii podczerwieni sięgają samego końca XVIII wieku, kiedy to w 1800 roku angielski astronom sir William Herschel odkrył „promieniowanie niewidzialne” – później określone jako podczerwone. Prace nad tą technologią rozwinęły się na skutek wojen światowych pierwszej połowy XX wieku. W trakcie I wojny światowej zastosowano detektory podczerwieni w celu wykrywania pozycji nadlatujących samolotów wroga. W zbliżonych względem współczesnych form kamery termowizyjne na podczerwień na masową skalę produkowane i stosowane są dopiero od początku lat 90. XX wieku. Od tego czasu szybko znalazły się w kręgu zainteresowań służb mundurowych oraz takich gałęzi gospodarki jak branża medyczna, sektor budowlany, a także górnictwo. Stosowane są również w pożarnictwie i instalacjach przemysłowych. Kolejnym zastosowaniem jest monitoring prywatny instalowany w domu w celu zabezpieczania nieruchomości. Stosuje się również tzw. promienniki podczerwieni, które świetnie nadają się do zastosowania w systemach CCTV.

Kamery termowizyjne do systemów monitoringu

Kamery na podczerwień należą do grupy znacznie bardziej zaawansowanych wideorejestratorów w porównaniu do klasycznych kamer monitoringu. Aby móc z nich korzystać, konieczne jest nauczenie się odpowiedniego kalibrowania kamery tak, aby naturalne źródła promieniowania (np. słońce) nie zakłócały sposobu działania tych urządzeń. W związku z powyższym zastosowanie kamer termowizyjnych w zakresie systemów zabezpieczeń najczęściej ogranicza się do wykorzystywania przemysłowego. Produkty te instalowane są w halach, magazynach, centrach logistycznych i powierzchniach biurowych. Istnieje jednak możliwość zakupu kamery termowizyjnej do domu jednorodzinnego. Chociaż są to zwykle znacznie droższe produkty względem tradycyjnych kamer, mają swoje indywidualne zalety. Główną korzyścią jest całkowita niezależność działania kamery od warunków atmosferycznych. O ile tylko soczewka kamery nie będzie zakryta, wideorejestrator zewnętrzny będzie funkcjonował tak samo sprawnie w trakcie zamieci śnieżnej czy deszczu, jak w pogodny dzień.

Warto przeczytać: Systemy Termowizyjne do inteligentnego budynku

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery termowizyjnej na podczerwień?

Przed zakupem kamery na podczerwień warto zwrócić uwagę na jej funkcje. Istotny jest współczynnik emisyjności i temperatury odbitej. Poza tym dobrze, jeśli urządzenie ma możliwość ręcznej korekcji rozpiętości i poziomów temperatur. Zaawansowane kamery termowizyjne mają funkcję identyfikowania wilgotności względnej i wad izolacji budynków, przez co pomiar staje się jeszcze dokładniejszy. W zakresie sposobu transmisji danych warto rozważyć zakup kamery termowizyjnej Wi-Fi IP, która będzie wysyłała nagrywany obraz poprzez połączenie bezprzewodowe.

Zobacz również: Kamera do monitoringu zewnętrznego - jak wybrać?

Udostępnij:

Zobacz także