Kamery wewnętrzne umożliwiają monitoring domu za pomocą laptopa, komputera lub smartfona. Te zaawansowane i nowoczesne urządzenia mogą wysyłać powiadomienia w trakcie wykryciu ruchu oraz zapisywać filmy i zdjęcia na karcie SD. Co warto o nich wiedzieć?
Kamery monitorujące to niezwykle ważne urządzenia, które umożliwiają ochronę i obserwację domu podczas naszej nieobecności. Kamera wewnętrzna nie kosztuje wiele, a zapewnia duże bezpieczeństwo przez całą dobę. Jakie są rodzaje kamer wewnętrznych?
Czym jest kamera wewnętrzna WiFi IP?
Kamera wewnętrzna IP z modułem WiFi to sprzęt kompatybilny ze smartfonem lub komputerem. Takie urządzenie umożliwia przesyłanie obrazu na żywo poprzez sieć IP. Kamery wewnętrzne IP i WiFi różnią się od siebie nie tylko pod kątem wizualnym, ale również parametrycznym. Kamery mogą nagrywać filmy o różnej rozdzielczości zarówno w dzień, jak i w nocy. Niektóre modele są mobilne, dlatego można przenosić je w dowolne miejsce w domu. Jest to szczególnie popularne rozwiązanie w przypadku ochrony dzieci lub seniorów.
Na rynku są również dostępne kamery wodoodporne (np. kamery inspekcyjne), które można umieścić na przykład na tarasie lub na ganku. Ważne, aby kamera wewnętrzna nie sprawiała kłopotów pod kątem konfiguracji i transmisji obrazu. Opóźniony obraz z kamery może bowiem przyczynić się do zbyt wolnej reakcji na różne wydarzenia. Kamery wewnętrzne powinny nagrywać czytelny obraz zwłaszcza nocą, co zwiększy bezpieczeństwo mienia i mieszkańców domu.
Warto przeczytać: Na co zwrócić uwagę, wybierając kamery przemysłowe?
Jakie są rodzaje kamer wewnętrznych?
Można wyróżnić kamery zewnętrzne bezprzewodowe oraz przewodowe. W trakcie wyboru takiego urządzenia należy dokładnie zastanowić się, na którym z tych sprzętów zależy nam bardziej. Najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących uniknąć okablowania są kamery bezprzewodowe, które można przestawiać w dowolnym momencie. Z kolei do ochrony zewnętrznej części domu wybiera się zazwyczaj urządzenia przewodowe.
Zobacz również: Rodzaje kamer do monitoringu
Oprócz standardowych kamer nagrywających obraz na wprost siebie można jeszcze wyróżnić urządzenia obrotowe oraz szerokokątne, które dają możliwość sterowania ręcznego bądź automatycznego.
Funkcje kamer wewnętrznych
Najważniejszą funkcją kamer obrotowych jest oczywiście bieżąca możliwość kontroli tego, co dzieje się w naszym domu. Nowoczesne urządzenia mają również funkcję uruchomienia alarmu i automatycznego wykonywania zdjęć w trakcie ruchu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez różnych producentów jest funkcja wysyłania powiadomień poprzez e-mail lub drogą SMS-ową w trakcie wykrycia niepożądanej aktywności.
Kamery wewnętrzne możemy sterować za pomocą aplikacji instalowanych w smartfonach, co jest niezwykle wygodne w trakcie pobytu poza domem. Użytkownik może podglądać obraz na bieżąco nawet w nocy, dzięki promiennikom podczerwieni. Z kolei wbudowany mikrofon i głośnik pozwalają kontrolować np. płacz dziecka.
Jaką kamerę wewnętrzną warto wybrać?
Istnieją różne rodzaje kamer WiFi IP. Jeżeli zależy nam na nadzorze dziecka lub osoby starszej, warto zdecydować się na kamerę z trybem nocnym wyposażoną w diody IR. Ważną funkcją jest również detektor ruchu wychwytujący nietypowe i niestandardowe wydarzenia w przestrzeni, którą obejmuje kamera. Taka funkcja przyda się szczególnie w trakcie nieobecności mieszkańców w domu. Ważne jest, aby w pakiecie z detektorem pojawiła się funkcja powiadomień SMS lub e-mail. Poza tym system kamery wewnętrznej powinien być prosty w instalacji i obsłudze, tak aby użytkownik mógł samodzielnie przygotować urządzenie do pracy. Kamery wewnętrzne różnią się między sobą również pod kątem finansowym. Na cenę wpływają między innymi dodatkowe wyposażenie i funkcjonalność kamery oraz zastosowanie urządzenia. Urządzenia wewnętrzne są zwykle tańsze od zewnętrznych, a cena pierwszych może wynosić około 200 zł. Kamery, które kosztują 1000 zł i więcej, mają zazwyczaj funkcje, które niekoniecznie przydadzą się w zastosowaniu prywatnym do ochrony domu i mieszkania.