iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Kamery obrotowe PTZ – sposób działania i zastosowanie

CCTV 13.01.2020
kamery-obrotowe-ptz--sposob-dzialania-i-zastosowanie

Kamery obrotowe wyróżniają się funkcją sterowania w pionie i w poziomie. Mogą być umieszczane wewnątrz budynków (kamery obrotowe wewnętrzne), jak i poza nimi (kamery zewnętrzne). Produkty z funkcją PTZ mogą być sterowane manualnie lub automatycznie, gwarantując szeroki stopień funkcjonalności.

Kamery obrotowe PTZ to urządzenia, które umożliwiają sterowanie podglądem zazwyczaj w dowolny sposób. Operator kamery obrotowej może bowiem przybliżyć obraz, oddalić czy skierować w stronę poziomą lub pionową. Produkty te występują zarówno w wersjach przeznaczonych do stosowania na zewnątrz, jak i wewnątrz. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na sposób przesyłu danych i zasilania (np. kamery obrotowe Wi-Fi, IP czy PoE).

Kamery obrotowe – co to znaczy, że kamera ma funkcję PTZ?

Na rynku zabezpieczeń wyróżnia się szereg różnego rodzaju kamer do monitoringu domowego i przemysłowego (CCTV). Ze względu na kryterium rodzaju konstrukcji można wymienić m.in. kamery blokowe (np. tubowe), kamery kopułowe (kopułkowe) i kamery obrotowe PTZ. To ostatnie określenie często bywa jednak niezrozumiałe. Jest to skrót z języka angielskiego (pan-tilt-zoom), oznaczający kamerę z funkcją obrotu – zazwyczaj zarówno w pionie, jak i w poziomie. Podobnie jak inne rodzaje produktów, można wyróżnić:

Kamera obrotowa PTZ pozycjonująca firmy Hikvision

Kamery PTZ (najczęściej szybkoobrotowe, choć zdarzają się też modele wolnoobrotowe) stosowane są w systemach telewizji dozorowej. Powszechnie wykorzystywane są przez firmy, które chcą zabezpieczyć swój sklep, magazyn lub halę, ale coraz częściej interesują się nimi także osoby poszukujące urządzeń do monitoringu domu lub mieszkania.

Główne zalety i zastosowanie kamer obrotowych PTZ

Kierunek patrzenia w kamerach obrotowych PTZ może być sterowany manualnie lub wyznaczany poprzez programowalny automat. Głównym atutem odróżniającym przedstawiane produkty od innych alternatyw jest swoboda w zakresie podglądu otoczenia. Podczas sterowania ręcznego operator ma możliwość dowolnego oddalania i powiększania obrazu. Może przenieść „oko” wideorejestratora na jakikolwiek inny element – zarówno w układzie wertykalnym, jak i horyzontalnym. Z tego powodu monitoring tego typu odnajduje zastosowanie w centrach handlowych oraz przestrzeni miejskiej. Operatorzy na bieżąco obserwują rejestrowane otoczenie, a w przypadku wykrycia niepożądanych zjawisk alarmują, adekwatnie, ochronę lub policję.

System kamery mobilnej iCAM-PowerHD firmy Hikvision

Sposób przenoszenia sygnału i zasilanie – kamery obrotowe Wi-Fi, IP, analogowe i PoE

Wybierając jakąkolwiek kamerę, należy zwrócić uwagę na sposób zasilania i transmitowania danych. W tym zakresie można wyróżnić kamery obrotowe Wi-Fi, IP, analogowe oraz najnowocześniejsze, działające w technologii PoE. Pierwsze dwa rodzaje są bardzo podobne – obydwa wideorejestratory wykorzystują sieć Wi-Fi do transmisji danych. Często pozwalają na sterowanie ustawieniami w sposób zdalny, np. poprzez aplikację na telefon. Do każdego z tych urządzeń musi być podłączony kabel zasilający, a do kamery IP obrotowej, także kabel ethernetowy. Kamery analogowe przekazują dane w klasyczny sposób, wobec czego konieczne jest zamontowanie kabla analogowego i poprowadzenie go do centrali systemu. Często ze względu na niższą cenę wybierane są przez osoby, które potrzebują bardzo dużej liczby urządzeń. Interesującą alternatywą do wszystkich powyższych rodzajów są kamery obrotowe PoE, zgodnie z nazwą wykorzystujące technologię Power over Ethernet. Głównym atutem w tym rozwiązaniu jest brak konieczności prowadzenia okablowania zasilającego. Standard PoE umożliwia bowiem przesył zarówno danych, jak i prądu elektrycznego poprzez kabel ethernetowy. Co więcej, podczas zakupu wielu kamer, rozwiązanie to może przynieść oszczędności.

Zobacz także: Czym kierować się podczas wyboru kamery przemysłowej?

Udostępnij:

Zobacz także