iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Kamery termowizyjne – jako świetna technologia do bezkontaktowego pomiaru temperatury w dobie epidemi koronawirusa

SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ 21.04.2020
kamery-termowizyjne-jako-swietna-technologia-do-bezkontaktowego-pomiaru-temperatury-w-dobie-epidemi-koronawirusa

Kamery termowizyjne są urządzeniami pomiarowymi, które znajdują szerokie zastosowanie – zarówno w ochronie obiektów jako nowoczesny monitoring, jak i w wielu różnych branżach. Zaletą jest także ogromna skuteczność detekcji monitoringu termowizyjnego wykrywającego obiektyw emitujące ciepło.

Wybierając monitoring do biura, domu lub mieszkania, najczęściej sprawdza się klasyczne rozwiązania oparte na kamerach pracujących w świetle widzialnym. Monitoring termowizyjny jest zaawansowaną formą detekcji i ochrony gdzie system jest w stanie wykryć każdy obiekt emitujący ciepło czyli niewidzialną dla nas podczerwień. Obserwowany od kilku lat spadek cen kamer termowizyjnych przekładają się na wyższą dostępność tego typu produktów. Przy wyborze kamery należy zwrócić uwagę na szereg parametrów, w tym m.in. rozdzielczość obrazu, funkcje analizy obrazu i zakres mierzonych temperatur.


Kamera bi-spektralna kopułkowa DS-2TD1217-3/V1 HIKVISION

Czym jest kamera termowizyjna? Jak działa?

Mechanizm działania kamer termowizyjnych bazuje na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego. W najprostszym ujęciu można powiedzieć, że tak, jak standardowa kamera rejestruje światło widzialne, tak kamera termowizyjna rejestruje inny wskaźnik – ciepło emitowane przez obiekt czyli niewidzialną dla nas podczerwień.

Każde ciało, którego temperatura bazowa wynosi powyżej zera bezwzględnego, emituje promieniowanie podczerwone. Inaczej mówiąc, każdy człowiek jest źródłem promieniowania podczerwonego.

Monitoring wizyjny w postaci kamer termowizyjnych skutecznie wykorzystuje tę właściwość, stając się świetnym sposobem na zabezpieczenie mienia i nieruchomości. Kamera termiczna „bada” przestrzeń wyłącznie pod kątem temperatury. Robi to wykorzystując specjalne przetworniki zwane bolometrami.
Ze względu na taki mechanizm działania monitoring termowizyjny używany jest do bezkontaktowego pomiaru temperatury. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Urządzenia termowizyjne mierzą temperaturę w kotłach i grzejnikach centralnego ogrzewania, mogą zweryfikować straty cieplne budynku lub uszkodzenie linii energetycznych. Używane są do badań naukowych i dokonywania innego rodzaju pomiarów. M.in. popularny ostatnio pomiar temperatury ciała.

Jak wybrać kamerę termowizyjną i na co zwrócić uwagę?

Stając przed wyborem monitoringu termowizyjnego, trzeba sprawdzić szereg parametrów. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnego monitoringu, znaczenie ma  rozdzielczość. Parametr ten bezpośrednio przekłada się na jakość rejestrowanego obrazu. Na tej płaszczyźnie lepiej nie szukać oszczędności. 

Kolejnym aspektem jest zakres mierzonych temperatur. Ten parametr nie będzie jednak szczególnie istotny dla osób, które szukają kamer termowizyjnych do zabezpieczenia danej nieruchomości. Standardowo produkty te obsługują wystarczająco szeroki zakres temperatur, oscylujący wokół -20 do +100 stopni Celsjusza.

Współczesne kamery termowizyjne oferują szereg dodatkowych funkcjonalności związanych z analizą obrazu np. wykrywanie podwyższonej temperatury osób, rozpoznawanie danych obiektów, automatyczna kalibracja.

Zakup kamery termowizyjnej – dodatkowe kwestie, które trzeba przeanalizować

Na koniec warto zwrócić uwagę na sposób podłączenia kamery oraz transmitowania danych do urządzeń zewnętrznych. W tym wypadku wiele zależeć będzie od zastosowanej technologii przesyłowej. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się produkty, które przesyłają dane w sposób cyfrowy. Zazwyczaj do takiego monitoringu dołączane jest specjalne oprogramowanie umożliwiające sterowanie i konfigurowanie sprzętu przez komputer, tablet lub nawet telefon.

Pod kątem samych możliwości użytkowych można wybrać kamery, które wyposażone są w monitory podglądowe. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku wykonywanie detekcji, pomiarów temperatury osób lub weryfikacji uszkodzeń, Aspekt ten staje się istotny zwłaszcza wtedy, gdy kamera ma obserwować wąską, wybraną przez operatora przestrzeń, w której obrębie naturalnie występuje wiele źródeł ciepła. Monitor podglądowy może również służyć do szybkiej konfiguracji urządzenia.

Przy okazji należy sprawdzić stopień szczelności kamery, jeżeli ma być ona wykorzystywana w warunkach zewnętrznych. Zaleca się minimum IP65.

Zobacz także: Kamera termowizyjna – co warto wiedzieć o kamerach do monitoringu na podczerwień?

Udostępnij:

Zobacz także